2019 Emekli Maaşı Hesaplama Tüm Detayları

11.08.2019
2.085
A+
A-
2019 Emekli Maaşı Hesaplama Tüm Detayları

2019’da emekli maaşı hesaplama SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için farklı şekillerde yapılmaktadır. Ancak üç sigorta türü için de ortak hesaplama kriteri; uzun süre çalışmış ve yüksek prim ödenmiş kişilerin emekli maaşlarının daha yüksek olmasıdır. Bunun yanı sıra emekli maaşlarına her sene Ocak ve Temmuz aylarında iki defa enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır. 2019 senesinde Temmuz ayında alınan en düşük emekli memur maaşı 2 Bin 379 TL olmuştur.

2019 SSK Emekli Maaşı Hesaplama

SSK emeklisi maaşları kişinin çalıştığı dönemde ödenen toplam prim oranlarına göre hesaplanmaktadır. Primlerin yüksekten yatması, maaşların daha yüksek olmasına yardım etmektedir. Bunun yanı sıra emekli maaşlarına her sene 2 defa enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır. SSK maaşları ise:

 • İşçi emeklisi olan vatandaşlar ve 2000 senesinden sonra emeklilik hakkı elde eden kişiler 2019 Temmuz ayından itibaren aldıkları maaşlar ise 1.125 TL maaş almaktadır.
 • En düşük işçi emeklisi maaşı 2019 senesinin Ocak ayından itibaren 1.888 TL olmuştur.
 • En düşük Bağ-Kur emeklisi olan esnafların maaşları 2019 senesinde 1.690 TL olarak belirlenmiştir.

Vatandaşların alacağı emekli maaşları; ödenen primlere ve emeklilik yaşına göre hesaplanmaktadır. Özellikle emekli olmadan önceki son 3 ayda yatan maaş ve primler belirleyici olmaktadır.

4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

4A’dan emeklilik maaşları e-devlet sistemi üzerinden hesaplanabilmektedir. Ancak vatandaşların e-devlet sisteminden sorgulama işlemlerini tamamlaması için 3600 günlük sigortalılık süresini doldurmuş olma şartı aranmaktadır. 4A emekli maaşı hesaplama işlemleri için:

 • E-devlet sisteminin resmi adresi olan http://e.sgk.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Şayet E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sayfanın sol tarafında yer alan ‘’vatandaş’’ sekmesine tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alana tıkladıktan sonra sayfada çıkan ‘’Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Sorgulama işlemlerini E-devlet sistemi üzerinden yapabilmek için en az 3500 gün sigortalı olma şartını tamamlamış olmak gerekmektedir. Bu şartı tamamlayan vatandaşlar, alabilecekleri emekli maaşını ve zaman emekli olacaklarını da aynı sayfa üzerinden sorgulayabilmektedir.

SSK Emekli Maaşı Hesaplama

SSK’dan emeklilik maaşı hesaplama işlemlerini e-devlet sisteminden yapabilirsiniz. E-devlet sisteminden yapacağınız sorgulama işlemleri için:

 • Emekli maaş durumunuz hakkında bilgi edinmek için E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi ise herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.
 • E-devlet şifresi satın aldıktan sonra e-devlet kapısına TC kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra e-devlet kapısındaki sayfanın üzerinde yer alan arama kısmında 4A emekli aylık bilgisi yazarak sorgulama yapabilirsiniz.
 • Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar arama bölümüne 4B emekli aylık bilgisi yazmalıdır.
 • Emekli Sandığı kapsamında çalışan vatandaşlar ise 4C emekli aylık bilgisi yazarak sorgulama yapabilmektedir.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra emeklilik ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında aylık kesintileri, sigortaya ilk giriş tarihinizi ve diğer ödeme bilgilerinizi de görebilirsiniz.

Ali Tezel Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplamak için emekli maaşının hangi unsurlar dikkate alınarak hesaplandığına dair bilgi almanız gerekmektedir. Emekli maaşları; vatandaşların çalıştığı süreye, toplam ödenen prim miktarına, vatandaşın emekli olmadan önceki son 3 aya göre ödenmiş primlerine göre belirlenmektedir. Maaşı sürekli yüksekten yatmış olan kişiler, emeklilik döneminde daha yüksek maaş almaktadır. Öte yandan Ocak ve Temmuz aylarında da enflasyon oranlarına göre maaşlara 2 defa zam yapılmaktadır. Emekli maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan herhangi bir bankadan emeklilik maaşlarını çekebilir.

2000 Senesinden Önce Emekli Olanlar için Emekli Maaşı

2000 senesi emekli maaşı hesaplama işlemleri sigorta giriş tarihine göre yapılmaktadır. Yapılan emeklilik sistemi düzenlemelerine göre 2000 ve 2008 senesinde emekli olan kişiler, farklı tarihlerde emeklilik hakkı elde etmektedir. Buna göre:

 • 2000 yılından önce emekli olan vatandaşların emekli maaşı hesaplama sistemi kat sayı ve aylık bağlama oranları dikkate alınarak yapılmaktadır. Emekli maaşının hesaplanması ile komplike bir formül ile yapılır. Buna göre 2019 senesinde emeklilik hakkı elde eden vatandaşların, emeklilik için alacakları yasal hak ve düzenlemeler, bir önceki seneye göre yapılmaktadır.
 • Tahmini emeklilik maaşının hesaplanması için vatandaşın ortalama olarak yıllık kazancı dikkate alınmaktadır. Bu hesaplamalarda son 10 yıllık kazanç ön plana çıkmaktadır.

E-Devlet Emeklilik Maaşı Hesaplama

E-devlet emeklilik maaşı hesaplanması en resmi yöntemdir. Saniyeler içerisinde emeklilik maaşınızı hesaplayabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden; Emekli Sandığı 4C, Bağ-Kur 4B ve SSK 4A sigorta kolları için maaşları hesaplayabilir ve toplam ödenmiş primleri görebilirsiniz.

Buna göre yapılması gerekenler ise:

 • E-devlet kapısına cep telefonları, bilgisayarlar ya da tablet sistemleri üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Sayfayı açtıktan sonra e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra 4A, 4B ya da 4C emekli aylık bilgisi için arama kısmına ‘’Hizmet Dökümü’’ yazmanız gerekmektedir.
 • Bu alanda ne kadar emekli maaşı alacağınız toplam prim gün sayısınız ve emeklilik için diğer bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

4B Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur emekli maaşı hesaplaması için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Göstermektedir. Buna göre:

 • Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşın eğer sigortaya ilk giriş tarihi 2000 senesinden önce ise; buna göre vatandaşa toplam yatan primlerin yüzde 70’i maaş olarak bağlanmaktadır.
 • 2000 senesi ve 2008 yılı arasında sigorta girişi olmuş ise 4B emekli maaşı hesaplamalarındaki yöntem ise emekli aylığı, ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranları olmaktadır.
 • 2008 yılından sonraki dönem için ise 4B emekli aylığı, ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranlarına göre hesaplanmaktadır.
 • Tüm hesaplama yöntemlerinde TÜFE rakamlarının ortalaması da dikkate alınmaktadır.

4B sosyal güvenlik kolları için emekli maaşı hesaplama işlemleri elektronik ortam üzerinden saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Sisteme giriş yapmak için internet bankacılığı ya da bilgisayar – telefon sistemlerini tercih edebilirsiniz.

4A Emekli Aylığı Hesaplama

SSK emekli maaşını hesaplama için e-SGK sisteminden faydalanabilirsiniz. Şayet vatandaş 3600 prim gününü doldurmuş ise; emekli aylıkları ile ilgili sorgulama yapabilir. Bu sorgulamayı yapmak için:

 • E-SGK sisteminden sorgu yapabilmek için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/edevlet adresine giriş yapmanız gerekir.
 • Daha sonra karşınıza çıkan sayfada girilmesi gereken tüm bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde yazmanız gerekmektedir.
 • Bilgileri yazdıktan sonra ‘’Sorgula’’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Bu bölüme TC kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir.
 • SSK sicil numarasını girmeniz gerekmektedir.
 • Baba adı bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Nüfus il bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Son olarak doğum ve kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Bu bilgilerin ardından sayfanın altına bulunan ‘’Sorgula’’ kısmına tıklayarak 4A emekli maaşı sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

4B Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama Şifresiz

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 47 YORUM
 1. Berrin Ünal dedi ki:

  SGK dan 4 A 3600 günden emekli olacağım;4 yıl 2 çocuk için krediyi hangi bankadan nasıl alabilirim,bana ne kadar emekli maaşı bağlanır.Not.Primlerim asgari ücretten yatırılmış varsayarak hesaplarmısınız lütfen.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için bankalar kredi vermiyor.Ara dönemlerde Kurum Bankalarla protokol yapıyor.Sitemizi takip etmeye devam edin lütfen.

 2. asiye dedi ki:

  ben 1 kasim 2017 de dilekce verdim 2000 oncesi 750 is gunum var 2009da evlendim yurt disina ciktim toplam 3150gunu odenmis primim vardi geri kalani borclanarak 45000tl odedim 5525 is gunuyle emekli oldum daha dun haber geldi baglanan maasim 800tl allaha revami yalnis bir hesaplamami var suphedeyim herkes emekli oldum diye sevinir ben ise bunalima girdim bana bir yol gosterirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 den sonra hizmeti olanların maaşları o civarda.

 3. YETER dedi ki:

  Merhaba 2000 öncesi 1935,2008 öncesi 1082,2008 sonrası 1937 günüm var 2019 ekim 16 prim günüm doluyor.primler asgari ücretın biraz üzerinde yattı.Ne kadar emekli maaşı alırım.Hesaplarmısınız.Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu durumda ortalama 1200 ile 1400 TL arasında maaş almanız gerekir.

 4. Rezzan Atakol dedi ki:

  Merhaba,
  Yaştan emekliliğimi bekliyorum.
  2018 20 Aralık’ta yaşı da tamamlayıp,2019 Ocak ayı itibari ile dilekçemi vereceğim.
  2000 öncesi = 1710
  2000-2008( Ekim) = 2790
  2008 Sonrası = 2070 gün SSK
  = 1224 gün Bağkur
  ödemem var.
  SSK’dan emekliliği kıl payı kurtardım.
  Merak ettiğim,
  Ne kadar maaş alabilirim. Bütün SSK ödemelerim tavan olmasa da asgarinin çok üzerinde idi. Yılda 16 maaş üzerinden kesintilerim yapılırdı.
  SGK’nın sayfası sizin belirttiğiniz rakamların çok üzerinde( 2.820) bir hesaplama çıkarıyor.

  1- O sayfadaki hesaplama yanlış mıdır?
  2- Size göre ne kadar maaş alabilirim?
  3- Bağkur günlerini emeklilik hesaplamasından çıkarttırma gibi bir imkan var mıdır?
  4- Bağkur ödemelerimi geri alma imkanı var mıdır?

  Teşekkür ederim!

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hizmetleri çıkarma imkanınınız yok SGK’nin sistemindeki hesaplamanın doğruluğu hakkında bilgimiz maalesef yok ama doğruya yakın bir hesaplama yaptığını düşünüyoruz.

   1. Hakan dedi ki:

    1800 günden emekli olan kaç para maaş alıt pirimim askeri ücret

 5. kerim arıcı dedi ki:

  merhaba hocam saygılar ben kerim arici
  16/05/1987 yılında sigorta girişim var
  dogum tarihin 26/08/1970
  6150 pirim günüm var şimdi emekli olsam ne kadar maaş alirim
  saygılar sunarım
  0530 147 56 53

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500-1700 TL alabilirsiniz.

 6. Yücel Cansever dedi ki:

  Merhaba hocam.

  Yücel Cansever
  02.08.1968

  Bağkur giriş: 16.03.1988
  Bağkur çıkış:31.07.1997
  Hizmet: 9 yıl 4 ay 15 gün (3375 gün)

  SSK giriş: 01.03.2010
  SSK çıkış:31.01.2018
  Toplam gün: 2258 gün
  Sigorta miktarı: 355.000 TL
  Bazı iş yerlerinde tavan bazı iş yerlerinde tavana yakın yattı.

  Bağkur ve SSK toplam gün sayısı: 5633 gün.
  31.01.2018 itibari ile çalışmaya son verdim.
  02.08.2018 tarihinde emekli olacağım.

  2000 ile 2008 arası hiç prim ödenmemiştir.

  2. dönem prim ödenmediği için maaş hesabını nasıl etkiler.
  Sizce ne kadar maaş bağlanır.

  İlginize teşekkür ederim.
  Saygılarımla,
  Yücel Cansever

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400-1600 TL aylık alabilirsiniz.2 dönemde prim yatmamış olması maaşınız etkilemez.

 7. salim uçar dedi ki:

  01.12.1986-31.03.1988 arası yedek subaylık yaptım 01.02.1989 devlet memurluğuna girdim halen çalışıyorum şuan emekli olsam ne kadar maaş ve ikramiye alırım ek göstergem 3600.diş hekimi 1.derece 4.kademe.tskler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3150 TL aylık ve 116 bin TL ikramiye alabilirsiniz.

 8. migelem dedi ki:

  Merhaba

  01.10.1991 gırısım var ssk olarak 9700 iş günüm var
  383.00tl prim yatmış ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1700-1900 TL alabilirsiniz.

 9. Abdullah Keseci dedi ki:

  Merhaba efendim

  1982 de girisim var.
  Yurtdisindan (Isvicreden) Primlerim Transfer oldu.
  2000 öncesi 5290 Gün
  2000-2008 3100 Gün
  2008 2700 Gün
  Toplam 11090 Gün
  Toplam 450000 TL Yatirildi

  Nekadar Emekli maasi alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500-1800 TL alabilirsiniz.

 10. mustafa dedi ki:

  hocam ben ssk 08,08,1986 girişim var 2000, öncesi (1846) 2000 2008 arası ( 2880) 2008 sonrası(2536) 2019 ocak ayında dilekçe vereceğim ne kadar aylık alırım 1990 askere gittim askerliği ödersem netice degişirmi saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200-1400 TL alabilirsiniz.

 11. cemil söner dedi ki:

  17 05 1988 yılında giriş var pirim yok 27 12 1988 yılında başka girişim var pirim devam ediyor.1988 yılın dan 2014 yılana kadar 3000 gün ssk olarak çalışmışım 2014 yılından 2018 yılına kadar ek5 tarım ssk yatırdım ne kara maaş alırım ne zaman emekli olurum teşekrler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;51 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz,ortalama 1200-1500 TL alabilirsiniz.

 12. Ömer Gencer dedi ki:

  Hocam merhaba, benim hizmet dökümüm şöyle; 1988-1998 arası: 3502 gün
  1998-2008 arası:2100 gün 2008-2018 arası: 2800 gün. Doğrum tarihim 24.08.1970 ve 1988 de TSK da çalışmaya başladım ve 1998’e kadarki süreö TSK da geçen süre. Sİze iki sorum olacak ilki, kaç yaşında emekli olabilirim, diğeri yaklaşık ne kadar maaş alırım? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;51 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.Ortalama 1400-1800 TL alabilirsiniz.

 13. Hüseyin uz dedi ki:

  Merhaba, benim hizmet dökümüm şöyle, 2000 öncesi 3600 gün 2000-2008 arası 2800 gün , 2008 sonrası 3600 gün işe giriş tarihim 01 -04-1988, doğum tarihim 15-01-1969. Tamamı asgari ücretli olarak çalıştım.ne zaman emekli olabilirim, yaklaşık ne kadar maaş alabilirim.ilginize şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;50 yaşında 5375 gün ile ya da 60 yaşında 3600 gün ile emekli olabilirsiniz,3600 günden emekli olursanız ortalama 1100-1300 TL alabilirsiniz.

 14. Selim Karababa dedi ki:

  Hocam Merhaba,

  1988 SSK giriş…………….. 8 gün
  1992-1997 SSK…………….1464 gün
  1998 SSK…………………….360 gün
  1999-2001/8 SSK………….960 gün
  2001/9- bugüne kadar Bağkur’luyum. 22.11.1970 doğumluyum. Bağkur’dan emeklilik için 4.5, SSK ya geçersem emeklilik için 3.5 yılım kaldığı söylendi. Benim için biraz masraflı da olsa SSK ya geçme imkanım var. 4a veya 4b den emekli olursam maaşım yaklaşık ne olur? Her ikisi için de son 3.5 yılda brüt maaşım ne olmalı? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;brütünüz ne kadar yüksek olursa maaşınız o kadar yüksek olur.Ortalama 1100-1300 TL alablirsiniz.

 15. DİLEK ERKESKİN dedi ki:

  merhaba hocam 16/01/1971
  18/10/1993 SSK işe girişim var
  2000 öncesi 722 iş günü
  2000-2008 2698 iş günü
  2008-2018 3626 mart asgari ücretten yattı ne kadar maaş alabilirim.teşekkürler

 16. orhan dedi ki:

  11,11,1999 sigorta girişim.6565 günüm var.% 40 engelliyim engelli indirmi alıyorum.brüt maaşım 5050 tl.emekliliğe hak kazandım.ne kadar maaş alırım.1972 doğumluyum

 17. halil kaya dedi ki:

  14.02.1968 doğumluyum

  2000 öncesi – 2930 Gün

  2000 – 2008/10 arası – 3150 Gün

  2008/10 sonrası – 3380 Gün

  13.04.1987 sgorta başlangıcım var

  Toplam Gün
  9460
  ne kadar maaş alırım teşekkürler
  toplam yatan prim 396000 tl

 18. Ali dedi ki:

  Ahmet hocam, ismim Ali eşim vefat etti. biri 15 diğeri 5 yaşında iki tane kızım var eşimin SSK dan 906 günü var emeklilik için dilekçe versek ne kadar alabiliriz.

 19. adil dedi ki:

  19-11-1989 4a ssk girişim 2000 öncesi ( 2558 ) günüm – 2000 ve 2008 arası ( 2743 ) günüm ( 2009 ) da sadece 151 günüm var 29-07-1967 doğum tarihim ne kadar maaş bağlanır. emeklilik dilekçesini 29 temmuzda mı vermeliyim. Saygılar..

 20. adil dedi ki:

  Lütfen rica ediyorum şu 2 mayıstaki en son adil isimli sorumu cevaplarsanız sevinirim hoşçakalın..

 21. özden dedi ki:

  merhaba, 1973 doğumlu bir bayanım ilk işe girişim 1991 ağustos 1991-1995 arası 1469 gün,2012 sonrası 1861 gün primim var halen çalışıyorum brüt maaşım 3500 tl 1997-1998 doğumlu iki tane çocuğum var .Doğum borçlanması yaparak 2021 de emekli olacağım benim sorum ne kadar emekli maaşı alırım.

 22. saim Yıldızer dedi ki:

  Hocam Merhaba, 1988 de sadece 30 günlük girisi olupta ,sigorta gününün tamamını 2008 yılından sonra dolduracak bir kişi 5375 günle ve 3600 günle emekli olursa sizce ne kadar alır? benim düşüncem ikisinde de 2030 x 0,35=710,50 TL. bakmakla yükümlü kişileri varsa 2030 x 0,40 =812 Liradır. sizde teyit edebiliyormusunuz bunu? Saygılarımla,

 23. Mahmut dedi ki:

  Hocam Merhabalar ;

  Rahmetli Babamın Günleri Toplandı Ve Askeri Borçlanma Yapılarak 900 Güne Tamamlandı
  Vefat Tarihi : 2006 Sigortalı Olduğu Günler Hep 2006 Öncesi
  3 Kardeşiz Kız Kardeşim Ve En Küçük Kardeşim Okuyor Ben Üniversite Eğitimimi Tamamladım.
  Net Olarak Söylenebilirse Maaş Tutarı Ne Kadardır Annem Ne Kadar Maaş Alır ?

 24. cengiz dedi ki:

  merhaba.9475 göstergeye tabi olamamak için,yani daha yüksek olması için,2000 yılına kadar en az kaç prim gün sayısı ve prim tutarı gerekiyor? bazı kişilerle kıyas yapıyorum benim 2000 e kadar olan gün sayım daha fazla kazançlarda da önde olmama rağmen benim göstergem 9475 çıkarken ,arkadaşların ki 12000 ve 13000 küsür çıkıyor .bu nasıl hesaplanıyor lütfen aydınlatırmısınız?

 25. KargameL dedi ki:

  SGK’nın sitesinde “ne kadar maaş bağlanır” uygulamasında çıkan sonuç ile bağlanan maaş arasında fark oluyor. Benim 1900 küsur göstermesine rağmen bağlanan maaş 1550 TL 🙁

 26. Saniye dedi ki:

  Merhaba,
  17.08.1990 sigorta baslangici olup 1998e kadar calisarak primler ödenmistir (muhtemelen asgari ücretten ödendi) ve yine 1998 tarihinden 30.04.2007 tarihine kadarda istege bagli (SSK) olarak ödedim. Toplam 5463 gün.

  1998den itibaren yurt disinda yasiyorum ve istege bagli sigorta ödemesine yurt disina gitmeden önce basladigim icin aynen devam ettim.
  02.09.2019 tarihinde emeklilige müracaat edebiliyorum.

  Sorum: Yurt disinda yasadigim icin sorun cikar mi? Ayni zamanda calisiyorum. Emekli ayligi alabilirsem ne kadar alirim?

  Tesekkürler.

 27. Eda Naz dedi ki:

  Merhaba,
  İlk işe giriş tarihim 01.05.1998. toplam prim gün sayım 4609. Şuan SGK sayfasından hesaplattığımda 1300TL civarı emekli maaşı gösteriyor. 2 doğum yaptım onların sayılması ile 5400 gün tamamlar isem ne kadar maaş alabilirim? Teşekkürler.

  1. Mehmet dedi ki:

   Merhaba. Borçlanma yapmanıza gerek yok. Faydası olmaz. Hatta daha da düşer maaş.

 28. Hasan Kocatürk dedi ki:

  hocam merhaba
  %44 engeliyim , 30,08,1982 dogumluyum , 17,06,2000 ilk ise baslama tarihi bu gün emekli olmaya kalksam 1600/1700 tl maaş baglancagi görünüyor aylik brüt gelirim 5500 tl çivarinda calismaya devam etsem baglanacak emekli maaş da gözle görünür bir degisiklik olurmu .
  2000 152 760.000.000
  2001 90 450.000.000
  2004 111 2.009.019.000
  2005 321 6.549,87
  2006 360 15.470,25
  2007 360 18.454,43
  2008 360 20.066,31
  2009 360 22.314,02
  2010 360 27.200,02
  2011 152 10.718,41
  2012 156 10.357,67
  2013 360 28.892,40
  2014 360 31.393,43
  2015 412 38.910,35
  2016 360 47.738,02
  2017 360 58.379,36
  2018 270 63.184,67
  Toplam 4904 402.848

 29. smih dedi ki:

  yedek subaylık ve ssk çalışmam 1400 iş günü 2000 e kadar .. 2009 dan bugüne kadar asgari ücretten isteğe bağlı prim ödüyorum . maaşım ne kadar olabilir kabaca . tahmini emekliliğim 2020

 30. Fatma dedi ki:

  Merhabalar,15.12.1953 doğumlu kadınım,İlk sigorta girişim 20.10.1976 ‘dır. 4/A 923, 4/B 585 gün primim var. Şuan isteğe bağlı 4/B ödemeye devam ediyorum. 3 çocuğumdan 1. 10.01.1976 ,2. 20.02.1981,3. 15.03.1982 Yılında doğdu. Şuan tarımda gündelik işçi olarak da çalışıyorum. Sizce Ek-5 e geçersem daha avantajlı olarak ne zaman emekli olabilirim. Çok teşekür ederim iyi çalışmalar.

 31. Mustafa Bostancı dedi ki:

  Merhaba,
  17.07.1989 tarihinde SSK girişim yapıldı.
  30.04.1970 doğumluyum.
  10956 prim gün sayım var.
  762.440 Kazanç gözüküyor.
  Emekli maaşı ne alabilirim? İkramiye alırmıyım?

  Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  Mustafa Bostancı