2020 Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Ne Zaman Çıkacak?

Bağ-Kur dondurma işleminin çıkacağı tarih henüz belirlenmiş değildir. İlgili kurumlar tarafından tarihin açıklanmasının ve resmî gazetede yayımlanmasının ardından Bağ-Kur dondurma (sildirme) başvuruları Bağ-Kur üzerinden alınacaktır. Tarihin açıklanmasının ardından kişilerin yapacağı başvurular akabinde 6552 sayılı Kanun’da yer alan bilgilere göre 12 aydan daha fazla prim borçları bulunması durumunda kişiler bu haktan yararlanabilecektir.

Bu hususta bu Bağ-Kur dondurma işleminden yararlanabilecek diğer kişiler ise şöyle sıralanmaktadır:

 • 12 aydan daha fazla bir prim borcu bulunan esnaflar,
 • Şirket ortağı olan Bağ-Kur’lu kişiler,
 • Mesleğini çiftçilik yaparak icra eden Bağ-Kur’lu kişiler,

Yukarıda yer alan kişiler Bağ-Kur dondurma işleminden faydalanabilmektedir.

Bağ-Kur Dondurma Dilekçesi

Bağ-Kur prim dondurma işlemi için gerekli olan dilekçe belirlenen usulde yazılmalıdır. Dilekçede yer verilmesi gereken bilgilerin dilekçede bulunmaması durumunda başvuru sürecinin sekteye uğraması söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla kurumla iletişime geçmek ve başvuru dilekçesinde hangi bilgilerin yer alması gerektiğini öğrenmek gereklidir. Bu hususta Bağ-Kur prim borcundan kaynaklı olarak dondurulan hizmet süreleri, dondurulan ve borçlanmak istenen aylar için ihya hesaplanması talebi önem arz etmektedir. Ayrıca söz konusu olan bu dilekçenin de avukat eşliğinde düzenlenmiş olması lazımdır.

Bağ-Kur Borç Sildirmek için Ne Yapmak Gerekir?

Bağ-Kur borç sildirme işlemleri için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Bağ-Kur borç yapılandırma işlemleri kapsamında borcun peşin olarak ödenecek olması durumu ele alınırsa söz konusu olan borç üzerindeki zam ve faiz silinmektedir. Böylece yapılandırma süreci içerisinde prim borcunun tamamının peşin olarak ödenmesi vatandaşlar için en uygun olacak seçenektir.
 • Ayrıca söz konusu olan borçlar hakkında taksitlendirme yönteminin yapılması da mümkündür. Bu hususta vatandaşlara Bağ-Kur prim borcu kapsamında 18 taksit hakkın da sunulmaktadır.
 • Bağ-Kur borçlarının yapılandırılması ve taksitli olarak ödenecek olması durumunda ödemeler de her 2 ayda bir olacak şekilde yapılmaktadır.
 • Dondurulmuş olan borçların yapılandırılması mümkün olmaktadır.

Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bağ-Kur prim borcu dondurma ve sildirme gibi işlemlerin başvurularında birtakım belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin eksik olması durumunda başvuru talebiniz de olumsuz olarak değerlendirilebilir ya da başvuru süreciniz sekteye uğrayabilir. Bu da vatandaşların yararına olmamaktadır. Dolayısıyla gerekli belgelerin başvuru sürecinde hazırda bulundurulması ve söz konusu olan bu belgelerin de doğru bilgiler içermesi başvurunun akıbeti açısından büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bazı durumlarda posta aracılığıyla Bağ-Kur borç sildirme işlemine başvuru yapılabilir. Bu hususta önemli olan Bağ-Kur dondurma (sildirme) işlemleri için resmî bir tarih ve başvuruya dair detaylı bilgilerin açıklanmasını beklemek gereklidir.

Bağ-Kur borç sildirme işlemleri için gerekli belgeler ise şöyle sıralanabilir:

 • Başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir. Başvuru formunda yer alan yanlış bilgiler ya da doldurmayı atladığınız bilgiler başvuru sürecinizi olumsuz etkilemektedir.
 • Dondurulmayan ve ödeme sürecinin üzerinden belirli bir zaman geçmiş olan Bağ-Kur prim borçlarına dair yapılandırma işlemi yapılacaksa yapılandırma formunun eksiksiz olması ve yanınızda T.C. kimlik kartınızı bulundurmanız kâfi olacaktır.
 • Vatandaşlar ihya yapılandırma işlemi yapacaksa başvuru dosyasına 2926 sigortalılık belgesini de yerleştirmelidir. Eğer ihya yapılandırma işlemi yapacak olan kişiler esnaf veya şirket ortağı ise bu hususta başvuru dosyasında 1479 sigortalılık belgesi de bulunmalıdır.

