2019 SSK ve BAĞ KUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

22.06.2019
1.372
A+
A-
2019 SSK ve BAĞ KUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

SSK ve Bağ Kur emekli aylıkları son dönemde yapılan çalışmalarla iyileştirilmektedir. Enflasyon oranlarına göre artış gösteren 4/C maaşları gibi SSK ve Bağ Kur emekli maaşları içinde artışlar söz konusudur. SSK ve Bağ Kur prim ödemelerine göre farklılık gösteren emekli maaşları içinde en düşük emekli maşının 1200 TL olması ön görülmektedir. SSK ve Bağ Kur emekli maaşı, prim ödemesini yüksek seviyeden gerçekleştiren kişilerde oldukça yüksek oranlara ulaşabilmektedir. Kendi hesabına çalışan Bağ Kur yenilenen adıyla 4/B emeklileri sigortalılık yılı ve prim gün sayısını kullanarak emekli maaşını hesaplayabilmektedir. Aynı şekilde 4/A sigorta kapsamında değerlendirilen kişilerde prim gün sayısına göre emeklilik yaşını ve maaşlarını hesaplayabilirler. SSK ve Bağ Kur prim borcu ve yatan aktif prim gün sayıları E-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.  

Kimler SSK (4/A) Emeklisi Olabilirler?

4/A SSK emeklilik şartları arasında prim gün sayısı en önemli faktördür. 4/A sigorta kapsamında emekli olunabilmesi için en az 25 yıl boyunca kişilerin çalışma hayatında aktif olarak bulunması gerekmektedir. Sigortalarının düzenli yatırılması halinde en geç 25 yıl içinde prim gün sayısını tamamlayanlar SSK emeklisi olmaya hak kazanabilirler. SSK (4/A) emeklisi olabilmek için:

 • İşverenlerce çalıştırılıyor olmak
 • İş sözleşmesi kapsamında sayılan işlerde çalışmak
 • Kanunun ön gördüğü şekilde isteye bağlı prim ödeyenler
 • Cezaevi atölye ya da tesislerinde çalıştırılan hükümlüler
 • İŞKUR tarafından çalıştırılmak

Yeterlidir. 5510 sayılı kanunda belirtilen şartları taşıyan herkes 4/A sigorta kapsamında emekli olmaya hak kazanabilmektedir. SSK emeklisi olabilmek için temel kıstas belirlenmiş sigortalılık yılı boyunca eksiksiz prim ödemesinin gerçekleştirilmesidir.

SSK (4/A) Emekli Maaşları Ne Kadardır?

SSK emekli maaşı prim gün sayısına göre 4/A sigorta emeklileri farklı oranlarda aylık emekli maaşı almaktadırlar. Enflasyon zammı ve diğer birçok değişkene göre yakın zamanda maaşlarda artışlar söz konusudur. Yapılması planlanan %6,7’lik zam ile en düşük SSK emekli maaşı 2.031 TL’ye yükselecek. 2008 yılından önce emekli olan bir SSK emeklisi için bu zamla birlikte 1.200 TL artış söz konusudur. 4/A sigorta kapsamında en az 25 yıl çalışan SSK emekleri için maaşlar prim gün sayısına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle yüksek kademeden prim ödemelerinin gerçekleştirilmesi, emekli aylığının yükselmesinde etkili olacaktır.

SSK 4/A Prim Ücretleri ve Emeklilik Yaşı Nedir?

SSK emeklilik yaşı sigorta başlangıç tarihinden itibaren yatırılan prim gün sayısına bağlıdır. 4/A kapsamında sigortalılık süresi geçirmiş kişilerin emeklilik yaşları, sigorta başlangıç tarihine ve sigortalı kaldığı süre baz alınarak hesaplanmaktadır. Bazı durumlarda prim gün sayısı dolduğu halde emeklilik hakkının kazanılmaması da yaştan kaynaklanmaktadır. 4/A sigorta kapsamında olan erkekler için:

 • En az 25 yılı sigortalı olarak tamamlayan kişilerde,
 • 1989 – 1991 – 52 yaş sınırı– 5525 prim gün sayısı
 • 1991 – 1992 – 53 yaş sınırı – 5600 prim gün sayısı
 • 1995 – 1997 – 57 yaş sınırı – 5900 prim gün sayısı
 • 1999 – 1998 – 58 yaş sınırı – 5975 prim gün sayısı

Kadınlar için:

 • En az 20 yılı sigortalı olarak tamamlayan kişilerde,
 • 1989 – 1991 – 46 yaş sınırı– 5375 prim gün sayısı
 • 1991 – 1992 – 48 yaş sınırı – 5525 prim gün sayısı
 • 1995 – 1996 – 52 yaş sınırı – 5825 prim gün sayısı
 • 1999 – 1998 – 56 yaş sınırı – 5975 prim gün sayısı

Olarak hesaplanmaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile erkeklerin normal şartlar altından SSK emeklisi sayılabilmesi için 60 yaşını doldurmuş olması, en az 25 yıl sigortalı olması ve 4500 prim gün sayısını tamamlaması gerekmektedir.

Bağ Kur (4/B) Emeklisi Olabilme Şartları Nelerdir?

Bağ Kur emeklilik şartları 4/A kapsamında hizmet gören sigortalılarla hemen hemen aynı doğrultudadır. Bağ Kur sigortası kapsamında emekli olmak için kişilerin prim gün sayılarını borçsuz olarak tamamlamaları gerekmektedir. 1999 yılı ve sonrası için 9000 prim gün sayısını tamamlayan kişiler emekli olmaya hak kazanabilirler. Bu tarihten sonraki dönemlerde Bağ Kur primlerini yatırmaya başlayan kişilerin yaş haddini beklemeleri gerekmektedir. 4/B sigorta kapsamından:

 • İsteğe bağlı olarak sigorta primi ödeyenler
 • Topluluk sigortasına tabi olanlar
 • Kendi adına bağımsız çalışanlar
 • Kanunun ön gördüğü şekilde prim ödeyen kamu görevlileri

Yararlanabilmektedirler. Bağ Kur diğer sigorta türlerine göre daha geniş ve esnek özellikler taşımaktadır. Kişilerin bağımsız olarak, kendi hesabına 4/B sigorta primini ödeyerek emekli olmaları mümkündür. Bağ Kur prim borçlarının ihyası ve borç yapılandırılmalarına yönelik çıkan yasalarla eski prim borçlarının affı ve hizmet gün sayısının prime eklenmesi de mümkündür.

Bağ Kur Emeklilik Prim Ücreti Ne Kadardır?

Bağ Kur aylık prim ücreti sigortalılık türüne ve prim kademesine göre değişiklik arz etmektedir. Kendi hesabına çalışan ya da isteğe bağlı olarak dışarıdan 4/B kapsamında sigorta primi ödeyen kişiler için emeklilik maaşı da bu prim ücretlerine bağlıdır. Genel itibariyle aylık olarak Bağ Kur prim ücretleri, 650 – 6.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bağ Kur prim ücretleri:

 • Tarım çalışanı ve çiftçiler için,
 • En düşük – 653,99 TL
 • En yüksek – 5.736 TL
 • Esnaf ve kendi adına çalışanlar için,
 • En düşük – 754 TL
 • En yüksek – 6.620 TL
 • İsteğe bağlı Bağ Kur yatıranlar için,
 • En düşük – 818 TL
 • En yüksek – 6.139 TL

Olarak hesaplanmıştır. Çiftçi ve esnaf olarak 4/B kapsamındakiler, prim borcu bulunmadığı ve düzenli ödeme gerçekleştirdiği takdirde aylık prim ücretlerini indirimli olarak ödeyebilmektedir. SSK ve Bağ Kur emekli maaşı prim gün sayısı ve düzenli ödemelere göre farklı miktarlarda seyretmektedir.  

4/B (Bağ Kur) Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Bağ Kur emekli maaşı 2008 yılından önce emekli olan kişiler için en düşük 1.608 TL’dir. Yapılan zamlarla Bağ Kur emeklileri için en düşük 1.475 TL olan aylık emekli maaşı, 1.608 TL’ye yükselmiştir. SSK ve Bağ Kur emeklileri için benzer artışlar söz konusudur. Tarım Bağ Kur emeklileri için en düşük maaş ise 1.269 TL olmuştur. Bağ Kur primlerini zamanında yatıran kişilerin emekli olduktan sonra aylık maaş oranları sigorta bitiş tarihinden hemen sonra yatırılmaktadır. En az 25 yıl boyunca Bağ Kur sigortalısı olarak çalışmak ve emeklilik için ön görülen prim gün sayısını tamamlamak, Bağ Kur emeklisi sayılabilmek için yeterlidir. Önceki Bağ Kur pirim borçları ve emeklilik süresi hakkında sorgulamalar tüm sigortalılar için E-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

SSK ve Bağ Kur Emeklilik Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta primi sorgulama işlemi E-devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Tüm sigorta kollarına ait ayrıntılı borç ve prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumunun alt yapısında E-devlette paylaşılmaktadır. Bağ Kur (4/B) prim borçlarının sorgulama işlemi için:

SSK (4/A) sigorta detayları ve prim borçları için:

Adresleriniz ziyaret edebilirsiniz. . SSK ve Bağ Kur emekli maaşı detayları, güncel prim borçları ve sigorta hizmet dökümleri sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. kimlik numarası ve E- devlet şifresi ile SSK ve Bağ Kur sigorta sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşınızı İstediğiniz Bankaya Kendiniz Taşıyın !

4c, Bağkur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. izzet bıyık dedi ki:

  MART 2016 TARİHİNDE 1,167.00 TL MAAŞIM
  NİSAN 2016 TARİHİNDE 959.00 TL İNDİ SEBEBİNİ
  TC 50431…..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maaşınızdan SGK ya da banka tarafından kesinti yapılmış olabilir. Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bilgi alın lütfen.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. osman dedi ki:

  Adres Başlık 2016 ama 2019 verileri mi 2016 verileri mi ?

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Merhaba,

   Her yıl içerik yenileniyor. 2019 verileri yazmızda yer alan bilgiler.