Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak çalışan sigortalıları ve emeklileri sevindiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’deki milyonlarca emekli ve çalışanları nisan ile mayıs aylarında sevindirecek gelişmeler yaşanıyor. Bu aylar içinde çalışanlara ve emeklilere ekonomik açıdan rahat nefes aldıracak ödemeler geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından nisan ve mayıs aylarında hem sigortalı çalışanlara hem de sigortadan emekli olanlara 2375 TL ile 4500 TL arasında ödemeler yapılacak. Kurum tarafından gerçekleştirilecek ödemelerin sistemi merak konusu haline geldi. Bu yılın başında maaşlarını alan emekliler maaşlarının geri kalanını temmuz ayında alacak. Maaşların yanı sıra emeklilere promosyon ve bayram ikramiyeleri de verilecek. Tüm bu ödemeler kapsamında emeklilerin cebine 2375 TL ile 4500 TL ek gelir girecek. Çalışanlara ve emeklilere yapılacak ödemeler hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye’de milyonlarca emekli ve sigortalı çalışanı sevindirecek gelişmeler yaşanıyor. Koronavirüs kapsamında alınan tedbirler dolayısıyla ekonomik açıdan zor günler geçiren sigortalı çalışanlar ve emekli vatandaşlara üçlü kazanç müjdesi verildi. Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli, bu yılın ikinci zammını temmuz ayında almaya hazırlanıyor. Bu bekleyiş devam ederken emeklilere promosyon ve ikramiye ek gelirleri devreye alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikramiyelerle ilgili olarak yaptığı açıklamasında “Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çalışanlara ve Emeklilere Ek Gelir Müjdesi

2020 yılı emekliler için kazanç yılı olmaya devam ediyor. Yılın ilk zammını ocak ayında alan yaklaşık 12 milyon emekli vatandaş, senenin ikinci zammını da temmuz ayında almaya hazırlanıyor. Ayrıca emeklilere maaş promosyonu ve bayram ikramiyesi ile 2 bin 375 TL’den 4 bin 500 TL’ye kadar uzanan çerçevede ek gelir imkanı sunuluyor. Söz konusu tutarlarda artış yaşanabileceği de gündemdeki sıcaklığını koruyor. Emekli maaşlarına ek olarak verilen bayram ikramiyesinde de yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile emekli maaşlarını veren bankalar arasında il olarak 2017 yılının Şubat ayında imzalanan protokol kapsamında emekli vatandaşlara maaşları oranında promosyon ödemeleri yapılıyor. İmzalanan protokolün 3 yıllık taahhütlerinin süresi tamamlandı. Bunun üzerine bankalar yeniden harekete geçti. Bankalar emeklilere 375 TL ile 450 TL arası promosyon veriyor. Bu promosyon tutarları en düşük emekli maaşı için geçerli oluyor. Bazı bankalar yüksek emekli maaşı alan müşterilerine 1 ya da 2 ürününü kullanmaları şartı ile bin 250 TL promosyon ödemesi yapıyor. Bazı bankalar da banka bünyesine 10 emekli yakınını getiren müşterilerine özel 2 bin 500 TL nakit ödemesi yapıyor.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasında “Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullanmasının ardından gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a çevrildi. Bakan Selçuk, Ramazan Bayramı öncesinde verilecek olan bayram ikramiyelerinin nisan ayına ödeneceğini duyurdu. Nisan ayının ilk haftası itibarıyla Türkiye’de SGK’dan emekli maaşı alan yaklaşık 12 milyon vatandaşa 1000 TL bayram ikramiyesi ödemelerinin yapılacağı belirtildi. Ayrıca vatandaşlar hem promosyon ödemelerinde hem de ikramiyelerde yaşanabilecek artışları da gündemden takip etmeye devam ediyor. Emekli ikramiyelerinin enflasyon oranı uygulanarak zamlanabileceği konuşuluyor.

SGK’dan Emekliye 1500 TL Ödeme! İşsize ve Çalışana 1000 TL Devlet Yardımı

SGK Girişi 2008 Öncesinde Olanlara Erken Emeklilik İmkanı!

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Editör: TE Bilisim