SSK, Bağkur ve Tarım Emeklilerinin Zamlı Maaşları Ne Kadar Oldu?

23.06.2020
288
A+
A-
SSK, Bağkur ve Tarım Emeklilerinin Zamlı Maaşları Ne Kadar Oldu?

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş alan milyonlarca emekli vatandaş, maaşlarına yapılacak zam oranını ve ek ödeme tutarlarını merak ediyor. Enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanmaya devam etmesiyle birlikte, SGK, SSK, Bağkur ve tarım emeklilerinin Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranları da netleşmeye başladı. Temmuz ayı içinde emekli vatandaşların maaşlarına 4.57 oranında zam kesin görülüyor. Bilindiği üzere temmuz ayı emekliler için zam ayı olarak görülmesi sebebiyle büyük önem taşıyor. Emekliler, yılın ikinci yarısında ne kadar maaş alacaklarını merakla bekliyorlar. Yaklaşık 10 milyon SSK ve Bağkur emeklisi, temmuz ayında bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklileri de bu yılın temmuz ayında maaşlarını yüzde 4 zamlı alacak. SSK, Bağkur ve tarım emeklilerinin temmuz ayında alacakları zamlı maaşları hakkında en son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere işçi ve Bağkur emeklileri de ilki Ocak, ikincisi Temmuz olmak üzere yılda 2 defa emekli maaşlarına zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönem için, TÜİK tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor. Geçtiğimiz dönemde yapılan zamla birlikte 2020 yılının ikinci yarısında en düşük SSK emeklisinin aylığı 2.214 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.985 liraya çıkacak. En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.490 lira olacak, fakat Nisan ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrasında çıkarılan yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liranın altında olmayacak. SGK, SSK, Bağkur ve tarım emeklilerinin zamlı maaşları milyonlarca emekli vatandaşın en büyük merak konusu olmaya devam ediyor.

Ek Ödeme Oranında Artış Beklenmiyor

Yaklaşık 10 milyon işçi ve Bağkur emeklisinin merakla beklediği temmuz ayı zam oranlarının yanı sıra emekli maaşlarına yapılan ek ödeme tutarları da yakından takip ediliyor. Emeklilere ödenen ek ödeme tutarının temmuz ayında artıp artmayacağı merak ediliyor. Ek ödeme oranının yüzde 10 seviyesine çıkarılması talebinde son durum milyonlarca emekli vatandaşı ilgilendiriyor.

Emekli dernekleri tarafından geçtiğimiz haftalarda, ek ödeme oranının yüzde 4 seviyesinden yüzde 10’a çıkarılmasına yönelik talep oldu. Konu kamuoyunda geniş yankı bulmasa da emekli vatandaşlar talebi yakından takip etti. Bugün için emekliler maaşının yüzde 4-5’i oranında ek ödeme alıyor. Dernekler bu oranın yüzde 10’a çıkartılmasını istiyor. Ancak bu konuda hükümetin hazırladığı bir çalışma yok. Temmuz ayında ek ödemenin artması pek mümkün gözükmüyor.

En Düşük Emekli Maaşı 1.500 TL

Zamla birlikte senenin ikinci yarısında en düşük SSK emeklisinin aylığı 2.214 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.985 liraya çıkacak. En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.490 lira olacak. Fakat 2020 Nisan ayında çıkarılan yeni yasa kapsamında en düşük emeli maaşı bin 500 TL’nin altında olmayacağı için bu kişiler de maaşlarını sınırdan alacak. Dolayısıyla 1.500 liranın altında emekli aylığı alan SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri temmuz ayından itibaren 1.500 lira olarak emekli maaşlarını alacaklar. Temmuz zammından ise yararlanamayacaklar. Bu yılın başında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını yüzde 6.50 zamlı almıştı. Temmuz zamlı maaşlarla birlikte ek ödemeler de artacak.

SGK Dul ve Yetim Aylıkları Da Zamlanacak

Temmuz ayında dul ve yetim aylıkları da zamlanacak. Zam oranları 3 Temmuz tarihinde açıklanacak TÜİK enflasyon oranları ile netleşecek. Son 5 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında dul ve yetim aylığı alanlara yüzde 4.57 oranında zam kesinleşti.

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Emekli Maaşı Hesaplama Tüm Detayları

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.