2020 Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

11.12.2019
2.523
A+
A-
2020 Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

2020 yılında alınacak emekli maaşını sorgulamak için bazı kriterler göz önüne alınmalıdır. Kişinin ödediği prim günü sayısından emeklilik türüne kadar, sigorta ve emeklilik işlemleri hakkındaki her hareket, alınacak maaş tutarını etkiler. Alınacak emekli maaşı miktarı, farklı kanallar kullanılarak sorgulanabilmektedir. E- Devlet sistemi üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet adresinden yapılabilecek sorgulama işleminde, kişinin emeklilik hakkındaki tüm hareketleri ve bilgileri dikkate alınarak sonuca ulaşılır.

Emekli Olduğunda Alınacak Maaş Nasıl Sorgulanır?

Emekli maaşının miktarını sorgulamak için kullanılabilecek kanallar e- devlet sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu resmi adresleridir. Bu kanallardan yapılacak sorgulamalarda dikkate alınan kriterler emeklilik başlangıcından emekli prim gün sayısına kadar uzanmaktadır. Emekli olunduğunda alınacak maaş bilgisi, kişinin yasal değişikliklerin yapıldığı 2008 tarihinden önce mi, yoksa sonra mı emeklilik başlangıcının bulunduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Yasal olarak kritik yıllar olan 2000, 2008 yılları, maaş değişikliklerinde baz alınacak kritik dönemlerdir. 2020 yılında emekli olacak bir kişi, 2000 yılından önce emeklilik başlangıcı yapılmışsa, daha yüksek maaş alacaktır. Bunun yanında eğer kişi, sonradan emeklilik başlangıcı yapmış ancak daha yüksek maaş almış, dolayısıyla daha yüksek prim ödemişse, bu kişinin emekliliğinde alacağı maaş da daha yüksek olacaktır.

E- Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Miktarı Sorgulama nasıl Yapılır?

E- devlet sistemini kullanarak emekli maaşının miktarını sorgulamak için öncelikle e- devlet sistemine sahip olmalısınız. Şifrenizi PTT şubelerinden, 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. girişinizin ardından yapmanız gereken, sayfanın en alt kısmına inerek Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklamak olmalıdır.

Bu sayfaya aynı zamanda e- hizmetler bölümünü kullanarak da erişim sağlayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait ekran açıldıktan sonra SGK işlem menüsüne tıklamanız gerekecektir.

İşlem menüsünde emeklilik ile ilgili işlem bilgileri ve sorgulama işlemleri bulunmaktadır. Bu menü üzerinden emeklilik sorgulama seçeneğini kullanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada Sosyal Güvenlik Kurumu, bilgilerinizi T.C. kimlik numaranız üzerinden erişim sağlayacaktır. Bu nedenle herhangi bir bilgi istenmesine ya da form doldurmanıza gerek kalmaz.

E- Devlet Üzerinden Yapılacak Emekli Maaşı Miktarı Sorgusu E- Mail İle Alınır Mı?

E- devlet üzerinden yapılacak emekli maaşına dair sorgu sonucunu mailden almak için sisteme kayıtlı mail adresinizin kullanılabilir olması gerekmektedir. E- devlet, iletişim bilgileri kapsamında sistem üzerinde telefon numaranızı ve e- posta adresinizi güncel tutmanızı bekler.

Bu nedenle sorgu sonuçlarınızı almak için yapmanız gereken, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan e-posta simgesine dokunmak olmalıdır. Ekranda sorgu sonucunuzu gördüğünüzde, sayfayı kaydetme butonunun yanında mail olarak almak için bu buton bulunmaktadır. Mail butonuna tıkladığınızda sorgulama sayfası mailinize gönderilir.

4/A Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

4/A emekli maaş bilgisi sorgulaması için e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekecektir. Giriş işleminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden 4A işlem seçeneklerine tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

4/A Emekli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Ya da yukarıda ki “4/A Emekli Maaşı Sorgulama” linkinden direkt olarak ekrana giriş yapabilirsiniz. primlerinizin diğer sigorta türlerinden yatması durumunda yapmanız gereken , uygun sigorta türünün sorgulama ekranını kullanmak olmalıdır.

4/B Emekli Maaşı Miktarı Nasıl Sorgulanır?

4/B emekli maaşı miktarının araştırılması için e- devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneklerine bakılmalıdır.

4/B Emekli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Yukarıda ki “4/B Emekli Maaşı Sorgulama” linki ile erişim sağlayabileceğiniz sayfa üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Ekranınıza direkt olarak emekli maaş sorgusunun sonucu gelecektir. Bunun dışında sizden herhangi bir şifre ya da form doldurmanız beklenmez.

4/C Emekli Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

4/C emekli maaş bilgisinin öğrenilmesi için yapılması gereken, e- devlet sistemini kullanmaktadır. SGK resmi adresinden de yapılabilecek sorgulama için kullanılacak e- devlet linki https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi  adresidir. Bu adresten yapacağınız sorgulama işlemleri ile 4-C emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda direkt olarak giriş ekranına yönlendirilirsiniz. Giriş ekranında T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sorgu sayfasına erişirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesinden Emekli Maaşı Miktarı Sorgulanır Mı?

SGK resmi adresinden maaş sorgusu daha çok hesaplama şeklinde ilerlemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine girdiğinizde ‘Emeklilik Sorgulama’ menüsünü ekranın sağ kısmında bulursunuz. Bu menü üzerinden yapacağınız sorgulama için en az 3600 prim günü sayısına erişmiş olmanız gerekmektedir. Ekrana getirilecek formu uygun şekilde doldurarak ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu İnternet Adresinden Emekli Maaşı Sorgulanırken Form Nasıl Doldurulur?

SGK resmi sitesindeki maaş sorgusu formu, sitede bulunan hesaplama işlemi için gereklidir. form, detaylı emeklilik bilgilerinden oluşmaktadır.

Bu bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  • SSK prim ödeme gün sayısı
  • Diğer sandıklara yapılan prim ödeme gün sayısı
  • Fiili gün sayısı
  • 3600 gün sınırının doldurulduğu tarih
  • Kimlik bilgileri
  • Cinsiyet bilgileri
  • Sigorta başlangıcına ait bilgiler

Bu bilgiler, formda doldurularak ‘Gönder’ butonuna tıklanmalıdır. Ekrana gelecek sorgu sonucuna göre emeklilik bilgilerine erişim sağlanır.

Telefon İle Emekli Maaş Bilgisi Sorgusu Nasıl Yapılır?

Telefon numarası kullanılarak emekli maaşı sorgulama için kullanılacak hat Alo 170’tir. Emekli maaşınız, emeklilik bilgilerinizde meydana gelen hataların bildirimi, emeklilik ile ilgili sorularınız ve sigorta bilgilerinize bu hat üzerinden ulaşabilirsiniz. Hattı aradığınızda görevliye istediği bilgileri vererek emekli maaşınızı sorgulatabilirsiniz.

Telefon Numarası Üzerinden Emekli Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Telefon kullanarak emekli maaşı sorgusu yapmak için görevliye, sorgulama işleminizi e- devlet üzerinden yapamadığınızı beyan etmeniz gerekir. Aksi halde e- devlet sistemine yönlendirilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine bağlantı sağlayan bu hat, sadece hatalı bilgi durumu veya çözemediğiniz sistem bilgilerinde size yardımcı olmayı hedeflemektedir.

SMS İle Emekli Maaşı Sorgulanır Mı?

SMS kullanarak emeklilik bilgisi sorgusu mümkün değildir. Alo 170 hattı, sigorta ve emeklilik hakkında bilgi alabileceğiniz tek hattır. Bu hatta da SMS gönderilmesi mümkün değildir. Bunun yanında sorgu işlemlerinizi en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Yapacağınız sorgulama işlemlerinde bu sayede tam güvenilir sonuçlar elde eder, merak ettiklerinizi görevliye yüz yüze sorabilirsiniz. Ancak kimlik belgenizin yanınızda olması şartı bulunmaktadır.

SGK Web Sitesi Üzerinden Emeklilik Zamanı Nasıl Sorgulanır?

SGK sistemini kullanarak emeklilik tarihini sorgulamak için www.sgk.gov.tr adresi kullanılmalıdır. Bu adrese yapılacak başvurularda size gönderilecek formu doldurmanız istenmektedir. Bunun için yapmanız gereken, sayfaya girişinizi gerçekleştirdikten sonra sitenin en alt kısmına inmektir.

En altta ‘Ne Zaman’ bölümünü görürsünüz. Bu bölümde emeklilik hakkında ‘Ne Zaman’ içerikli tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Emekli maaşı ne zaman yatar, prim ödemem ne zaman biter, gibi soruların yanında ‘Ne zaman emekli olurum?’  sorusu da bulunmaktadır. Bu kısma tıklamanız gerekmektedir. Ardından ekrana doldurmanız gereken form gönderilir. Bu formda emeklilik prim bilgilerinizi sisteme işlemeniz istenir. SSK prim günü bilgileri, maluliyet durumu gibi detaylar forma yazılmalıdır.

Ardından alt kısımda bulunan Gönder seçeneği ile form sorguya gönderilir. Ekrana gelen sorgu sonucunuzu e- mail olarak alabilirsiniz. Bunun için mail bölümüne tıklamanız ve posta adresini yazmanız yeterli olacaktır.

SGK, Bağ-Kur Erkek Kadın Emeklilik Hesaplama Tablosu

1800 Günden Erken Emekli Olma Hakkı Kimleri Kapsıyor?

Emeklilik Başvuru (Talep) Formu Nasıl Doldurulur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.