Bağ-Kur dondurma işleminin çıkacağı tarih henüz belirlenmiş değildir. İlgili kurumlar tarafından tarihin açıklanmasının ve resmî gazetede yayımlanmasının ardından Bağ-Kur dondurma (sildirme) başvuruları Bağ-Kur üzerinden alınacaktır. Tarihin açıklanmasının ardından kişilerin yapacağı başvurular akabinde 6552 sayılı Kanun’da yer alan bilgilere göre 12 aydan daha fazla prim borçları bulunması durumunda kişiler bu haktan yararlanabilecektir. Bu hususta bu Bağ-Kur dondurma işleminden yararlanabilecek diğer kişiler ise şöyle sıralanmaktadır:
  • 12 aydan daha fazla bir prim borcu bulunan esnaflar,
  • Şirket ortağı olan Bağ-Kur’lu kişiler,
  • Mesleğini çiftçilik yaparak icra eden Bağ-Kur’lu kişiler,
Yukarıda yer alan kişiler Bağ-Kur dondurma işleminden faydalanabilmektedir.

Bağ-Kur Dondurma Dilekçesi

Bağ-Kur prim dondurma işlemi için gerekli olan dilekçe belirlenen usulde yazılmalıdır. Dilekçede yer verilmesi gereken bilgilerin dilekçede bulunmaması durumunda başvuru sürecinin sekteye uğraması söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla kurumla iletişime geçmek ve başvuru dilekçesinde hangi bilgilerin yer alması gerektiğini öğrenmek gereklidir. Bu hususta Bağ-Kur prim borcundan kaynaklı olarak dondurulan hizmet süreleri, dondurulan ve borçlanmak istenen aylar için ihya hesaplanması talebi önem arz etmektedir. Ayrıca söz konusu olan bu dilekçenin de avukat eşliğinde düzenlenmiş olması lazımdır.

Bağ-Kur Borç Sildirmek için Ne Yapmak Gerekir?

Bağ-Kur borç sildirme işlemleri için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:
  • Bağ-Kur borç yapılandırma işlemleri kapsamında borcun peşin olarak ödenecek olması durumu ele alınırsa söz konusu olan borç üzerindeki zam ve faiz silinmektedir. Böylece yapılandırma süreci içerisinde prim borcunun tamamının peşin olarak ödenmesi vatandaşlar için en uygun olacak seçenektir.
  • Ayrıca söz konusu olan borçlar hakkında taksitlendirme yönteminin yapılması da mümkündür. Bu hususta vatandaşlara Bağ-Kur prim borcu kapsamında 18 taksit hakkın da sunulmaktadır.
  • Bağ-Kur borçlarının yapılandırılması ve taksitli olarak ödenecek olması durumunda ödemeler de her 2 ayda bir olacak şekilde yapılmaktadır.
  • Dondurulmuş olan borçların yapılandırılması mümkün olmaktadır.

Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bağ-Kur prim borcu dondurma ve sildirme gibi işlemlerin başvurularında birtakım belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin eksik olması durumunda başvuru talebiniz de olumsuz olarak değerlendirilebilir ya da başvuru süreciniz sekteye uğrayabilir. Bu da vatandaşların yararına olmamaktadır. Dolayısıyla gerekli belgelerin başvuru sürecinde hazırda bulundurulması ve söz konusu olan bu belgelerin de doğru bilgiler içermesi başvurunun akıbeti açısından büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bazı durumlarda posta aracılığıyla Bağ-Kur borç sildirme işlemine başvuru yapılabilir. Bu hususta önemli olan Bağ-Kur dondurma (sildirme) işlemleri için resmî bir tarih ve başvuruya dair detaylı bilgilerin açıklanmasını beklemek gereklidir. Bağ-Kur borç sildirme işlemleri için gerekli belgeler ise şöyle sıralanabilir:
  • Başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir. Başvuru formunda yer alan yanlış bilgiler ya da doldurmayı atladığınız bilgiler başvuru sürecinizi olumsuz etkilemektedir.
  • Dondurulmayan ve ödeme sürecinin üzerinden belirli bir zaman geçmiş olan Bağ-Kur prim borçlarına dair yapılandırma işlemi yapılacaksa yapılandırma formunun eksiksiz olması ve yanınızda T.C. kimlik kartınızı bulundurmanız kâfi olacaktır.
  • Vatandaşlar ihya yapılandırma işlemi yapacaksa başvuru dosyasına 2926 sigortalılık belgesini de yerleştirmelidir. Eğer ihya yapılandırma işlemi yapacak olan kişiler esnaf veya şirket ortağı ise bu hususta başvuru dosyasında 1479 sigortalılık belgesi de bulunmalıdır.
Bu belgelerin hazırda bulundurulması Bağ-Kur dondurma (sildirme) işlemi başvuruları için önemlidir. Bu belgelerin yanınızda bulunması sizin başvuru sürecinizi kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde başvuru sürecinizin uzaması, sekteye uğraması ve hatta olumsuz olarak yanıtlanması da ihtimaller dahilindedir.

Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar?

Ek-5 İsteğe Bağlı SSK Primleri Ne Kadar Oldu?

Kredi Kartı ile Bağkur Prim Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim