Doktora Yapacak Öğrencilere Burs İmkanı

Doktora Yapacak Öğrencilere Burs İmkanı, Üniversiteden sonra doktora yapmak isteyen öğrencilere müjdeli haber. Sanayi – Doktora programı kapsamında öğrencilere 4.500TL burs ödeneği yapılacak. Üniversite ile Sanayi işbirliği ile amaç daha güçlü Türkiye. Sanayide nitelikli personel olanağını arttırmak için geçtiğimiz yıl hayata geçirilen proje Sanayi Doktora Programı ile programa kabul edilen öğrenciler için aylık olarak 4.500TL burs verileceği açıklandı. Programa kabul edilen burslu öğrencilerin maaş oranları doktora sonrası da yıl itibarı ile 5.116TL olması planlanmaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı konuşmasında sanayide nitelikli insanları artırmak için geçtiğimiz yıl içerisinde hayata geçirilen Sanayi Doktora Programı’nda yeni çağrı işleminin açıldığını bildirdi. Programı da “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonumuzun önemli bileşenlerinden biri olarak uyguladıklarını açıkladı. Hedeflerinin doğrultusunda 2023 yılına kadar yetişmiş akademik kadroları sanayiye entegre etmek istediklerini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni çağrıyı duyurarak ülkelerin rekabet güçlerini artırmakta üniversite – sanayi işbirliğinin önemini vurguladı.

Öncelik Burs Sonra İstihdam

Öncelik Burs Sonra İstihdam, Bakan Varank, nitelikli insan kaynağı olmadan hedeflerin gerçekleştirilmesinin zor olduğunu belirterek konuşmalarına şöyle devam etti, Sahip olduğumuz genç ve dinamik nüfusun en büyük avantajımız olduğunu vurguladı. Elimizdeki avantajı en iyi şekilde değerlendirmek için beşeri sermayenin geliştirilmesine önem verdiklerini bildirdi. Sanayi Doktora Programının da vizyonumuzun temel unsurlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Doktora ile öğrencilerimiz eğitimleri süresince teorik bilgiyi pratik alanda uygulama şansını bulacaklarını belirtti. Öğrencilerin mezun olduktan sonra da sunulan garanti istihdam ile çalıştıkları yere hiç ara vermeden devam etme imkanına sahip olacaklardır.

Yapılan yeni değişiklikler ile söz konusu olan projeye, en az bir TUBİTAK projesinin sonuçlandırmış özel sektör kuruluşlarının da projeye dahil olabilecekleri belirtildi. Yapılacak olan doktora program ile öğrencilere 4 yıl boyunca aylık olarak 4.500TL burs ödemesi yapılacak. Yağılacak olan burs ödemesinin % 75 oranını TUBİTAK, % 25 özel sektörün karşılayacağı belirtildi. Doktora programı ile öğrenciler TUBİTAk’ın belirlediği akademik başarı kriterlerini yerine getirirlerse, doktora eğitimleri boyunca, 6 ay yurt dışında çalışmalarına devam etme hakkı kazanabilecekler.

Sanayi kuruluşu tarafından istihdam dönemi boyunca kurs gören öğrencilere ödenecek olan aylık ücret miktarının bulunulan yılın asgari ücret miktarının iki katından daha az olmayacak. Yağılacak olan maaş ödemelerinin % 60 oranı TUBİTAK tarafından 3 yıl boyunca ödenecek. Sanayi Doktora Programı için son başvurular 13 Aralık 2019 tarihine kadardır. Yapılan başvurular ile 517 adet doktora öğrencisi alınabilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu