2019 Ek-5 İsteğe Bağlı Ssk Primleri Ne Kadar Oldu?

27.06.2019
2.981
A+
A-
2019 Ek-5 İsteğe Bağlı Ssk Primleri Ne Kadar Oldu?

İsteğe bağlı sigorta primleri bağlı olunan sigortalılık birimine göre farklılık göstermektedir. Sigorta türüne göre değişen bu prim oranları her yıl düzenli olarak değişiklik gösterebilir. 4/A sigortalılık kapsamında emekli olma koşulları yapılan son düzenlemelerle birlikte diğer sigorta kollarına göre daha basit emeklilik şartları sunmaktadır. Herhangi bir iş kolunda çalışmayan kişiler için özellikle kendi bünyesinde tarım işiyle uğraşanların isteğe bağlı Ek -5 tarım sigortası yatırabilmeleri mümkündür. Ek – 5 isteğe bağlı Ssk primleri tarım ya da ormancılık alanında hizmet yürüten kişilerin isteğe bağlı olarak yatıracakları primleri ifade etmektedir. Bu primler yıllık bazda değişiklik göstere bildiği gibi asgari ücret temelinde de prim oranları değişiklik gösterebilmektedir. Prim borçlarınızın detaylarını ve diğer sağlık sigortası hizmetlerinin detaylı dökümlerini görmek için E- devlet kapısı uygulamasını ziyaret edebilirsiniz.     

İsteğe Bağlı EK – 5 Tarım Sigortası Nedir?

İsteğe bağlı Ek – 5 sigorta kapsamı ve prim ödemeleri diğer sigorta kollarına göre daha avantajlı olabilmektedir. Özellikle herhangi bir yerde çalışmadan kendine ait bir alanda tarım ya da ormancılık alanında faaliyet gösteren kişilerin yararlanması ön görülmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde düzenlenen maddelerde ilave olarak Ek -5 tarım sigortası, düzensiz olarak tarım veya ormancılık işlerinde faaliyet yürüten kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanmasını hedeflemektedir. 18 yaşından büyük ve talep eden tüm çalışanlar 5510 sayılı kanun çerçevesinde isteğe bağlı olarak genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Ek -5. Madde ile yapılan düzenlemede kendi imkânlarıyla, süreksiz çalışan kişiler bu sigorta kapsamından yararlanabilecektir.

Kimler İsteğe Bağlı Tarım Sigortasından Yararlanabilir?

Ek – 5 isteğe bağlı sigortadan yararlanmak için kanunla düzenlenmiş ilk şart düzensiz tarım ya da ormancılık alanında, kendi imkânlarıyla faaliyet gösteriyor olmaktır. İsteğe bağlı sigortadan belirlenen şartlar sağlandığı takdirde hemen hemen herkes yararlanabilmektedir. EK -5. Madde için ön görülen kişiler daha çok tarım ve ormancılık alanında çalışan kişiler olsa da kapsam genişletilebilmektedir. İsteğe bağlı sigortadan:

 • Bağ bahçe ve tarla çalışanları
 • Kendi tarım ürünlerini satan kişiler
 • Tarım ve orman alanında faaliyet yürütenler
 • Kendi isteğiyle çalışma hayatından çekilenler
 • 18 yaşından büyük olan herkes yararlanabilmektedir.

5510 sayılı kanunun ilgili maddesince belirtilen şartları taşıyan herkes bu sigorta türünden yararlanabilmektedir. Düzenli prim yatırmaları halinde bu kişilerin emeklilik hakkı kazanabilmeleri mümkündür. İsteğe bağlı tüm sigortalarda olduğu gibi Ek -5 tarım sigortalıları için de bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Ek – 5 Tarım Sigortası Nasıl Yaptırılır?