Bu belgelerin hazırda bulundurulması Bağ-Kur dondurma (sildirme) işlemi başvuruları için önemlidir. Bu belgelerin yanınızda bulunması sizin başvuru sürecinizi kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde başvuru sürecinizin uzaması, sekteye uğraması ve hatta olumsuz olarak yanıtlanması da ihtimaller dahilindedir.

Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar?

Ek-5 İsteğe Bağlı SSK Primleri Ne Kadar Oldu?

Kredi Kartı ile Bağkur Prim Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

1.045 Yorum

 1. Merhaba ben Mehmet çiçek ben yanlışlıkla e devlet üzerinden yardım başvurusu yerine Bağkur başlamışım ama haberim yok eczaneye ilaç almaya giderken oğendim ve SGK ye gitiğimden 3. 500bin lira bir borç birikmiş ve dilekçe verdim dondurdu ama faiiz yükseliyor SGK müdürü bana dedi bu borç 12 ay Boyle devam eder ondan sonra sillinir dedi bende şu anda çok kaygılıyım silinmez diye. şu anda SSK şu çalışıyorum

 2. merhaba isteğe göre bağkur yatırıyorum borcum yok ama dondurma şansım varmı yani 1 sene parayı vermeme şansım varmı

 3. MERHABA BAĞKUR YAPILANDIRMASI YAPICAKTIM NORMALDE BAĞKURA 11000 LİRA BORCUM VAR BORÇ SORGULAMA YAPTIGIM ZAMAN ÇIKIYOR FAKAT YAPILANDIRMAYA BAŞVURDUĞUM ZAMAN BORÇ KISMI 0 OLARAK ÇIKIYOR NE YAPMALIYIM

 4. Merhaba.ben 2002 ile 2007 arası Bağkur lu idim.sonra bagkuru kapattım. 2010 ile 2020 yılının 6. Ayına kadar SSK li olarak çalıştım. İşten ayrıldıktan sonra bir ay GSS primi ödedim.su an 10. Aydayiz eczaneden borcum olduğu için ilaç alamadım.sonra e devletten baktım ki,YENİDEN MECBURİ SİGORTALİLİK olarak benim bagkura 4 ay prim borcu olarak 3.463 TL borcum gözüküyor.bu yanlışı nasıl düzeltmek gerek.tesekkur ederim…

  1. Merhaba
   Bu durumu düzeltmek için bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne gitmeniz ve dilekçe ile durumu belirterek başvuruda bulunmalısınız.

 5. BAĞKUR ÖDEYEMİYORUZ DONDURULMASI (SİLİNMESİ) İLE İLGİLİ KANUNUN YENIDEN CIKMASINI TALEP EDİYORUZ…PANDEMİDEESMAF OLARAK BİTTİK…EN AZINDAN BAGKUR SİLİNSİN……

 6. 2005 2009 tarihleri arası esnaflık yaptım ama 1 gün bile ödemem yok bağkur dan borcumun silinmesini de istemiyorum ama hiç ödeme yapmadığım için silineceğini söylüyorlar geriye dönük ödeme yapabilirmiyim

  1. Merhabalar
   Benim ise giriş tarihin 1996 sigortalı olarak 2008 yılına kadar 2008 sonrası bagkur luyum şimdi bagkura 20 bin tl borcum var takditlendirdim fakat güne ihtiyacım yok ve ödeme güçlüğü çekiyorum dondurma durdurma aşkı ya alma durumu mevcut mu hem taksidi hem bagkur pirimi ağır geliyo teşekkür ederimmer

 7. Merabalar babam 71 yasinda yanlis hatirlamiyorsam 1974 yilinda cifci bakuru olmus 2004 yilinda sifirlatti 2009 yilinda tekrar bakur actirdi bir taksit odedi ve dondurdu babamin emekli olma sansi varmi ?

 8. BABAM BAĞKURLU PRİM GÜN SAYISINI DOLDURMASINA BİR AY KALDI ONDAN SONRA BAĞKURUNU DONDURUP YEŞİL KARTA GEÇME İHTİMALİ VAR MI(EYT Lİ OLDUĞU İÇİN)VEYA BAŞKA BİR SAĞLIK GÜVENCESİNE KAYIT OLABİLİR Mİ?

 9. Merhaba, şu an itibari ile emekli olmam için dondurulmus haklarımı almam için 180 bin lira yatırmam gerekiyor. Sizden öğrenmek lstedigim 2019 da bağkur ihya yapılandırmasi cikacakmi
  Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 10. 2011 maayıs ayında ciftci bağkuru yaptırdık 2 yıl yatırdık sonra odeyemedik bu sene mayıs ayında esnaf bağ kuruna gectık ama ciftci bagkurunuda dondurduk esnaf bağkurunu duzenlı odememize ragmen ciftci bagkuruna borcumuz oldugu icin saglıktan yararlanamıyoruz bı cıkar yolu yokmu acaba borcu odeme durumumuz yok.

 11. Merhaba ben 2014 ciftci bakurluyum terkettim her gun faiz geliyor nasil sildirebilirim yada dondura balirim

  1. Merhaba;ziraat odası kaydını iptal ederseniz bağkur terk olur.Ancak kalan borcunuza faiz işlemeye devam eder.Şu an için silinme yok bağkurda.

 12. 2016 yılında işyeri açtım beş ay 2 gün çalıştırdı m kapttim 4b hizmet borcu guzukuyor e devlette 9000 kusur bunu odemek zorundayım yoksa odemesem ölümü silinir mi

 13. SGK dan 1 aydır cevap alamadığım için buradan sormak istedim kusura bakmayın tedirgin bir bekleyiş içindeyim emekli olacakken borç çıkarmı diye o yüzden. Sadece şuna cevap verebilirseniz söyleyin lütfen. Bağkur ticaret sicilde ortaklığımı gördükten sonra geriye dönük bağkur kaydı ve pirim borcu oluştururken sadece ticaret sicilemi bakar? şirketin vergi kaydı olup olmadığına, o tarihte vergi ödeme mükellefi olup olmadığına, şirketin çalışır faaliyette olup olmadığına bakmazmı? şirketin terk görünür olmasının, vergiden silinmiş olmasının önemi yokmu bağkur prim borcu için? çalışmıyorsa kazanmıyorsa vergi ödemiyor bağkur pirim borcu niye ödesin diye düşünmezmi? ben bu soruma sizden cevap bulamazsam kime sorabilirim lütfen yardımcı olun ben emekli olucam böyle tedirgin korku içinde beklemek çok zor bağkur borç çıkarırsa ödeyecek durumumda yok, ödemezsem emekli de yapmıyorlarmış napıcam hiç bilmiyorum sgk da cevap vermiyor bakıyoruz incelenir ondan sonra diyorlar 1 aydır..:(

 14. Zaten Ticaret sicil de 11.9.2014 de çıkan kanunla 5 senedir faaliyet göstermeyen, vegi dairesince terk edilmiş, ihtarlara cevap alınmamış şirketler için resen terkin edlip sicilden silinmesi kararı ile o şirketi 2015 yılında resen terkin etmiş. Buradanda anlaşılıyor öyle bir şirketin ortada olmadığı. çalışmayan ortada olmayan bir şirket için bana bağkur borcu mu çıkartılacak yani? ben bağkur sigortası istemiyorumki benim 4a ssk sigortam var zaten emekli olmam içinde yeterli. benim hiç böyle bir ihtimal aklıma gelmemişti, ben mağdur oldum o şirketle ilgili zaten zamanında bir de bağkur borcumu çıkartıp beni mağdur edeceksiniz? bağkur vatandaşı mağdur etmek içinmi kurulmuş? keşke bana önceden bildirseydiniz veya e devlette falan bağkur kaydım çıksaydı 2015 2016 yılllarında gelip sildirirdim, daha önce niye bağkur kaydı oluşturmadınız madem? ben emekli olurkenmi kötü sürpriz olarak çıkartacaksınız?

 15. Selamün Aleyküm. Benim 2009 yılında bir şirkete ortaklığım oldu ama o tarihte ben başka bir şirkette ssk lı 4a olarak çalışıyordum ve ssk lılığım 2012 yılında sona erdi. Ortağı olduğum şirkette 31.12.2009 da vergi dairesince terk mükellef olarak kayıtlı ama ticaret sicilden 2015 tarihinde terkin ilan edilip silinmiş. Bana bağkurdan 4a ssk sigortalılığım sona erdiği 2012 yılından sonra sırf ortağı olduğum şirket ticaret sicilden 2015 te silinmiş diye 2012-2015 arası bağkur borcu çıkartılırmı? Daha önce hiç bağkur kaydım yok, şirket vergi dairesince 31.12.2009 da terk mükellef görünüyor.

  1. Merhaba;şirket ortaklığınız var ise bağkurdan tesciliniz yapılır;hangi tarihte sicilden kaydınız silindiyse o tarihe kadar bağkurlusunuz.

 16. merhaba benim babamın 1990 lardan bağkuru var ama hiç ödeme yapmadı. daha sonra ssk dan emekli olabilmek için bağkuru iptal ettirdi. fakat ssk dan da emekli olamadı. babam 2012 yılında vefat etti. ben de babamın ssk sından annemi emekli ettirmeye çalıştım ama en az 900 günlük bir ssk istediler. babamın ise askerliği ile beraber 750 günlük bir ssk sı çıktığı için bu iş olmadı. benim burada sormak istediğim şey şudur: iptal edilen bağkur baba hayatta olmasa bile aktif edilebilir mi?acaba bağkurdan annemin emekli olma şansı var mı? varsa ne kadarlık bir ödeme yapılır (tahmini de olabilir) ? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 17. 2005 TE bı İşyeri açtım.2010 da kapadım. Bu arada Bağ-Kur ödeme dim. kapattım.2012 de tekrardan açtım.bu arada benden 2008 ten 2010 kadar olan Bağ-Kur borcu çıkartılarak ödedim.su anda sigortalı olarak çalışıyorum.benim sorum 2005 ten 2008 e kadarki sildirdigim Bağ-Kur umu yeniden canlandırabiliyommu. Teşekkürler.

 18. Dondurulmuş bagkurdan kısmı gün satın alabiliyor muyuz yoksa tamamını mı almak zorundayız.

 19. merhaba benim ciftci bagkurum. vardi ve durdurmustum sikortali bi ise girmistim simdik tekrar bagkur numarasiyla devam edebiliyormuyuz ciftci bagkuruna

 20. Merhabalar 2 sene esnaflık yaptım fakat bagkur umu yatiramadim ve yapılandırma kanunu çıktı 11 ayın 26 si 2014 de bu yapılandırmaya başvurdum o zaman için borcumu 193 TL likit 18 ay taksite böldüler bir aysistem ay aşırı yatırılıyor yani 1 ayda yatiriyorum 2 ayda yatirmiyorum 3 cu ayda yatiriyorum bu sekilde 9 taksitini odedim geriye 9 taksit kaldi falat yatiracak gucum yok bu borcu soldirebilirmiyim ve ya bu borctan nasil kurtulabilirim bu borc silinirmi silinirse bile geriye yatirdigim 9 aylik para ne olur onun karsiliginda gun yatarmi bilgilendirmeniz icin simdiden tesekkur ederim

 21. Ben memurum ama 2015 yılında tarım sigortasından bağkur borcu çıkmış bu nasıl oluyor ve şu an borç görünüyor ama ben o dönemde memurdum ne yapmam gerekiyor

 22. Ben 15 ekimde bana gelen bagkur borcumu ve bagkurumu iptal ettirdim ama borcum ekrandan dusmemis borcum ekrandan ne zaman duser

 23. Merhabalar babamın 1982 de sigortası başladı 2014 yılında borcunu başlattı 45 milyar para çıktı şuanda yasal terk olarak görünüyor sistemde 2015 ve öncesi borçlar siliniyor muş babamın borcunu aktif hale getirebilir miyiz getirirsek 2015 ve öncesi borç silinir mi yardımcı olur musunuz babamın emekli olma imkanı var mı

 24. şuan benim 7 aylık terk edilmiş sigortalı diye bagkurum var ve ben bu bağkurdan yararlanmak istemiyorum. daha sonra silinme yasası gelebilme ihtimali ile bunu tekrar aktif edip 12 aya tamamlayıp tekrar dondurabiliyor muyuz ? 2013 e ait bir bağkur.

 25. merhaba ailemin işyeri vardı ve 7 ay süre iş yerini üzerime yapıtılar adıma bağkur açılmış ve daha sonra iflas verilip durduruldu 7 aylık bir borç gözüküyor 4 bin kadar. ben bağkurdan yararlanmak ve borcunu ödemek istemiyorum. yapabileceğim bir şey varmı. yararlanmayacağım bir şeyi ödemek istemiyorum.

  1. Merhaba. Maalesef böyle bir seçeneğiniz yok. Bu borcu ödemeniz gerekir. Yani ödemek istemiyorum borç silinsin tescil de kapatılsın diye bir seçenek yok.

 26. Merhabalar benim sorum babamla ilgili.Babam ve annem sosyal güvenceleri olmadığı için kardeşim üzerinden sağlık hizmeti alıyordu.En son çıkan kanun ile babam emekli olmak için 1997 yılından bulduğu bir bugday faturası ile bagkurdan emeklilik için basvurdu.Fakat emeklilik için kendisine 80000 tl gibi bir ödeme çıkınca babam bu parayı odeyemeyecegini iptal ettirmek istediğini söyleyince 9000 lira 20 ay geriye dönük borç çıkarıldı.Babam basvuru esnasında emekli olamazsambana borç cikarmi diye defalarca sormasina rağmen kendisine soylenmemis.Simdide diyorlarki 9000 tl borç çıktı.Babamın bu parayı odeme imkanı hiç yok.Hiçbir sosyal güvencesi ve geliri yok.Kendisine kaymakamliktan kömür yardımı yapılıyor.Ayrıca 2gün önce yaşlılık maaşı için basvuru yapti.Yani babam burda mağdu edildi.Emekli olmak isteyip olamayınca hiç imkanı olmayan cocuklarinin yardımıyla geçinen 65 yaşında yasli muhtaç bir insanı devlet magdur durumsda bırakıyor ve borcu silmiyor.Babamın bu durumdan kurtulmasi için ne yapması lazımdır.65 yasinda yaşlılık maaşı alan bir muhtacin bagkura borcu silinirmi.Bize bir yol gosterirseniz çok iyi olur.Ben bu konuyla ilgili bimer ve cumhurbaskanliginada en kisa zamanda yazi yazip çözüm isteyeceğim. Fakat öncelikli olarak bu durumu nasıl çözeriz sizden bilgi almak istedik.Lütfen açıklayıcı bilgiler sunarsaniz bize cok yardimci olursunuz.iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Öncelikle SGK nın insanlara net bilgi vermemesi ve insanları bu kadar mağdur etmesi gibi bir hakkı yok. Maalesef kalifiye olmayan memurla dolu SGK. Şimdi Babanızın iki alternatifi var. Birincisi çiftçilik kaydını sildirecek ve bağkuru durdururacak. Bu durumda silinme tarihinden itibaren durdurulur ve borç kalır. Gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder. İkinci alternatif ise 65 yaşını tamamladığı tarihten itibaren durdurabilir. Bunun için SGK ya 65 yaşımı tamamladığım tarih itibariyle bağkurun durdurulmasını istiyorum şeklinde bir dilekçe vereceksiniz. Bu durumda 65 yaşı tamamladığı tarihten sonra borç çıkmaz

 27. merhabalar kolay gelsin.benim şuanada bağkura 11 bin tl bırcum var yapılandırmadımda.2014 şubat başlangıçyaşımdaha ge. 1995 sgorta başlangıcım var sskdan.2014 yılında esnaf oldum.2015-2016 sildirebiliyormuyuz.teşeküler

 28. 5 aylık bağkur borcum var. 5 yıl ödenmezse siliniyormuş.. Birdaha da bağkur başlangıcı yaptırmayacağım. Ssk lıyım ve aylık düzenli işliyor. Bağkur u ödemezsem 5 yıl sonra silinir mi?

 29. 02 Aralık 2014 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta primleri yatırmaya başladım, son 4 aydır maddi sıkıntım oldugu için yatıramıyorum ve 2108 tl borcluyum. Maddi sıkıntım devam ediyor, gidip dondurmalı mıyım yoksa borclanmaya devam mı etmeliyim? Dondurmam için borcların önce silinmesi mi gerekir? Teşekkürler.

 30. Kisa bir sureligine dukkan acmistim.ve sora kapattim.vergi dairem kapali.fakat bugun ogrendimki 7 aylik bagkurluymusum.ben bagkurdan yararlanmak istemiyorum ve bu borcu odemesem olurmu

 31. İYİ GÜNLER BABAMIN 2015 YILI ÖNCESİNDE 5000 GÜNÜ ASKIYA ALINMIŞ.ŞİMDİ HASTA OLDUĞUNDAN MALULEN EMEKLİLİK İÇİN 1800 GÜNE İHTİYACI VAR AKTİF OLARAK 560 GÜN GÖRÜNÜYOR ASKIYA ALINAN 5000 GÜNDEN 1240 GÜN SATIN ALABİLİRMİYİZ YADA BU KONUDA NE YAPILABİLİR.

  1. Bağkurda dondurulan sizin ifadenizle askıya alınan sürelerin kısmi borçlanılması mümkün değil. Tamamını ödemeniz gerekir.

 32. MERHABA 2009 YILINA AİT 9 AYLIK BAĞKUR GİRİŞİM VAR 31/12/2009 İTİBARİYLE TERK YAZIYOR .ŞUAN 4000 TL BORCUM VAR YAPILANDIRMA YAPAK İSTEMİYORUM BAĞKUR HİZMETİMİ SİLDİREBİLİRMİYİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu