2022 En Düşük Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar?

Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasının ardından memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zam oranları açıklandı. Asgari ücrete yapılan zamların ardından beklentiye giren memur emeklilerinin yüzü toplu sözleşmeye ek olarak verilen refah payıyla gülerken, 4A ve 4B statüsünde emekli olanlar %25,47 oranında zamla yetinecek.

 • 2022 yılı memur ve emekli maaş zamları belirlenirken en düşük emekli maaşının da 2.500 TL olmasına karar verildi.

Memur ve memur emeklileri için 2022 yılının ilk 6 ayında maaşlara uygulanacak zam oranı %30,5 olarak açıklandı. Zamlı maaşlar ocak ayından itibaren hesaplara yatacak.

Memur ve Emekli Maaşlarına Zam

2021 yılının Aralık ayına ait enflasyon oranı 3 Ocak 2022 günü açıkladı. Gün boyu süren Kabine Toplantısının ardından ekran karşısına geçerek halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emeklilere verilecek zam oranları hakkında açıklamalar yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için %25,47 ve memur zammı da % 30,5 oldu. Açıklanan zam oranlarına ek olarak en düşük emekli maaşı da 2.500 TL oldu.

Güncel Memur Maaşları Ne Oldu?

Zam oranının açıklanmasının ardından gözler en düşük memur maaşı hesaplamalarına çevrildi. Unvan ve dereceye göre değişiklik gösteren maaşlar açıklanan orana göre zam görecek ve Ocak ayı itibariyle hesaplara yatmaya başlayacak.

 • En düşük memur maaşı dereceye göre 4.880 TL’den 6.368 TL’ye çıkarken
 • Lise mezunu bir teknisyen maaşı 5.491 TL’den 7.165 TL’ye çıktı.

Vali, öğretmen, kaymakam, polis memuru, doktor, hemşire, baş komiser, mühendis ve araştırma görevlilerinin de maaşları yeni zamma göre artış yaşayacak.

Güncel SSK ve BAĞ-KUR Emekli Maaşları Ne Oldu?

Temmuz 2021 zammından sonra artan enflasyon karşısında maaşları eriyen emekliler, 2022 zammıyla hane bütçesinde rahatlama yaşayacak. Yılın son günü faturalara yansıyan rakamlar maaş zammına etki etmese de en düşük emekli maaşının 2.500 TL’ye yükseltilmesi önemli bir adım olarak düşünülebilir.

Ek ödemeler dâhil edildikten sonra;

 • Emekli Sandığına bağlı olanlar 4.175 TL
 • 2000 öncesi SSK emeklileri 3.292 TL
 • 2000 sonrası SSK emeklileri 2.500 TL
 • BAĞ-KUR Esnafı 2.948 TL
 • BAĞ-KUR Tarım 2.500 TL maaş alacak.

Zamlı Sosyal Yardım Ödeneği Ne Oldu?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için ödenen sosyal yardımlar da zamlandı. Memur ve emekliler için açıklanan zam oranlarının ardından zamlı sosyal yardım ödenekleri revize edildi. Buna göre;

Maaş hesaplamalarına ilave edilen ek ödemeler de zamlanarak aile bütçesine önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Asgari ücrete yapılan güncellemenin ardından en düşük emekli maaşı için ödenen rakam da değişti. 2022 yılında en düşük emekli maaşı 2.500 TL olarak belirlendi. 1 milyon 250 binin üstünde emekli bu güncellemeden faydalanacak.

Emekli aylıklarında alt sınır uygulaması ilk olarak 2019 yılında duyurulmuştu. 1.000 TL olarak açıklanan rakam 2020 yılında 1.500 TL’ye çıkarıldı. 2022 yılı için TBMM’ye sunulacak torba yasanın kabulüyle alt sınır 2.500 TL olacak. Uygulamaya göre;

 • Emekli aylıklarına ödenen %4’lük ek ödemeyle birlikte maaşı 2.500 TL’nin altında kalan emeklilerin maaşı 2.500 TL’ye tamamlanacak.

Ölen sigortalının eş ve çocuklarıysa dul ve yetim aylığından hisse oranında pay alacak. En düşük memur emekli aylığı 2.500 TL üzerinde kaldığı için alt sınır uygulamasından sadece SSK ve BAĞ-KUR emeklileri faydalanabilecek.

İlk olarak tüm emekliler için mevcut zamma %25,47’lik zam oranı uygulanacak. Ek ödeme tutarıyla birlikte yeni maaşın alt sınır altında kalması halinde tutar 2.500 TL olarak revize edilecek. Aynı yıl içinde ilerleyen dönemlerde açıklanan zam oranı ilk olarak normal aylık rakamına uygulanacak ve alt sınırda kalanların maaşı yine 2.500 TL’ye çekilecek.

BAĞ-KUR Esnaf Maaşı: Alt sınır uygulamasına göre BAĞ-KUR esnaf maaşı 1.912 TL’den zam oranıyla birlikte 2.399 TL’ye ve oradan da alt sınır olan 2.500 TL’ye yükseltilecek.

BAĞ-KUR Tarım Maaşı: Alt sınır uygulamasına göre BAĞ-KUR tarım maaşı 1.802 TL’den zam oranıyla birlikte 2.262 TL’ye ve oradan da alt sınır olan 2.500 TL’ye yükseltilecek.

 • Maaşı %25.47’lik zam oranıyla alt sınırın üzerine çıkan emekliler ek ödemeler dâhil sadece belirlenmiş zam oranından faydalanabilecek.

2022 Yılı Dul ve Yetim Aylıkları

2022 yılı dul ve yetim aylığında alt sınır uygulaması dosya bazlı incelenecek. Ölen sigortalı sebebiyle dul veya yetim aylığı alanlar hisseleri oranında alt sınır uygulamasından faydalanabilecek.

 • Ölen sigortalıdan dolayı %50 hisseye sahip dul eş veya
 • %25’er hisseye sahip kız evlatlar maaş tutarına uygun hisse hesabıyla yeni maaş zammını hak edecekler.

Alt sınır uygulamasıyla emekli maaşlarının iyileştirilmesi öngörülse de açlık sınırının güncel asgari ücret rakamı olan 4.500 TL’nin üzerinde 4.652 TL olarak açıklanmasının ardından alım gücünün azalacağı net bir şekilde söylenebilir.

2000’li yıllarda emekli maaşının asgari ücretin üzerinde olduğu düşünüldüğünde güncel zamlarla emekli maaşları asgari ücretin çok altında kalmış oluyor. Asgari ücret zammı yılda 1 kere yapılırken memur, memur emeklileri, SSK, BAĞ-KUR ve diğer emeklilerin maaş zammı Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda toplam 2 kere yapılıyor. Geçmiş 6 ayın enflasyon oranına göre yapılacak Temmuz 2022 zammıyla emeklilerin yılı artan pahalılık altında ezilmeden tamamlaması hedefleniyor. 

Zamlı Maaşlar Ne Zaman Hesaba Yatacak?

Zamlı maaşlar memur ve emekliler için maaş gününde hesaba yatacak.

4A SGK Emekli Maaş Ödeme Günleri; her ayın 17’siyle 24’ü arasında

4B BAĞ-KUR Emekli Maaş Ödeme Günleri; her ayın 27 ve 28’inde

4C Emekli Sandığı Maaş Ödeme Günleri; her ayın 1 ve 5. Günleri arasında ödenmektedir.

Maaş zammı ödeme tarihine yetişmeyenler fark tutarını 14 Ocak 2022 tarihine kadar alacaklar.

Bankalardan Emeklilere Promosyon Müjdesi!

Emeklilerin daha iyi şartlarda yaşaması için bankalar tarafından sunulan avantajlı fırsatlar ek gelir şansı yaratıyor. Emekli maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alma sözü veren emeklilerin alacakları promosyon rakamı bankalar arasında farklılıklar gösteriyor.

 • Promosyon rakamı maaşa göre değişirken
 • Bir emeklinin kendi maaşına ek olarak aynı bankaya yeni müşteri kazandırması halinde elde edeceği kazanç da artabilir.

Emekli maaş promosyon başvurusu; e-devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi banka şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden veya mobil uygulamalar yardımıyla tamamlanabilir.

Bankaların Emekli Müşterilerine Sundukları Avantajlar Nelerdir?

Bankalar maaş müşteriler olan emeklilere dönemsel olarak çeşitli avantajlar sunar. Bunlar arasında en dikkat çekenler;

 • Promosyon
 • Maaş yatmadan faizsiz para çekme imkânı
 • Kredi kartı aidat muafiyeti
 • Ücretsiz EFT/Havale imkânı
 • Farklı banka ATM’lerinden ücretsiz para çekme
 • Banka şubelerinde sıra önceliği
 • TL vadeli mevduata hoş geldin faizi
 • Çağrı merkezinden öncelikli hizmet fırsatı sayılabilir.

Biz ne kadar zam alacağız? Emekli olarak avantajlarımız nelerdir? 2022 en düşük memur ve emekli maaşları ne kadar? gibi sorulara yanıt aradığımız yazımızda maaş almadan önce zamlı yeni tutar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu