Emekli Maaşlarına Ek Ödeme Ne Kadar Olacak? 2582 Lira Ek Ödeme Alan Emekliler

Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşın maaşları ve her ay aldıkları ek ödemeleri yılın ikinci döneminde yani temmuz ayında artacak. Emekli doktorlara ise üçüncü bir ödeme daha yapılacak. Emekli doktorlar 2 bin 582 liraya kadar çıkan ilave ödemeleri maaşlarında görebilecek. Emekli vatandaşlarda olduğu gibi doktorun vefat etmesi durumunda ilave ödemeler, hak sahibi yakınlarına veriliyor. Bu vatandaşlar aylık bağlama oranları doğrultusunda ek ödeme imkanında da yararlanabiliyor. Örnekle açıklamak gerekirse, vefat eden bir doktorun yüzde 50 oranında aylık bağlanan eşine bin 241 lira, yüzde 25 oranında aylık bağlanan çocuğuna 620 lira ilave ödeme yapılıyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli vatandaşların her ay aldıkları maaş tutarları üzerine yüzde 4 – 5 oranında ek ödeme de ilave ediliyor. Türkiye’deki milyonlarca emekli bu avantajdan yararlanırken emekli doktorlara ise üçüncü bir ek ödeme daha yapılıyor. Geçtiğimiz yıl mevzuat değişikliği ile birlikte uygulamaya geçirilen yeni düzenlemeye göre Emekli Sandığı (4C statüsü) kapsamındaki emekli doktorlara her ay ilave ödeme yapılıyor. Doktorların aldığı ek ödemenin tutarı uzman olmayanlarda bin 898 TL, uzman doktorlarda ise 2 bin 498 TL seviyesinde bulunuyor. Temmuz ayı itibarıyla tüm ödeme tutarları değişecek. SSK emeklilerinin maaşlarına ilk 6 aylık enflasyon oranına göre zam yapılırken, memur emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 4 artış ve ilk 6 aylık enflasyonun bu oranı geçmesi halinde fark yansıtılacak. Maaşlar artacağı için Temmuz ayından itibaren emeklilere verilen ek ödemelerin tutarları da yükselecek.

Temmuz Ayında Tüm Ödemeler Değişecek

Mevcut durumda ödemenin tutarı uzman olan doktor emeklilerinde 2 bin 498 TL seviyesindeyken, uzman olmayan emekli doktorlarda ise bin 898 TL olarak belirlendi. Temmuz ayında emeklilerin maaşlarına yüzde 4 artış ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak. Maaş tutarlarında artış yaşanacağı için ek ödemelerin miktarları da yükselecek. Temmuz ayından itibaren emekli doktorların ilave ödemelerinde de memur maaş katsayısındaki artışla yükseliş yaşanacak. Memur maaş katsayısının yüzde 4 oranında artması halinde, emekli vatandaşa verilen aylık ilave ödeme utarı uzman doktorlarda 2 bin 582 TL’ye uzman olmayan emekli doktorlarda ise bin 974 TL’ye çıkacak.

İlave Ödemeden Kimler Yararlanabiliyor?

Aylıkları ile birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanmamış olanlar bu ödemeden yararlanabiliyor. Emekli doktorlar, bu ödemeyi alırken sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışmaya başlaması durumunda maaşlarına eklenen ilave ödemeleri kesiliyor. Eğer doktor vefat etmişse, hak sahibi yakınları ilave ödemeden faydalanabiliyor. Bu kişiler aylık bağlama oranlarına göre doktor emeklilerine verilen ek ödemeden yararlanabiliyor. Örnekle açıklamak gerekirse, vefat eden bir uzman doktorun yüzde 50 oranında aylık bağlanan eşine bin 241 TL, yüzde 25 oranında aylık bağlanan çocuğuna 620 TL ilave ödeme yapılıyor.

  • Emekli: 1000 TL
  • Ölüm aylığı (%75): 750 TL
  • Ölüm aylığı (%50): 500 TL
  • Ölüm aylığı (%25): 250 TL
  • 2 aylık alana: En yüksek ödeme getiren dosya üzerinden
  • Sürekli iş göremezlik ödeneği alana: İş göremezlik derecesi oranında

Geçen yıl başlatılan uygulama ile Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay ilave ödeme yapılıyor. Bu ödemelerin 2020 yılının ikinci yarısında yani Temmuz ayından itibaren değişeceği belirtiliyor.

Emekli Olmayanlara SGK’dan Toplu Ödeme Yapılıyor! Ödeme Alabilmek İçin Başvuru Şart!

49 Yaşında Emeklilik Hayal Değil! SGK 3600 Gün Prim İle Erken Emeklilik Şartları Açıklandı!

SGK Girişi 2008 Öncesinde Olanlara Erken Emeklilik İmkanı!

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba,
    Annem ssk emeklisi ve babam doktordu ve vefat etti.Anneme babamın maaşıda bağlandı.Lakin annem bir iş yerinde kısa süreli çalışıyor gözüküyor ve bundan dolayı doktor ek ödemesi alamıyor ve ayrıca 860 tl gibi bir kesinti yapılıyor.Bunu bugün öğrendik.Annem sgklı olarak çalışmaz ise SSk emeklisi olmasına rağmen doktor ek ödemesi de alabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu