Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün partisinin gerçekleşen kabine toplantısının ardından, kameralar karşısına geçerek mevcut ekonomik durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Maliyet Bakanlıkları koordinasyonunda istihdam kalkanı adı verilen yeni bir paket hazırlandığını müjdeleyen Erdoğan, kamuoyunda kıdem tazminatı reformu olarak da bilinen, çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak yeni bir çalışmanın başlatılacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. Türkiye’de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren tamamlayıcı emeklilik sigortası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili açıklamaları hakkında bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek, ekonomiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin istihdam kalkanı adıyla bakanlıkların öncülüğünde çok detaylı ve kapsamlı bir reform paketi hazırlandığını müjdeleyen Erdoğan, “Amacımız Ocak 2019, Nisan 2020 arasında işsiz kalan vatandaşlarımızın yeniden istihdama katılmalarını sağlamak. Kayıpları telafinin ötesinde kur saldırısı ve salgın öncesinden daha iyi bir istihdam seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzne Çıkarılanlara Normalleşme Desteği

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) alınan kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra mücbir sebeple ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu durumda olan vatandaşlara normalleşme desteği verileceğini kaydetti. “Ekonomik faaliyetlerin azalması nedeniyle çalışanlarını kısa çalışmaya geçiren veya ücretsiz izne ayıran işverenlerimize normalleşme desteği vereceğiz. Çalışma hayatında normalleşmeyi teşvik edecek bir mekanizma kuracağız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda çalışanlara ilave istihdam için de teşvik sağlanacağını duyurdu. Koronavirüs salgını sonrasındaki normalleşme sürecinin en önemli göstergelerinden olan kısmın esnek çalışma alanında iş gücü piyasasını daha verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle genç istihdamı için 25 yaş altındaki gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edileceğini ve bunun yanı sıra hem 25 yaş altı gençlerin hem de 50 yaş üzeri çalışanların kolay bir şekilde istihdam edilmelerinin sağlanacağı bilgisini paylaştı.

Çalışanlara Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, çalışanlar için tamamlayıcı emeklilik sigortası sunulacak bir çalışmanın başlatılacağını müjdeledi. Erdoğan konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında, “Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Böylece çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye'nin istihdam kalkanını sürekli hâle getirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu çalışmalar sayesinde esnafa, küçük ölçekli işletmelere, yatırımcılara, üretim ve istihdam için uygun maliyetleri ve aynı zamanda uzun vadeli finansman kaynakları sağlayacak bir sistem kurulacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022'de yürürlüğe sokacağız. Yeni dönemde üretim ve ihracat odaklı büyüme politikamızı daha güçlü şekilde uygulamakta kararlıyız. Bunun için reel sektörümüze ve sanayicimize daha çok destek vereceğiz. Yenilikçi ve yüksek katma değerli üretimi ve istihdamı artıracağız.” dedi. Ülkenin geldiği mevcut ekonomik duruma ilişkin de bir parantez açan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birçok ekonominin ciddi daralma kaydettiği yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 4.5'la yüksek bir performans gösterdi; Belki ikinci çeyrekte olumsuz bazı gelişmeler olabilir, ama üçüncü, dördüncü çeyrekte biz bu büyümeyi yine yakalayacağız.” açıklamasında bulundu.

Emekliler Dikkat! Emekli Maaşında Alt Sınır Uygulaması Nasıl Yapılacak?

Bakanlıktan Emekliye ve Çalışana Ucuz Tatil Kredisi Müjdesi!

SSK ve Bağkur’dan Emekli Olanlara 602 TL Ödeme Müjdesi

Editör: TE Bilisim