Türkiye’deki milyonlarca emekli, Kurban Bayramı ikramiyeleri için geri sayıma başladı. Bu yıl Kurban Bayramı tarihinin 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında denk gelmesiyle birlikte, emekli vatandaşlar bir yandan temmuz ayında maaşlara yapılacak zam oranını merak ederken bir yandan da gözlerini Kurban Bayramı ikramiyesine çevirmiş durumda. Hem ikramiyelerin ne zaman ödeneceği hem de ikramiye tutarlarında herhangi bir artış olup olmayacağı, milyonlarca emekli vatandaş tarafından merak ediliyor. Bilindiği üzere emekli bayram ikramiyelerinde, daha önceki yıllardan bu zamana kadar geçen sürede herhangi bir artış olmadı. Emekliler, ikramiyelerde enflasyon ya da yeniden değerlendirme oranında artış yapılmasını talep ediyor. Eğer ikramiye artışı enflasyon verilerine endekslenirse, milyonlarca emekliye verilecek kurban bayramı ikramiyesi bin TL’den bin 118 TL’ye çıkmış olacak. Emeklilerin yakından takip ettiği Kurban Bayramı ikramiyesi hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde yer alıyor. Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşın en önemli gelir kalemlerinden biri haline gelen emekli bayram ikramiyeleri yine gündemdeki yerini koruyor. Bilindiği üzere hükümet 30 Nisan 2018 yılında, emeklilerin yanı sıra dul ve yetimlere her yıl iki dini bayram öncesinde bin TL tutarında ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Emekli ikramiyeleri Ramazan Bayramı öncesinde bin TL, Kurban Bayramı öncesinden bin TL olacak şekilde her yıl emeklilerin kasasına 2 bin TL olarak giriyor. Ödemeler o tarihten beri aralıksız devam ediyor. Başta emekliler olmak üzere yaklaşık 13 milyon kişinin gözü Kurban Bayramı ikramiyelerine çevrilmiş durumda. Kurban Bayramı tarihi de göz önünde bulundurulduğunda emeklilere yapılacak ikramiye ödemlerinin en geç 27-30 Temmuz tarihlerinde sonuçlanması bekleniyor.

Emeklilerden İkramiye Tutarında Zam Talebi

Yaklaşık 10 milyon SSK ve Bağkur Emeklisi, Kurban Bayramı ikramiyelerinin bin TL’den bin 118 veya bin 225 liraya çıkarılması taleplerini yineledi. Milyonlarca emekli vatandaş temmuz ayında, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Enflasyon verileri merakla beklenirken, emekli vatandaşlar, bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılmasını istiyor. Emekliler, ikramiyede enflasyon ya da yeniden değerleme artışı yapılmasını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olarak gerçekleşti. Eğer emeklilerin ilk talebinde olduğu gibi bayram ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak. Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak. İkramiyelerde aradan geçen sürede herhangi bir artış olmadı. Emekliler, ikramiyede enflasyon ya da yeniden değerleme oranında artış yapılmasını istiyor. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, yaklaşık 10 milyon emekli vatandaşın Kurban Bayramı ikramiyelerine 118 lira zam gelecek.

Bakanlıklar Üzerinde Çalışıyor

Kurban Bayramı ikramiyelerinin ne zaman verileceği de merak konusu haline geldi. Eğer ödeme takviminde herhangi bir değişiklik olmazsa ikramiyeler en geç 27-30 Temmuz arasında emeklilerin hesabında olacak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen hafta katıldığı bir programda konu gündeme gelince, "Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gereken çalışmayı yaparız. Takvime göre yapılan çalışma sonucunda erken de ödeme olabilir." ifadelerini kullandı. Emekli vatandaşlar hayattaysa ikramiye ödemelerinde tam bin TL nakit ödeme alıyor. Ancak vefat eden sigortalılardan dolayı aylık alma hakkı bulunan hak sahiplerinin (dul – yetim aylığı alanlar) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor.

Bakan Açıkladı! Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde Yüzde 1 Devlet Katkısı

SSK ve Bağkur’dan Emekli Olanlara 602 TL Ödeme Müjdesi

Emekliler Vergi Müjdesi! Emekliler Bu Vergiden Muaf Tutuluyor

Editör: TE Bilisim