Bilindiği üzere 2015 Yılı içerisinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa gereği 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum yardımı ödemesi canlı doğmuş olmak kaydı ile birinci çocuk için 300,00 T.L. ikinci çocuk için 400,00 T.L. ve üçüncü çocuk için 600,00 T.L. ödenmektedir.

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere canlı doğmuş olmak ve sonrasında yaşamak kaydı ile yukarıda bahsedilen tutarlar kadar doğum yardımı yapılmaktadır. Ayrıca doğum yardımı ödemesinde hem annenin hem de yardım yapılacak çocuğun kimlik fotokopileri istendiğinden doğum esnasında ya da doğumdan hemen sonra vefat eden çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılması söz konusu değildir. Doğum yardımı ayrıntıları ve diğer gerekli şartlar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doğum yardımı her ay mı ödenir?

Kanun gereği doğum yardımı ödemesi bir defaya mahsus olarak ödenmektedir.

Doğum yardımı ödemelerinden herhangi bir kesinti yapılıyor mu?

Yukarıdaki tutarlar net olarak ödenmekte olup vergi ya da harç adı altında herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Memurlara doğum yardımı ödeniyor mu?

[caption id="attachment_5752" align="aligncenter" width="500"] doğum yardımı 2016,vefat eden bebeklere doğum yardımı[/caption]

Devlet memurlarına 657 Sayılı Kanun gereği ödenen doğum yardımı tutarı torba yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte kaldırılmış oldu. Memurlara da yukarıdaki tutarlar kadar doğum yardımı ödemesi yapılıyor.

4/c’li işçiye doğum yardımı ödeniyor mu?

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenmektedir. Kararlaştırılan tutarın yukarıdaki tutarlara göre yapılacak ödeme tutarından daha fazla olması halinde ise yukarıda belirtilen hükümlere göre ödeme yapılmamaktadır.

Doğum yardımı ödemeleri nasıl yapılıyor?

Doğum yardımı ödemeleri annenin adına banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Doğum yardımı başvurusunda hangi belgeler isteniyor?

Doğum yardımına başvuru için başvuru formu, anne ve çocuğun kimlik fotokopisi yeterli olmaktadır.

Başvurular ilçe kaymakamlıkları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılabilmektedir.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarına doğum yardımı ödeniyor mu?

Doğum yardımı yurt dışında çalışan Türk vatandaşlarına da yapılıyor. Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları doğum yardımı başvurularını konsolosluk aracılıyla yapabilmektedirler.

Editör: TE Bilisim