SSK ve Bağkur’dan Emekli Olanlara 602 TL Ödeme Müjdesi

19.05.2020
245
A+
A-
SSK ve Bağkur’dan Emekli Olanlara 602 TL Ödeme Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi olarak SSK (yeni adıyla 4A) ve Bağkur (4B) sigorta kollarından emekli maaşına alan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 2020 yılının başında Ocak ayı itibarıyla maaşı yükselen ve Temmuz ayında bir zam daha alacak olan emeklilere ekstra bir ödeme daha gündeme geldi. Emekliler, her ay maaşlarla birlikte verilen ek ödemenin artırılmasını talep ediyor. Konuyla ilgili resmi mercilere talepte bulunan Türkiye Emekliler Derneği, çalışan vatandaşlara asgari geçim indirimi (AGİ) kapsamında en az 220 TL ek ödeme yapıldığının altını çizerek, “Emekliler için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme yüzde 10’a çıkarılsın.” çağırısında bulunuldu. SSK ve Bağkur emeklisi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren emekliye 602 TL’lik ek ödeme müjdesiyle ilgili olarak bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Türkiye Emekliler Derneği’nden tüm SSK’lı ve Bağkur’lu emeklilerin adında ek ödeme oranının artırılması talebinde bulunuldu. Mevcut durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) aldığı emekli maaşı bin 369 lira 96 kuruşun altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara ise yüzde 4 ek ödeme yapılıyor. Türkiye Emekliler Derneği’nin son dönemde yeniden gündeme getirdiği ek ödeme oranı artırılması talebinin hayata geçmesi durumunda, tüm emeklilere her ay ney maşlarının yüzde 10’u kadar ek ödeme verilecek. Böylelikle emeklilere yapılan ek ödeme oranı ikiye katlanacak. SSK ve Bağkur emeklilerinde en düşük ek ödeme 59,94 liradan 119,88 TL’ye, en yüksek ödeme ise 241,15 TL’den 602,87 TL’ye yükselecek.

Emekliler 602 TL Ödeme Yapılacak Mı?

Mevcut durumda maaşı bin 369 TL 96 kuruşun altında olan emekli vatandaşlara yüzde 5, bu rakamın üstünde olanlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme veriliyor. Türkiye Emekliler Derneği’nin resmi kurumlara göndermiş olduğu talebin hayata geçmesi durumunda tüm emekli vatandaşlara her ay net maaşlarının yüzde 10’u kadar ek ödeme tutarı verilecek. Ek ödeme oranları ikiye katlanmış olacak. Bu kapsamdan SGK’dan aldığı maaşı bin 500 lira olana 60 lira yerine 150, 2 bin lira olan emeklilere 80 lira yerine 200, 3 bin lira olanlara da 120 lira yerine 300 lira ek ödeme verilecek. SSK ve Bağkur emeklilerinde en düşük ek ödeme 119,88 TL olurken en yüksek ek ödeme ise 602,86 TL olarak emekli vatandaşların maaşlarına yansıtılacak. Milyonlarca emeklinin merakla beklediği ek ödeme zammı hakkında

Emekli Ek Ödeme Nedir?

5454 sayılı Kanun kapsamımda emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylık miktarlarına göre her ay belirli bir oranda maaşlarına ek olarak adlıkları ödemeye, halk arasında ek ödeme adı verilmektedir. Türkiye’de 2006 yılına kadar vergi iadesi olarak yapılan ödeme, günümüzde ek ödeme olarak emekli vatandaşların maaşlarına ilave edilmektedir. Ek ödeme oranlarının ne kadar olacağı da her yıl devlet memuru aylık katsayısında meydana gelen artış oranına göre belirlenmektedir.

5454 sayılı yasaya göre ek ödeme kapsamına alınanların kimler olacağı da belirlenmiştir. Buna göre primli veya primsiz ödemeler statüsünden aylık, gelir alanlar da ek ödeme hakkından yararlanabilmektedir. İlgili kanın statüsünden Emekli Sandığı (4C), Sosyal Sigortalar Kurumu (4A) ve Bağkur (4B) kurumlarından aylık ya da gelir alanlar faydalanabilmektedir. Ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere maaşlara zam gelmekte, zamlarla birlikte alınacak ek ödeme tutarı da artıyor.

3 Bankadan Emekliye Özel Faizsiz İhtiyaç Kredisi Kampanyası

1000 TL Sosyal Para Yardımı 4. Faz Başvurusu Yapılacak Mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.