İsteğe bağlı tarım sigortası 5510 sayılı kanun kapsamında Ek -5. Maddede belirtilmektedir. Bu kapsamda isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak isteyen tarım ya da orman işlerinde çalışanların ilgili kurumlara müracaatıyla isteğe bağlı sigortaları başlatılmaktadır. Düzenli prim ödemeleri halinde genel sağlık sigortasından yararlanmaları ve emeklilik haklarından yararlanmaları hedeflenmektedir. EK- 5 tarım sigortası yaptırmak için:

 • Tarım sektöründe faaliyet gösterdiğini kanıtlamak
 • İlgili formları doldurmak ve
 • SGK’ya muhtarlıktan alınan belgeyle başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Tarım veya ormancılık alanında hizmet yürüten kişiler eğer Bağ –Kur yeni adıyla 4/B kapsamında sigorta yaptırmak isterlerse, tabii oldukları ziraat odasında kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt yaptırıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortalılık başvurusunda bulunabilirler.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Ek – 5 sigorta başvurusu için aranan ilk şartlardan biri tarım alanında faaliyet yürütüldüğünün kanıtlanmasıdır. Bunun için kişilerin, tarım ya da ormancılık alanında faaliyet yürüttüğünü kanıtlayan muhtarlıklardan onaylı bir belge temin etmeleri gerekmektedir. Bu belgeyle birlikte, Sosyal Güvenlik il ya da ilçe müdürlüklerinden isteğe bağlı tarım sigortasına başvuracaklarına dair formları talep etmeleri ve eksiksiz olarak doldurması gerekir. İsteğe bağlı Ek – 5 tarım sigortası başvuruları için istenen belgeler:

 • Ek -5 sigorta başvuru formu
 • Muhtarlık onaylı belge
 • İl/ilçe tarım müdürlüklerinden onay
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği diğer belgeler

Olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumundan talep edilecek olan formun doldurulmasının ardından bu form, muhtarlık ve il/ilçe Gıda Tarım ve Ormancılık il müdürlüklerine onaylatılmalıdır. Bu sayede Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca başvuruda bulunan kişilerin tarım alanında faaliyet yürütüp yürütmediği belgelenmiş olacaktır.

İsteğe Bağlı EK – 5 Tarım Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder? 

EK – 5 isteğe bağlı sigorta prim ödemesi geciken ya da hiç ödemeye yapmayan kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanmaları ya da emeklilik şartlarını sağlamaları düşünülemez. Tarım ya da ormancılık alanlarında süreksiz faaliyet gösteren kişiler için belirlenen Ek -5 isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak için de sigorta primlerinin ödenmesi gerekmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde ve sonraki yönetmeliklerle düzenlenen Ek – 5 isteğe bağlı Ssk primleri ve prim oranları:

 • Belirlenmiş günlük kazancın 30 katının %35’nin
 • %12’si genel sağlık sigortası (GSS)
 • %2’si iş kazası sigortası ve meslek rahatsızlıkları sigortasıdır.

Ek -5 kapsamında isteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler, başlangıçta asgari ücretin 10 günlük brüt tutarı üzerinden ödedikleri primler her yıl artış göstererek, asgari ücretin 30 günü üzerinden prim ödemesi sağlanacaktır. Bu sayede sağlık sigortasından yararlanacak kişilerin, emeklilik şartları daha iyi koşullara çekilmiş sayılabilir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Emekli Maaşları Ne Kadar?

Ek -5 isteğe bağlı sigorta emeklilik hakkının kazanılması için sigorta primlerinin eksiksiz olarak yatırılması gerekmektedir. Ödenen prim ve yıllara göre asgari ücret üzerinden yatırılan prim ödemeleri, EK -5 isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanan kişilerin farklı oranlarda emekli aylığı almasına neden olmaktadır. Başlangıçta asgari ücretin 23 günlük kazancı üzerinden prim ödemesi gerçekleştiren kişiler yapılan düzenlemeyle birlikte 2023 yılına kadar her yıl düzenli olarak artışla toplamda asgari ücretin 30 günlük kazancı üzerinden prim ödemesi gerçekleştireceklerdir. Bu durumda sonraki yıllarda ödeme yapan kişilerin prim oranları daha fazla olacaktır. Ek-5 kapsamında düzenli prim ödeyen kişiler 2016 yılı itibariyle 750 – 900 TL arasında emekli maaşı almıştır. Bu oranlar 2019 yılı itibariyle daha yüksektir.

EK – 5 Tarım Sigortası Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

Tarım sigortası Ssk emeklilik, şimdiki adıyla 4/B EK -5 kapsamında emekli olan kişilerin emeklilik hesaplamaları prim ve yaşa göre yapılmaktadır. Tarım sigortasının kapsamında çalışan kişilerin büyük bir çoğunluğu Bağ – Kur üzerinden emeklilik hakkı kazanmaktadır. Tarımda isteğe bağlı sigortası olan kişilerde ise emeklilik hesaplaması daha farklı yapılmaktadır. Tarımda sigortalı olanların emekliliği için:

 • 7200/9000 prim günün tamamlanması
 • 58 – 60 yaş sınırı bulunmaktadır.

Bu şartları sağlayamayan tarım çalışanlarının erken emekli olmaları imkânsızdır. Tarım sigortası Bağ – Kur üzerinden hesaplanan tarım işçileri için daha farklı oranlar hesaplanmaktadır. Bağ – Kur üzerinden tarım emekliliği için:

 • Kadın çalışanlarda 7200,
 • Erkeklerde 9000 prim gününün tamamlanması gerekmektedir.

5400 prim gününü tamamlayan kişiler için on beş yıl sonraya erken emeklilik fırsatı tanınmaktadır. Ek – 5 isteğe bağlı Ssk primleri ve varsa önceki prim borçlarının ayrıntılı olarak E- devlet üzerinden sorgulanması mümkündür. Prim gün sayısı yeterli olup emekli olamayan kişilerin yaş haddini beklemeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 218 YORUM
 1. dnzkrygt dedi ki:

  mrb 4a 510 prim gün sayım 4b bağ kur 1815 hizmet sürem var ek-5 yatırıyorum şuanda 432 günüm var hizmet birleştirmesi yapıp doğum borçlanmasına gideceğim ne zaman emekli olabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş tarihinizi alabilir miyim ?

 2. Hacı Mehmet dedi ki:

  Merhaba ; Ahmet Hocam babamın doğum tarihi 02.02.1961. işe giriş tarihi 16.01.1979. dir. 2287 (6 yıl 4 ay 7 gün) gün tarım bağkuru var. 913 gün ssk var. SGK dan bize son 3,5 yılı ssk dan yatırmanız halinde 60 yaşında emekli olabilirsiniz dediler. Ancak biz tarım bağkurunu kapattırmayı unutmuşuz. 12.01.2015 tarihinden bugune kadar sigortalı bir işte çalışıyordu. İşyeri ara sıra iş girişi çıkışı yaptığından tarım bağkurunda borç çıktı. ve ödedik. Fakat bu son 3,5 yılı ssk dan kesintisiz mi yoksa araya tarım bağkuru girince bir sıkıntı oluyor mu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yılı değil son 7 yıldaki toplam hizmetlerde en fazla ssk mı bağkur mu bakılacak kriter odur.En fazla hangi kurumda hizmeti var ise oradan emekli olabilir.SSK nın son 7 yılda 1260 gün olması gerekiyor.

 3. ender karabulut dedi ki:

  hocam merhaba ; babam 25.02.1963 doğumlu olup 08.02.1983 tarihinde bağkur girişi var 4725 (13 yıl 1 ay 15 gün) bağkur primi olup 01.01.1995 tarihinde sgk girişi var 26.01.2015 tarihinden itibaren ek-5 tarım sigortası yatırmaya başlayarak 1092 gün primi var acaba babam ne zaman ve ne şartta emekli olabilir yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.İyi çalışmalar dilerim hocam.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3,5 yılı ssk olarak tamamlayarak 47 yaşında 5150 gün ile emekli olabilir.

 4. Gülçin dedi ki:

  Mrb benim annem 1962 doğumlu 2000 yılı öncesine ait 120 işgünü SGK primi var. 2013 den beri ek5 ödüyor. 3 çocuk Doğum borçlanması ödeyecek. 2017 aralıkta emekli oluyor emekli maaşı ne kadar olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL aylık alabilir.

 5. pınar ALAGÖZ dedi ki:

  merhaba ben ilerde emekli olabilmek adına isteğe bağlı ssk ödemek istiyorum. daha önce hiç ssk girişim yok. bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz lütfen.?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;9000 gün prim ödemeniz gerekiyor.İsteğe bağlı dilekçe ile Kuruma başvurarak kaydınızı başlatabilirsiniz.Aylık ödemeniz gereken prim tutarı 568 TL dir.

   1. pınar ALAGÖZ dedi ki:

    merhaba cevabınız için tşk ederim Ahmet bey, bir sorum daha olacak bu 9000 günlük prim ödendiğinde günümüz şartlarında bir asgari ücret kadar maaş alabilecek miyim sizce ? Birde şuan 34 yaşındayım ödemeye başlarsam kaç yaşında emekli olabilirim ? şimdiden tşk ederim.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;gün sayısı fazla önemli değil, kazanç daha önemli.

     1. pınar ALAGÖZ dedi ki:

      merhaba, yaklaşık 25 yıl her ay 600 tl ödeyeceğim anladığım kadarıyla 25 yıl da bu büyük bir mevla yapıyor 60 yaşından sonra komik bir rakamla emekli olacaksam bu sıkıntıyı çekmeye değer mi bilmiyorum. öğrenmek istediğim bu ve normal sigortalı bir işe girersem 9000 gün prim sayısı düşer mi? örneğin 7000 veya 5000 e falan ? Daha aydınlatıcı cevaplar verin Ahmet bey bu bilgilere ihtiyacım var… Allah razı olsun.

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;ileride ne olacağını bilemeyiz ama şimdilik emeklilik şartları bu yönde.

 6. Helin dedi ki:

  Hocam öncelikle bilgilendirmenizden dolayı çok tşk ediyorum.sorum şu olacak daha önce annem isteğe bağlı Bağkur yatırıyordu.emekliliğinin ne kadar kaldığını öğrenmek için Bağ-Kur’a gittiğimizde bu şekilde 6 yıl kaldığını ek5e geçerse 1260 gün yatırırsa emekli olacağını söyledi haliyle bizde araştırmadan memurun dediğini yaptık bu zamanı yatırdık fakat emeklilik dilekçesini verdiğimizde bilgilendirme diye bir form imzalattılar formu detaylı okuyunca tarım ile uğraşmadımız halde ek5 e geçtiğimizi anladım burda tamamen memurun yönlendirmesiyle hata yaptığımızı anladım fakat emeklilik dilekçesini verdiğimiz için mecbur imzaladık.şimdi süreç nasıl gelişir ne yapabiliriz denetlenilirse nasıl bir yol izleriz bilemiyorum memurun hatasına kurban gitmek istemiyoruz yardımlarınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Sigortalılık ile ilgili denetim yapacaktır SGK. Bu süreçte yapabileceğiniz pek bir şey yok.

  2. Gönül dedi ki:

   Merhaba 13 07 1962 doğumluyum.07 02 1994 sigorta girişim var 1495 gün gibi ödedikten sonra 2014 itibariyle tarım sigortasına geçtim.Nereden emekliliğe hak kazanacağım.Şimdiden teşekkürler

 7. ata tufan balta dedi ki:

  ne kadar pirim ücretleri 2017 olarak

 8. Resit kara dedi ki:

  Merhaba hocam 01 01 1999 ssk girisim var toplam ssk dan 4250 gun prim var ek5 yatirsam emekli maaşı düşük baglanirmi ek5de en düşük aylik prim 490tl yuksek prim aylik ne kadar yüksek yatirsam maaşım yüksek olurmu. doğum tarihim 01/10/1977.kac yaşında emekli olurum. Tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ne kadar yüksek öderseniz maaşınız o oranda artacaktır.58 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

 9. Behçet terim dedi ki:

  Ekim1998 sigorta girişim var 80 doğumluyum. 2000 de askere gittim 30haziran2004 den beri bir fiil 2925 sayılı tarım sigortam var emekli olma şartlarını ogrenebilimiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;57 yaşında 3600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 10. ali dedi ki:

  merhaba hocam babam 1969 şubat doğumlu 1987 şubatta sigorta girişi var şuanda 1000 gün sigortadan 1400 gün de isteğe bağlı ve 1500 günde ek 5 yatırıyor son 4 senedir yatırıyor nezaman emekli olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;50 yaşında 5375 gün ile babanız emekli olabilir.

 11. GÜLSEN AYDOĞDU dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben 1985 Eylül’de Maliye Bakanlığı’na SSK sözleşmeli memur olarak girdim, 6 ay sonra yoklama memuru olarak kadrom verildi ve Emekli Sandığına geçmiş oldum. Fakat ben Ekim 1988’de yanlış bir karar verdim, istifa ettim. Tekrar kamuya giremedim. Özel sektörde çalışarak primlerimi doldurmaya çalışıyorum. Yaşım doldu.
  1 çocuğum için çocuk borçlanması yaptıktan sonra prim günümün dolması için 2 yılım kalıyor.. Fakat şimdi işsiz durumdayım. İş bulana kadar prim zamanım boşa geçmemesi için 2018 Ocak ayında Ek 5 Tarım SSK uygulamasından yararlanmak istiyorum. Primler aylık ne kadar olur? Başvuru ile birlikte ödeme yapmak gerekiyor mu? 1 sene dolunca toplu ödeme yapmak mümkün mü? Ödeme yapamazsam veya iş bulursam başvuruyu iptal etmemin bir cezası olur mu?
  Bir de benim tüm çalışma yıllarımı SGK da toplatmam gerekiyor sanırım…İlk başlangık SSK ile 6 ay sözleşmeli. Sonra Emekli Sandığı. Sonra tekrar SSK primleri. 1 çocuk borçlanması, İş bulamazsam Ek 5 Tarım SSK ile prim ödeme… Durumum biraz karışık görünüyor. Tüm hizmet toplama işlemlerini ne zaman yapmam uygun olur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hizmet birleştirmenizi emekliliğinize 1 yıl kala yapsanız yeterli,ek-5 tarım sadece tarım işlerinde süreksiz çalışan işçiler için geçerlidir,aylık ödemesi 470 TL.

 12. Ali dedi ki:

  Merhaba 2007 den 2012 kadar duzenli olarak ek 5 prim odedim.2012 den 2015 e kadar hiç odeme yapamadim.2015 den sonra ssk li olarak calismaya basladim.fakat bana borc geldi .odemeye gucum yok .odemesem ne olur.sigorta iptali isteyebilirmiyim.yardim edrerseniz cok sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek-5 sigortanızı istediğiniz tarihten sonlandırabilirsiniz ama kapatmayın bence borcunuzu bekletin,yapılandırma döneminde uygun şartlarla ödeyebilirsiniz.

 13. mehmet dedi ki:

  ek 5 tarım sigortası yatırıyordum,çıkış yaptım haziran sonu itibari ile,sağlıktan faydalanmak için ne yapmam gerekiyor,ne zamana kadar sağlıktan faydalanabilirim.teşekkürler.