Doğalgaz Faturasını Düşürebilirsiniz, Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda yapacağınız birkaç işlem sayesinde doğalgaz faturanızın tutarını önemli ölçüde düşürebileceğiniz ortaya çıkmaktadır. Bu işlem en çok kış aylarında yüksek doğalgaz faturası ödemek isteyen kullanıcılar için önem taşıyor. Uzmanların yaptığı çalışmalar ayrıca gösteriyor ki bu güne kadar bildiğimiz yöntemlerin birçoğu yanlış olmaktadır. Kışın gelmesi ile birlikte doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi ile baş etmeye çalışan vatandaşlar çeşitli yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerin en çok sorgulananı da kombiyi nasıl yakarsam daha çok tasarruf ederim olmaktadır. Kombiyi gece yatmadan önce kapatarak tasarruf yapmak isteyen vatandaşlara kötü haber, gece kombinizi kapatmak yerine daha düşük ısıda çalıştırmak tamamen kapatma işlemine göre daha çok tasarruf sağlamaktadır. Gece kapattığınız kombi ertesi gün soğumuş olan evi ısıtmak için çok daha fazla çalışacaktır. Bu da tasarruf olmaktan çıkmaktadır. Kombinizi tasarruflu olarak kullanmak istiyorsanız gündüz saatlerinde derecesini 22 olarak, gece saatlerinde ise 17 – 18 derecede tutmak daha az yakmasını sağlayacaktır. Kullanıcılar arasında merak edilen bir diğer konu da merkezi sistemi tasarruflu, yoksa bireysel sistemi olmaktadır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda binadaki tüm dairelerin dolu olması merkezi sistemin daha ekonomik olduğunu göstermektedir. Yapılan diğer bir çalışma ise yoğuşmalı ve normal kombiler arasında olmaktadır. Türkiye olarak tamamen yoğuşmalı kombiye geçişimiz 2018 yılında olmuş bulunmaktadır. Eski kombi sistemine göre daha tasarruflu kullanım sağlamaktadır. Yoğuşmalı kombiler hem cebimizi yakmıyor, hem de çevremizi daha az kirletmektedir.

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir? Uzmanların belirlediği, uygulandığı takdirde oldukça faydalı olacak bilgiler aşağıdaki gibi olmaktadır.
  • Çatınızı en az 10cm kalınlığında yalıtım malzemesi ile yalıtım işleminizi gerçekleştirin. Yaptığınız işlem için harcadığınız masrafı en fazla 2 yıl içerisinde enerji tasarrufu ile geri kazanabilirsiniz.
  • Evinizin duvarlarınızı mühendis bilgisine dayanarak montalama işlemi yaptırabilirsiniz. Yaptığınız montalama işlemi ile masrafınızı en fazla 5 yıl içinde enerji tasarrufu ile geri kazanabilirsiniz.
  • Evinize kombi satın alırken, konuta uygum, hermetik ya da bacalı kombi alın. Cihazınızı almadan önce çalışır durumda görün.
  • Evinizin pencerelerini de çift cam olarak kullanın. Yaptığınız harcamayı 5 yıl içerisinde geri kazanım sağlayabilirsiniz.
  • Eviniz için yoğuşmalı kombi tercihinde bulunun. Satış sonrası hizmeti olduğundan, TSE ve CE belgelerinden emin olun ve diğer markalar ile karşılaştırma yapın.
  • Evinizin oturma odasında 22 derece, yatak odası için de 20 derece olarak kullanım sağlayabilirsiniz. Fakat kullanımlarınızı 1 derece daha düşürebilirsiniz. Salon ve yatak odanızda kullanımlarını 1 derece azalacak şekilde kullanım sağlarsanız aylık olarak faturalarınızdan % 7’ye varan tasarruf alabilirsiniz.