DOĞUM YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR, GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Bilindiği üzere 2015 yılında resmi gazetede yayımlanan torba yasa gereği Türk vatandaşı olan anneye canlı doğan birinci çocuğu için 300 T.L, ikinci çocuğu için 400 T.L ve üçüncü çocuğu için 600,00 T.L ödeme yapılacak.Doğum yardımı için nereye başvurulacak, gerekli belgeler neler?Doğum yardımı ödemesi anneye mi yapılacak babaya mı?Torba yasa gereği ödenecek doğum yardımı ile ilgili tüm sorularınızın yanıtı bu yazımızda..

Doğum yardımı hangi tarih itibariyle doğan çocuklar için ödenecek?

Yeni torba yasa gereği doğum yardımı 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için ödenecek.

15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı ödenecek mi?

15.05.2015 tarihi öncesinde doğan çocuklar için torba yasa gereği doğum yardımı ödenmeyecek.

DOĞUM YARDIMI ŞARTLARI GEREKLİ BELGELER VE İZLENECEK YOL

15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar çocuk sayısı hesabında dikkate alınacak mı?

Okurlarımızın en çok merak ettiği soruların başında gelen bu sorunun cevabını örnekle verelim.

Diyelim ki bir annenin 15.05.2015 tarihinden önce doğurmuş olduğu iki tane çocuğu var ve üçüncü çocuğun doğum tarihi de 20.05.2015 tarihi olsun.Bu durumda anneye birinci çocuğa ödenecek 300 T.L tutarında mı yardım yapılacak yoksa üçüncü çocuk olarak kabul edilerek 600 T.L tutarında mı ödeme yapılacak.

Sorumuzda da yer aldığı üzere 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar çocuk sayısı hesabında dikkate alınacak dolayısıyla üçüncü çocuk olarak kabul edileceğinden 600 T.L yardım yapılacak.

Yeni torba yasa gereği doğum yardımı her ay mı ödenecek bir defaya mahsus mu?

Torba yasa gereği doğum yardımı bir defaya mahsus ödenecek.

Doğum yardımı için başvurular nereye yapılacak?

Başvurular aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurt dışında konsolosluklara yapılacak.

Doğum yardımı yurt dışındaki türk vatandaşlarına da ödenecek mi?

Doğum yardımı ödemeleri yurt dışında ikamet eden ya da çalışan türk vatandaşlarına da ödenecek.Yurt dışında çalışan türk vatandaşları başvurularını konsolosluk aracılığı ile yapacaklar.

Doğum yardımı başvurusu için hangi evraklar gerekli?

Doğum yardımı ödemesi için nüfus mernis kayıtları esas alınacak.Başvuru merkezlerinde doldurulacak hazır dilekçe ve kimlik fotokopisi yeterli olacak.

Doğum yardımı ödemesi anneye elden mi yapılacak banka yoluyla mı?

Doğum yardımı ödemeleri annenin banka hesabına yapılacak ve elden yapılmayacak.

İşçi statüsündeki memurlara doğum yardımı var mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenir. Kararlaştırılan tutarın bu maddeye göre yapılacak ödeme tutarından daha fazla olması halinde ise bu maddeye göre ödeme yapılmaz.

Memurlara yeni torba yasa gereği doğum yardımı ödenecek mi?

Devlet memuru olarak çalışan anneye de yeni torba yasa gereği doğum yardımı ödemesi yapılacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele, doğum yardımı ödeneği veya başka bir ad altında aynı amaçla ilgili mevzuatta öngörülen ödemeler yapılmayacak.Dolayısıyla devlet memuruna  hali hazırda 2500*Maaş katsayısı=198 lira üzerinden yapılan doğum yardımı bundan sonra yapılmayacak.

Doğum yardımı tutarları net mi ödenecek yoksa kesinti yapılacak mı?

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve hacze tabi olmayacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

71 Yorum

 1. Hocam ben 05.10.2018 de dogum yapdm dogum paramı almak istoyorum ama dogum belgem yok o yüzden nasıl oluçak

 2. Merhaba ben yurt disindayim cocuk yardim parasi icin konsoloslukdan formu alip Turkiye’ye sosyal hizmetlere kendim versem oluyor mu acaba ?

  Tesekkur ederim….

 3. Merhaba ben Almanya da yaşıyorum Türkiye’den çocuk yardımı alabilmek için gerekli belgeler nelerdir ? Türkiye de hesabım yok Almanya’daki banka hesabım geçerli olır mu yoksa nakit te ödeyebiliyor mu ?

 4. Aile sosyal politikalar bakanlığı her hangi yerde olabilirmi yoksa kendi muhutimizde olaninami

 5. merhaba hocam, ben devlet memuruyum eşim ise 40/b li fakat hiç pirim ödemedik doğum parası alabiliyor muyuz . bide öğremek istediğim 16 hafta çalışamaz durumdaki bayanlar için 4100 tl ödeme den faydalanabiliyor muyuz. teşekkürler.

 6. Iyi aksamlar belcikada yasayan birisi olarak yaziyorum 02/11/2015 de cocugum dogdu dogum kaydini yaptirdim 2016 da izine gidemedik esim bu sen izinde postane demis hesaptan cikti sosyal politikalar il mudurlugu demis dilekce yazman gerekiyor ama hemen alamazsiniz demek istedigim seneye ayni sekilde olacak hesaba yatma imkani yokmu yolsa ayni sekilde tekrarlayip gidecek.
  yardimci olursaniz tesekkur ederim.

 7. merhaba başvuru şartı olarak dilkeçe ve nüfus cüzdanı fotokopisi diyor ancak benim kimliğim kayıp ve henüz çıkartmak için fırsat bulamadım evlilik cüzdanı vs fotokopisi ile başvuru yapabilir miyim birde benim yerime başka biri başvuru yapabilir mi kendim mi gitmem gerekiyor

 8. yeni dogum yaptim ben memurum esim sskli. cocugu emekli sandigina mi sskya mi akaydetsek avantajli oluruz? bir de memur olarak 300 liranin disinda sut parasi analik parasi vs alabilir miyim

  1. Merhaba;çocuk otomatik olarak babasının üstüne kayıt olur değişen bir şey yok;eşiniz SSK’dan doğum yardımı ödeneği de alacak;ayrıca her ay memur olduğunuzdan dolayı tarafınıza çocuk yardımı ödenecektir.

 9. Ben yeni hamileyim hiç bir sağlık güvencem yok eşiminde SSK yok ama 200 tl annelik hakkı veriliyormuş sizce dogrumu doğruysa nereye baş vurmam gerekiyor

 10. HOCAM İYİ GÜNLER BEN BAĞ-KURLUYUM EŞİM YABANCI UYRUKLU GEÇEN AY DOĞUM YAPTI. EŞİM YABANCI UYRUKLU OLDUGU ICIN DOGUM PARASI ALABILIYORMUYUZ ?

  1. Merhaba. Konu hakkında kesin bilgi sahibi olmamakla birlikte ödenir diye biliyorum. Anne yabancı uyruklu olduğu için size ödenmesi gerekiyor.

 11. Selam hocam ben yeşil kartlıyim ve hiçbir gelirim yok bende süt ve rapor yardımi alabiliyormuyum bitane oğlum var Mart 2016doğumlu ve yardıma çok ihtiyacım var yardimci olun

 12. Merhaba. Resmi nikahim henüz yok. 20 gün önce bir çocuğum oldu. Sigortalı olarak çalışmıyorum. Bu durumda süt parası ve doğum yardımından yararlanabilirmiyim.

  1. Eğer sigortalı çalışıyorsanız emzirme yardımı alabilirsiniz.
   Doğum yardımı alabilirsiniz. İlk çocuksa eğer 300 TL alırsınız. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurun.

 13. Merhabalar eşim 01.09.2016 tarihinde doğum yaptı çocuk parasından faydalanabiliyoruz.yalnız eşim yerine ben onların kimlikleriyle başvurabilirmiyim yokjsa eşimde olmak zorundamı teşekkürler

  1. Bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurabilirsiniz. Formu alıp eşinize imzalattıktan sonra siz verebilirsiniz. Sıkıntı olmaz sanırım.

 14. Merhaba
  Eşim 3 ay önce ,doğum yaptı dogum parası için başvuru yaptık halen yatmadı eşim çalışıyor ama, dogum yaptığında 60 gun lük SSK lı idi süt parası dahi yatmadı konu ila ilgili yardımlarınızı rica ediyorum

  1. Değerli Okurumuz;
   Emzirme yardımı için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim gerekli. Yoksa emzirme yardımı alamazsınız. Doğum yardımı ile ilgili de başvuru yaptığınız yerle bir görüşün.
   Saygılarımızla.

 15. Merhaba ben 6 nisan 2016 da doğum yaptım 2015 te de bi 5-6 ay kadar sigortali çalıştım ayrıca ikinci çocuk için verilen 400 tl parayı aldım verilen diğer yardımdan yararlanabiliyormuyum eğer yararlanabiliyorsam tekrar başvuru mu yapmalıyım cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 16. Merhaba Türkiye’de yaşayan Almanya da doğum yapmış anne ve çocuklar sut parası Alabılıyor mu

 17. merhabalar ben sgklı olduğum için doğum parası alıcam doğum parası alan kişi çocuk parasını alabiliyor mu

 18. Hocam merhaba, Ben suan 26 haftalik gebeyim. Ucretli ogretmenlik yapiyorum. Bir hafta sonra okullar kapandiginda toplam da bir yil icin de. 72 gunluk sigortam olacak. Ben eksik kalan gunlerim icin sigortami disaridan tamamlayacagim. Toplam da bir aylik sigorta yeterli. Yalniz 120 gun pirim oldugun da alinan dogum parasi artiyor mu. 90 gun ve 120 gun prim gun sayisi neyi etkiliyor? Esim de sigortali calisan ayriyeten esimde Cocuk parasi alacak mi? Ucuncu gebeligim. 600tl Cocuk parasini da alabiliyor muyum? Sut parasi da 6 ay mi yoksa tek sefer mi veriliyor? Sorularimi cevaplarsaniz cok sevinirim hocam. Iyi Calismalar dilerim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Gün sayısının ne kadar olduğu önemli değil. Alacağınız doğum parasını etkileyecek husus doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınız ve son üç aylık prim gün sayınız. SGK emzirme yardımı ve 600,00 T.L tutarındaki yardımdan bir kereye mahsus faydalanırsınız. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. 02.11.2010 başlangıç ve 31.07.2014 bitiş tarihli BAĞ-KURum vardı.12.09.2014 te doğumyaptım.Eşim SGK”lı ve bende 09.12.2015 giriş tarihli SGK”lı bir işe başladım.Acaba bende doğum parasından yararlanabilir miyim?Bununla birlikte yararlanabileceğim başka haklar var mı?Eğer yararlanabilirsem nereye ve hangi evraklarla başvuru yapmam lazım

  1. Değerli Okurumuz;
   Eşiniz adına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus emzirme yardımı ödemesi yapılır. 2014 yılı için bu tutar 103,00 T.L. idi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı ise 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan çocuklara ödenmekte.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. Hocam ben calisiyorum ama sigortam hic olmadi esim ev hanimi 1 ay sonra dogum yapacak dogum parasindan ve sut parasindan yararlanabiliyormuyuz? Teşekkürler. .

  1. Değerli okurumuz;
   Sosyal güvenlik kurumundan doğum yardımı ya da emzirme yardımı alamazsınız. Ancak bağlı bulunduğunuz kaymakamlık sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine başvurarak bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. merhaba kolay gelsin bende bilgi almak istiyorum ben suan 7 haftalık gebeyim ben 31.05.2015 tarihinde işden ayrıldım şuan işsizlik maaşı alıyorum ocak ayında son maaşımı alıcam bu süre zarfında sigortam olmamış oluyor iş başvuruları yaptım dönüş yapmalarını bekliyorum doğum parasından yararlanabilmem için kaçıncı ayıma kadar sigortamın başlaması gerekir.

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğumdan dolayı analık ödemesi alabilmeniz için doğum öncesindeki son bir yıl içerisinde adınıza 90 günlük prim yatmış olması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. Hocam 25 mayısta doğum yaptım 5 gün sonra çocuğum öldü ve nüfusa kaydetmemişiz doğum parasını alabilirmiyiz.eğer olursa nereye baş vurmamız lazım.

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğumdan sonra vefat eden çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılamıyor maalesef.Kimliğini çıkartmış ve vefat etmeden önce başvuru yapmış olsaydınız hakkınız olabilirdi.Çünkü doğum yardımı ödemelerinde nüfus kayıtları esas alınıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 23. HOCAM BEN ÖĞRETMENİM BAĞLI BULUNDUGUM MÜDÜRLÜĞÜME Mİ YOKSA D AİLE SOSYAL YAR… MA MI BAŞVURMAM GEREKİYOR DOĞUM.01.06.2015

  1. Değerli Okurumuz;
   Kendi kurumunuza başvuru yapacaksınız.Kurumunuz başvuru formunuzu Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı’na gönderecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 24. Hocam ben yeni doğum yapıcam cocuk parası için nereye başvurmam lazım gerekli evraklar neler

  1. Değerli Okurumuz,
   Doğum yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ilçelerde de Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.Doğum yardımı için doğum yardımı başvuru formu ve anne ile çocuğa ait kimlik fotokopileri gerekmekte.
   Başvuru formu sitemizde mevcut.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 25. İyi günler ben yeni 26 eylülde doğum yaptım doğum yardımı almak istiyoruz lakin ben kamu görevlisiyim (hemşire) eşim belediyede taşeron firma çalışanı, sizden ricam yardımı hangimizn alması daha faydalı olur yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ederim.

  1. Değerli Okurumuz;
   07.04.2015 tarihinde yürürlüğe giren torba yasa gereği doğum yardımı ödemeleri anneye yapılmakta.Yani sizin almanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 26. wma9merhaba, eşim yeni doğum yaptı. nüfus müdürlüğündeki memur yardımdan yararlanabileceğimi söyledi. yalnız eşim calışmıyor. almamız mümkün mü?

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı ödemeleri anneye yapılıyor ve annenin çalışma ya da çalışmama şartı aranmıyor.Eşiniz bu yardımdan faydalanabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 27. İyi günler ben almanyada yaşıyorum ve bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen ben 3 çocuğumu 28 04 2015 tarihinde dünyaya getirdim doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra verilecek ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş çocuklar sıralamaya dahil edilecek bu ne anlama geliyor TSK ederim bir cevap bekliyorum saygılar

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı ödemesi 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için ödeniyor.Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılmıyor.Sadece çocuk sayısı hesabında dikkate alınıyor.
   diyelimki 2 çocuğunuz 15.05.2015 tarihinden önce doğdu.üçüncü çocuk da 15.05.2015 tarihinden sonra doğdu.En son doğan yani üçüncü çocuk için size 300,00 T.L. değil 600,00 T.L yardım yapılır.Yani 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar sayı hesabında dikkate alınıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 28. İyi günler ben almanyada yaşıyorum 3 çocuğumu 28 04 2015 dünyaya getirdim acaba bende yararlanabiliyormuyum doğum parasından TSK ederim saygılar

 29. Merhabalar dogum parasindan yesilkartlilar yararlanabiliyormu yoksa sgk li olmak sartmi tesekkurler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı için sağlık güvencenizin türü farketmiyor. Yeşilkartlı olmanız doğum yardımı almanıza engel değil.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 30. Kolay gelsin 18.05.2015 tarihinde erkek evladım dünyaya geldi.ilçede oldugum için aile ve sosyal hizmetlere şahsen başvuramıyorum.acaba evrakları posta yoluyla göndersem olurmu ve evraklarda ne gerekli ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı için başvurular ilçe kaymakamlıklarında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile de yapılıyor.Doğum yardımı başvurusunda yeni doğan çocuğun kimlik fotokopisi, annenin kimlik fotokopisi ve başvuru dilekçesi yeterli görülmekte.Başvuru dilekçesine sitemizden ulaşabilirsiniz.Doğum yardımı başvuru dilekçesini indirmek için lütfen TIKLAYINIZ.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 31. Hocam ben 17 mayısta doğum yaptım para alabilecegim sanırım ancak evrak olarak internete bi dilekçe konulmuş ondan hazırladık kesimde bende özel sektörde çalışıyoruz sanırım engel değildir dediğinize gore de dilekçe örneği ve kimlik fotokopisi yeterli değil mi

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı için Aile ve sosyal politikalar bakanlığının hazırlamış olduğu dilekçe ve yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı fotokopisi yeterli.
   Doğum yardımı dilekçesini indirmek için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 32. Efendim,öncelikle sizlere hayırlı işler,hayırlı günler diliyorum..
  sayın yetkili, ablam babamdan yetim maşı alıyordu.babamdan annemde dul maaş alıyordu.!
  Ne olduysa ablamın maşını gerekçe olarak siz eski eşinizle beraber kalıyorsunuz diye tespit ettik diye ablamın yetim maşını kestiler.
  şimdi ankaradan yazı geldi,mahkeme açın bereber kalmadığınızı ıspat edin.hakkınız duruyor tekrar maşınızı bağlayalım diyor.
  Ablam eski eşile hiç beraber kalmadıkı,eski eşi zaten evli.şimdi mahkemede ne den boşuna bizi uğraştıracaklarki.av.parası en az 900 tl istiyorlar.bizde bu kadar birikmiş para yokki.
  sgk’nın,eğer böylebir tespiit var ise neden bizim haberimiz yok.kafadanmı uyduruyorlarki.ablamın eski eşi ile beraber kalıyor demeleri külliyen yalan.yoksa para vermemek içinmi yapılıyor.ablam 342 tl yetim maaşı alıyordu.
  ne yapalım ne yol gösterebilirsiniz bize.av katlara danışamıyoruz danışma parası istiyorlar.sadece 900 tl ye davanızı alırız diyorlar başka ayrıntı paraile diyorlar.belki onlarda haklılar.! ama bizde para yok.!
  Efendim özellikle de şunu sormak istiyorum,ablamın kesilen parası anneme geçermi..SGK’ya dilekçe vermeye gerek varmı.gidecek durumumuz yok ama illakide dilekçe verilmek gerekiyorsa gideriz.gitmesek,SGK ablamın kesilen maşını annemin üstüne aktarırmı efendim.!
  başınızı ağrıttığım ve zamanınızı aldığım için çok çok özür dilerim.cevap verirseniz çpk memnun oluruz efendim.saygılarımızla.

  1. Değerli Okurumuz;
   Bu tür durumlar genelge şikayet üzerine olur.Yani Sosyal Güvenlik Kurumu durduk yere eski eş ile yaşıyor diye kimsenin yetim aylığını kesmez.Birisi gider şikayet eder.Sosyal Güvenlik Denetmenleri de gider eski eş ile yaşandığının tespitini yapar ve maaş kesilir.Bu maaşın tekrar bağlanabilmesi için de mahkeme yoluna başvurmanız gerekir.
   Eğer annenizden başka maaş alan yoksa başka bir çocuk yani dilekçe ile başvurarak ablanızın maaşının annenize aktarılmasını talep edebilirsiniz.Bunun için illaki gitmenize gerek yok.Dilekçe doldurup taahütlü olarak posta ile gönderebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum yardımı 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için ödenecek.Maalesef faydalanamıyorsunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 33. SAYIN HOCAM,
  13 AYLIK OĞLUM VAR.ÇOCUK PARASINDAN YARARLANABİLİYORMUYUM..15 MAYIS 2015 TEN İTİBAREN DOĞUM YAPANLAR İÇİN GEÇERLİ DENİYOR AMA..!
  BENDE BU HAKTAN YARARLANABİLİYORMUYUM.YARARLANIYORSAM NE YAPMALIYIM.NEREYE MÜRACAT ETMELİYİM.TEŞEKKÜR EDER,HAYIRLI İŞLER DİLERİM EFENDİM..!

  1. Değerli Okurumuz;
   Maalesef 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılmıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu