Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de çalışma ile sosyal hayatı adeta felce uğratan yeni tip koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecine giriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs salgınına karşı mücadelede alınan tedbirler kapsamında 22 Mart tarihinde başlayan kamuda esnek çalışma modelinin sona ermesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken önlemleri belirleyerek kamuoyuna duyurdu. Buna göre çalışanların iş yerlerinde ve işe gidiş geliş sırasında ortak kullanılan servis ve diğer ulaşım araçlarında uymaları gereken kurallar bütünü belirlendi. Türkiye’de koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecine geçilmesiyle iş hayatına yeniden start verecek milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kamu için yeni tedbirlere dair tüm bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve tüm bakanlıklara gönderilen tedbirler kapsamında yeni tip koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde uygulanacak kurallar da netlik kazanmış oldu. Söz konusu tedbirler arasında servis araçlarından bina girişine, ofis ortamında maske kullanımından yemekhane düzenine kadar birçok madde yer aldığı görüldü. Normalleşme süreci boyunca kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken tedbirler ve önlemler açıklandı.

Servis Aracı Saatine Yoğunluk Tedbirleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yayınlanan tedbirler kapsamında, servis araçları ile hizmete mahsus tüm araçların taşıma kapasitesi sosyal mesafe kuralları gözetilerek belirlenecek. Çalışanların kullandığı bütün araçlarda el antiseptiği ve tek kullanımlık maske bulundurulacak. Olası yığılmaların önüne geçilmesi için servis hareket saatleri yeniden belirlenecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında iş yerine giriş esnasında tüm çalışanların temassız ateş ölçer ile vücut sıcaklıkları kontrol edilecek. Geçiş kontrol sistemi bulunan işyerlerinde bulaşma riskine karşı temassız sistemler kullanılacak. İşe giriş sırasında sosyal mesafenin korunması amacıyla, kurum girişlerinde geçiş işaretlemeleri yapılacak. Bina girişleri ile asansör kabini ve katlarda bilgilendirme panolarına Yeni Tip Koronavirüs salgınından korunma yöntemlerine ilişkin güncel bilgiler paylaşılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında bina girişleri dışında, asansör kabini ve katlarda bilgilendirme panolarına Yeni Tip Koronavirüs salgınından korunma yöntemlerine ilişkin güncel bilgiler düzenli olarak çalışanlarla paylaşılacak. Ofisler ve toplantı odaları ile tuvaletler, asansör, merdiven trabzanları, kapı kolları ve elle sık temas edilen çalışma ortamındaki ekranlı araçlar ile bilgisayar klavyeleri, fare ve telefon gibi ekipmanlar sürekli dezenfekte edilecek.

Toplantılar İçin Yeni Düzenleme

Kamu kurumlarının ofisleri, sık aralıklarla doğal yollarla havalandırılacak. Havalandırma sistemleri yeniden gözden geçirilecek. Kurum içinde çalışanlarla gerçekleştirilmesi gereken toplantı, görüşme ve eğitimler de çevrimiçi veya telekonferans görüşmesi yoluyla yapılacak. İş yerinde sosyal mesafenin korunamadığı tespit edilen ofis ortamlarında çalışanlar için yeniden düzenlemelere gidilecek. Tüm personelin çalışma süresi boyunca mesai saatleri müddetince maske kullanımı zorunlu olacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan koronavirüs salgını normalleşme sürecinde kamuda çalışma tedbirleri kapsamında sadece çalışma düzeni değil aynı zamanda yemek saatlerinde de bir dizi önlemler alınacak. Bu kapsamda yemekhanelerde de yeni dönemde düzenlemeye gidilecek. Daha az sayıda kişinin bir arada bulunmasını sağlayacak şekilde yemek saatleri ve masa düzeni ayarlanacak. Ayrıca kamu binalarında yer alan yemekhane girişlerinde uygun zemin işaretlemeleri yardımıyla sosyal mesafe korunacak. Tüm kamu çalışanlarına tek kullanımlık ürünlerle kumanya verilecek. Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makineleri kullanıma kapatılacak.

Milyonları İlgilendiren Emsal Karar! Alacaklı İşçi İstifa Etse Bile Tazminat Alacak

SGK’dan Özel Sektörde ki Milyonlarca İşçiyi Sevindiren Haber

Gelir Vergisi Oranındaki Değişiklik Ücretlileri Nasıl Etkileyecek?

Editör: TE Bilisim