BAĞ-KURLU İKEN İŞYERİNİZİ KAPATMADAN SSK'LI ÇALIŞABİLECEKSİNİZ...

              Kendi işinizi yaparken yani  Bağkur lu iken  SSK'lı (4/a) lı olabilir misiniz? Vergi mükellefi veya şirket ortağı iseniz  Bağkurlu olmak zorundasınız.  Vergi mükellefi veya şirket ortakları tarafından en çok sorulan ve merak edilen soruların başında şu sorular geliyor.  İşyerimi kapatmadan veya şirket ortaklığımı sona erdirmeden SSK'lı olarak çalışabilir miyim? yada işyerimi kapatmadan yani vergi kaydımı kapatmadan SSK'lı olarak çalışırsam Bağkurum ne olur? SSK mı geçerli olur yoksa Bağkur mu geçerli olur?

               Vergi mükellefi veya şirket ortağı olanların SSK'lı olarak çalışabilmeleri için işyerini kapatmalarına yada şirket ortaklığından çıkmalarına gerek yoktur. 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken Bağkurlu iken başkasına ait işyerinde SSK'lı olarak çalışırsanız Bağkurunuzu durdurabilirsiniz. Fakat isterseniz hem SSK'lı  olursunuz hemde Bağkur  primlerinizi ödeyebilirsiniz.

SORU 1- Vergi mükellefiyim kendi adıma işyerim var SSK'lı olmam için vergi kaydımı kapatmama gerek var mı?

CEVAP 1- 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken yani Bağkurlu iken işyerinizi kapatmadan vergi kaydınızı sonlandırmadan SSK'lı olabilirsiniz. Bunun tek şart SSK'lı çalıştığınız işyeri kendinize ait olmayacak, başkasına ait işyerinde sigortalı olmanız gerekmektedir.

SORU 2-  Vergi mükellefi veya şirket ortağı iken başkasına ait işyerinde SSK'lı olarak çalıştığım zaman Bağkurumu durdurmak için ne yapmalıyım?

CEVAP 2- Bağkurunuzu durdurmak için kaydınızın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğü'ne başvurarak dilekçe ile Bağkurnuzu durdurabilirsiniz.

SORU 3-  Bağkurlu iken SSK'lı  çalıştığım zaman  aynı anda Bağkur primlerimi de ödeyebilirmiyim?

CEVAP 3- Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK'lı olursanız aynı anda Bağkur primlerinizi de ödeyebilirsiniz.

SORU 4- Bağkurlu iken SSK'lı olursam ve aynı anda hem Bağkur hemde SSK primleri yatarsa avantajım olur mu?

CEVAP 4- Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK'lı olursanız ve hem Bağkur hemde SSK primlerinizin ödenmesi durumunda emekli maaşınız yükselir.

SORU 5- SSK'lı  işten ayrıdıktan sonra vergi kaydım devam ederse Bağkurumu tekrar açtırabilir miyim?

CEVAP 5- Bağkurlu iken SSK'lı işe başladınız ve Bağkurunuzu durdurdunuz ve daha sonra SSK'lı işten ayrıldınız vergi kaydınız veya şirket ortaklığınız devam ettiği takdirde SSK'lı işten ayrılışınızdan itibaren Bağkurunuzu devam ettirebilirsiniz.

......

BAĞKURDAN NE ZAMAN EMEKLİ OLACAKSINIZ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

.......