Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz gün Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekliye ve milyonlarca çalışan vatandaşa müjdelediği yeni destek paketlerinin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yaş gruplarına göre vatandaşlara uygun ödeme koşulları buluna özel tatil kredileri sağlanacak. Orta gelir grubuna mensup emekli ve çalışanları ev sahibi yapmak için de düşük faizli konut kredilerinin devreye alınması planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın emeklilere yönelik müjdelediği yeni ekonomik paketlerin detayları netleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından normalleşme sürecinde uygulamaya geçirilecek yeni düzenlemeler hakkında kapsamlı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Tüm dünyada ekonomik hayatı ve iş yaşamını felce uğratan yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla bugüne kadar 260 milyar liralık destek paketi açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, normalleşme sürecine geçiş yapılmasıyla birlikte yeni çalışmalar düzenlemeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz gün normalleşme süreci kapsamında üzerinde çalıştıklarını açıkladığı yeni destek paketlerinin ayrıntıları belli oldu. Vatandaşların çeyizden tatile kadar pek çok alanda ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmeleri için gerekli finansman sağlanacak. Daha önce olduğu gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde kamu bankalarından yapılacak kredi ve finansman paketleri hakkında ilk resmi açıklamanın bugün devlet bankaları tarafından açıklanması bekleniyor.

Emeklilere Tatil ve Seyahat Desteği

Vatandaşların pek çok alandaki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için uygun maliyet ve vade ile kaynak sağlanacağı açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilecek kredi paketi aynı zamanda yerli üretimi de destekleyecek. Ekonomi kaynaklarından alınan en güncel bilgilere göre, kamu bankalarının yürüttüğü çalışmalar kapsamında düşük maliyetli krediler, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya, ev tekstili, bisiklet – motosiklet, çeyizlik eşya sektörleri için emekli ve çalışanların kullanımına sunulacak. Bu sayede hem vatandaşın sosyal ihtiyaçları uygun maliyetlerle finanse edilecek hem de bu sektörler desteklenmiş olacak. Turizm alanında da cazip paketler hazırlanıyor. Yaş gruplarına özel tatil kredileri sağlanacak. Kredi, çalışanlar ve emekliler için ayrı koşullarda olacak. Emeklilere tatil ve seyahat için daha uygun maliyetli kredi verilecek.

Otomobil ve Konut Kampanyaları

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde kamu bankaları tarafından vatandaşlara uzun vadeli konut kredisi verilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre, konut kredisinde bugüne kadar uygulanan en düşük faiz oranının geçerli olacağı bir paket hazırlandı. Orta gelir grubuna uzun vadede ve tarihi düşük maliyetlerle konut kredisi sağlanacak. Bunun yanı sıra Türkiye’de üretimi yapılan otomobiller için kamu bankalarından yapılan kampanyalara yenileri eklenerek vatandaşlara daha uygun koşullarda finansman desteği sunulacak. Kamu bankalarının kredi paketlerini açıklamasının ardından özel bankaların da benzeri uygulamalara gitmesi bekleniyor. Kredi destekleri ile ilgili ilk açıklamaların bugün devlet bankalarından ortaklaşa yapılacak açıklama ile kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Bakanlıktan 260 Milyar Liralık Destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koronavirüs salgını ile mücadelede, devletin kasasından destek paketleri kapsamında 260 milyar liralık kaynak ayrıldığını belirtti. Bakan Albayrak geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında vatandaşlara sunulan destek paketinin çarpan etkisiyle 600 milyar TL tutarına yakın olduğunu ifade etti. Hükümet uygun maliyetli, uzun vadeli İş'e Devam, Esnaf Destek ve Bireysel İhtiyaç kredileriyle vatandaşlara ve iş dünyasına destek olmuştu. Bu dönemde işverenlerden çalışanlara kadar pek çok kesime destek sağlandı. Normalleşme sürecinde de Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde pek çok destek ve ekonomik paketin hayata geçirilmesi bekleniyor.

4/A, 4/B ve 4/C Emekli Tarihine Göre Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Yaş Tablosu Kadın / Erkek Tüm Detayları

Editör: TE Bilisim