Türkiye’de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren emekli maaşı hakkında vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı’na kısa bir süre kala, ülkemizdeki yaklaşık 13 milyon vatandaşa müjdeli haber geldi! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 19 Mayıs'ın Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla resmi tatil olması ve Ramazan Bayramı'nın 24-25-26 Mayıs'a denk gelmesi nedeniyle emekli aylıklarının erken ödeneceğini kamuoyu duyurusuyla açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli maaşı alan milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bu gelişmelerin ardından maaşların hangi tarihte yatırılacağı araştırılıyor. Emekli maaşlarının ne zaman banka hesaplarına yatırılacağına dair detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Yaklaşık 13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Ramazan Bayram ikramiyelerini planlanan tarihe göre erkenden alan emekliler, bu seferde bayram öncesi aylıklarını erkenden alabilecekler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı duyuruda SSK (4A) ve Bağkur (4B) emeklilerinin maaş ödeme takvimini açıkladı. Milyonlarca emekli vatandaş mayıs ayı itibarıyla emekli maaşlarına ne zaman kavuşacaklarını merak ediyor. 2020 SGK SSK Bağkur emekli maaşı ödeme tarihi ne zaman sorusunun yanıtını arayanlar için detaylar haberimizde yer alıyor.

SGK Emekli Maaş Ödeme Takvimi Açıklandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) maaş alan yaklaşık 13 milyon emeklinin aylıkları, 15 ila 22 Mayıs tarihleri arasında banka hesaplarına yatırılacak. 4A (eski adıyla SSK) sigortalıların emekli maaş yatırma tarihleri 15 – 20 Mayıs tarihleri arasındayken, 4B (eski adıyla Bağkur) emeklilerinin maaşları ise 21 ile 22 Mayıs tarihlerinde hesaplarına yatırılacak. SSK emeklisi vatandaşlar, emekli maaşlarını tahsis numaralarına göre belirlenen günlerde banka hesaplarında çekebiliyor. Buna göre SSK (4A) emeklisi vatandaşların tahsis numaralarının son rakamına göre;
 • 9 olanlar her ayın 17'sinde
 • 7 olanlara her ayın 18'inde
 • 5 olanlara her ayın 19'unda
 • 3 olanlara her ayın 20'sinde
 • 1 olanlara her ayın 21'inde
 • 8 olanlara her ayın 22'sinde
 • 6 olanlara her ayın 23'ünde
 • 4 olanlara her ayın 24'ünde
 • 2 olanları her ayın 25'inde
 • 0 olanlara her ayın 26'sında ödeme yapılmaktadır.
Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından mayıs ayı için erken ödeme sistemine geçildiğinden bu tarihler şu şekilde değişiklik gösterdi:
 • 4A (SSK) kapsamında olanlardan normalde ödeme günü; 17, 18, 19, 20 olanlara 15 Mayıs'ta
 • 4A (SSK) kapsamında olanlardan normalde ödeme günü; 21, 22, 23 olanlara 18 Mayıs'ta,
 • 4A (SSK) kapsamında olanlardan normalde ödeme günü; 24, 25, 26 olanlara ise 20 Mayıs'ta emekli aylıkları ödenecek.
Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 4B (eski adıyla Bağkur) statüsünde emekli olan vatandaşların maaşlarının ödeme günlerinde de mayıs ayına özel değişiklik yapıldı. 4B (Bağkur) kapsamındaki emeklilere ve hak sahiplerine ise ödeme günü; 25-26 olanların 21 Mayıs'ta, 27, 28 olanların da 22 Mayıs'ta aylıkları hesaplara yatırılacak.

Temmuz Zammı Sonrası Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Emekli vatandaşların son dönemdeki en çok merak ettikleri konulardan biri de temmuz ayında yapılacak zam sonrası maaşlarda ne kadar artış yaşanacağı konusu oluyor. Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre, temmuz ayında enflasyon 4.4 oranında olursa; en düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 661 lira 34 kuruştan 117,1 lira artışla 2 bin 778 lira 44 kuruşa çıkacak.

SGK’dan Çalıştıkça Azalan Emekli Aylığı Sorununa Çözüm Formülü

Nasıl ve Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? Emeklilikte 3 Önemli Şarta Dikkat

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Editör: TE Bilisim