Bağkur Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama, SGK Uzmanına Sor

22.09.2017
38
A+
A-
Bağkur Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama, SGK Uzmanına Sor

4b Bağkur kapsamında hem erkeklerin hem de bayanların kısmi emeklilik diğer ismi ile yaş haddinden emeklilik hakkı elde edebilmesi için 5400 günü tamamlaması gerekmektedir. Normal emeklilik için ise 25 yıllık hizmet yani 9000 günün tamamlanması gerekmektedir. Bağkur 5400 günden emeklilik şartları ve bağkur emeklilik şartları başlıklı yazılarımızdan konu hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Aşağıdaki yorum bölümünden doğum tarihinizi, hizmet bilgilerinizi bize iletmeniz halinde ne zaman emekli olabileceğiniz uzmanımız tarafından kısa sürede hesaplanacaktır;

Bağkur ne zaman emekli olurum tc kimlik no ile sorgulama

Bağkurdan normal şartlarda emekli olabileceğiniz tarihi e devlet sistemi aracılığı ile kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Bağkur ne zaman emekli olabilirim sorgulamasını edevlet sistemi ile yapabilmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve edevlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • EHizmetler
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c Hizmetler) menüsünün altında yer alan Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim menüsünü tıklayın. 
 • Açılan ekranda bağkurdan emeklilik şartlarınızı hesaplamak için 4b, SSK kapsamında emeklilik şartlarınızı ve emekli olacağınız tarihi hesaplamak için 4a, emekli sandığı kapsamında emeklilik tarihinizi hesaplamak için ise 4c seçeneğini seçerek sorgula butonuna basmanız gerekir.

Böylece bağkur ne zaman emekli olabilirim e devlet sorgulamasını tamamlamış olursunuz.

Bağkur ne zaman emekli olurum telefon ile sorgulama

Bağkur kapsamında ne zaman emekli olacağınızı telefonla da kolayca öğrenebilirsiniz. Alo-170 hattını arayarak emekli olabileceğiniz tarihi hesaplatabilirsiniz.

Online bağkur emeklilik hesaplama şifresiz

Sigortalı çalışanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ne zaman emekli olacağıdır.Herkes çalışma hayatı boyunca emekli olacağını günü hayal eder.Fakat emekli olacağımız tarih hakkında herkes farklı farklı şeyler söyler.Emeklilik hesabı yapmanın en zor olduğu Kurumlardan bir tanesi de Bağ-Kur’dur.Çünkü giriş yılına ve diğer koşullara göre emeklilik yaşı aşırı değişkenlik göstermektedir.İşte bu yüzden sizlere kendi kendinize Bağ-Kur’dan ne zaman emekli olabileceğinize hesaplamaya yardımcı bir program öneriyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturduğu emeklilik hesaplama sistemi ile bağkurdan ne zaman emekli olabileceğinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Sisteme giriş için TIKLAYINIZ

Uygulama ekranını açtıktan sonra emeklilik hesabı için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Programda öncelikle yaştan emekli olmak için kısmi ya da tam emeklilik hesabı için tam seçeneği işaretlenir ve  doğum tarihi girilir.
 • Maluliyet durumu yok ise hayır seçeneği var ise evet seçeneği işaretlenir.Maluliyet evet işaretlendiğinde karşımıza maluliyet derecemizi seçme seçenekleri çıkar.Burada  iş gücü kayıp oranınızı gösteren aralığı seçmeniz gerekmektedir.
 • Hiç Bağ-Kur tescili bulunmayanların sadece yurt dışı borçlanmasıyla emekli olmak istiyorum seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.
 • Tüm bu girişler yapıldıktan sonra karşımıza gelen ekrandan hizmet ekle seçeneği tıklanır.Orda öncelikle Bağ-Kur hizmeti ve daha sonra diğer sandıklarda geçen hizmetler(SSK, Emekli Sandığı, Yurt Dışı Borçlanmalar vs)girilir.
 • Son olarak kaydet butonu tuşlanır ve emeklilik hesapla tıklanır.Bağ-Kur’dan emekli olacağımız tarih karşımıza çıkarr ve emekli olacağımız tarihi böylelikle öğrenmiş oluruz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 120 YORUM
 1. erhan dedi ki:

  annemin 1987 de bağkurdan 4,5 aylık bir prim ödemesi olmuş.ancak bir formla kaydını sildirmiş. emekli olma hakkı var mı? lütfen yardımcı olurmusunu?
  01.08.1962 doğumlu

 2. nilgün dedi ki:

  merhaba 1973 doğumluyum 20/09/2000 yılında bağkur isteğe bağlı 9 ay yatırdım daha sonra 8 ay sigortalı çalıştım 25/01/2004 yılında işyeri açtım bugüne kadar bagkur ödedim (12 yıl) ancak iş yerini kapatacam sigortalı işe girmeyi düşünüyorum kaç yıl daha çalışmam gerek sigortalı işe girersem bag kurdan mı ssk danmı emekli olurum teşekürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’ya geçerek 3,5 yıldan yani 1260 günden fazla çalışmanız halinde emeklilik şartlarınız SSK’ya göre hesaplanır.Emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihten önceki son 7 yıl içerisindeki hizmetlerden hangi hizmetiniz 3,5 yıldan fazla ise hesap ona göre yapılıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. nilgün dedi ki:

  ne zaman emekli olabilirim ne kadar çalışmam yada prim ödemem gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK kapsamından emekli olabilmeniz için 7000 gün 58 yaşı tamamlamanız gerekir.
   Bağ-Kur’dan emekli olabilmeniz için ise 9000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekmektedir.

 4. NERİMAN BİRİNCİ dedi ki:

  MART 1959 DOĞUMLUYUM. TEMMUZ 2010 BAĞKUR GİRİŞİM VAR. 5400 GÜN VE 15 YIL ŞARTINA BAĞLI OLARAK EMEKLE OLABİLİRMİYİM? İKİ ÇOCUĞUM VAR. ÇOCUK BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5400 günden emekli olabilmek için 61 yaşı da tamamlamanız gerekmektedir. Zaten 5400 günü tamamlayacağınız süreye kadar yaş şartını da sağlamış oluyorsunuz. Doğum borçlanması sadece sigortalı çalışmaya başladıktan ya da bağkurlu olduktan sonraki doğumlar için yapılabilir.
   2010 yılından sonra doğan çocuk için yapabilirsiniz kısaca.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. SADIK BİRİNCİ dedi ki:

    2010 YILINDA BAĞKURLU OLANLAR İÇİN KISMİ EMEKLİLİK15 YIL- 5400 GÜN VE YAŞ 61 OLURSA EMEKLİ OLUNABİLİR Mİ? TEŞEKKÜR EDERİM.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     2008 sonrası Bağ-Kur’lu olan erkekler için Bağ-Kur 5400 günden emeklilik için 63 yaş bayanlar için ise 61 yaşın tamamlanması gerekmektedir.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. ali dedi ki:

  mcam, 01.01.1954 doğumludur.
  ilk işe giriş tarihi olan 01.03.2008 tarihinden beri 4a kapsamında kapıcı olarak çalışmaktadır.
  2 yıl askerlik
  4 yıl yurt dışı hizmeti vardır.
  bunları borçlandığında , sgk 4a günleri ile beraber 2017 ağustos ayında toplamda 5400 gün prime
  ulaşmış olacak.bu durumda sgk dan kısmi emekli olabilirmi acaba?
  yoksa 25 yıllık hizmet süresi isterlermi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yurt dışındaki sigorta başlangıç tarihi ne zaman ve hangi ülke?

 6. Derman dedi ki:

  Merhaba iyi günler 1959 doğumluyum bağkur girişim 1988 yılında oldu ve toplam 3257 gün bağkur gün sayım var ayrıca 651 gün ssk gün sayım var. Emekli olabilmem için napmam gerekiyor teşekkür ederim saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   5400 gün ve 58 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Askerlik yaptıysanız askerlik borçlanması da yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. Hüsnü AKÇALIOĞLU dedi ki:

  01,08,1971 doğumlluyum.21,10,1996-31,12,2000 arası 4 A olarak 1277 günüm mevcut. 03,01,2001 den itibaren aralıksız 4 B’liyim yani 5700 günüm de buradan var, 4 A+4B toplamnda 6975 günüm mevcut ve 4 B’li olarak(Mali Müşavir) devam etmekteyim. Bugünkü şartlarda kaç yıl daha prim ödemeliyim, ne zaman emekliliği hak ederim, 4A’ya geçersem emeklilik günü geriye gelir mi, ne zaman 4 a’ya geçmeliyim. 4 A’dan emekli olursam maaş, aylık ortalama kaç tl.artar. (4 B primlerimi 16 yıldır yüksekten ödedim(asgari primin iki katı civarı). En son 15. basamaktaydım. Kendim her yıl primi arttırdım. Mesala şu anda aylık 1035 tl prim ödüyorum).Yeni çıkacak olan yasada,geçmişe dönük prim öödeyerek işe başlangıcı geri çekme imkanı olabilir mi sizce? Teşekkürler. mail adresim: husnuakcalioglu@hotmail.com

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer erken emekli olmak istiyorsanız SSK kapsamına geçmeniz gerekir. SSK’dan emekli olabilmeniz için emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihten önceki son 7 yıllık hizmetinizin en az 3,5 yılının SSK olması gerekir. SSK’da 56 yaş ve 5825 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Eğer bağkurda devam ederseniz 57 yaş ve 9000 günü tamamlamanız gerekir. Eğer sskya geçerseniz yine yüksek brüt kazançla çalışmalısınız ki ortalama kazancınız düşmesin ve alacağınız aylık yüksek olsun.

 8. adem çakmak dedi ki:

  04/10/2010 bagkur kayıtlıyım. askerliğimi 1996/1997 yıllarında yaptım. askerliği borçlanıp erken emeklılıkten yararlanabılırmıyım. bagkur kaydımı 540 gun gerıye cekilirmi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kaç gün askerlik yaptınız?

   1. adem çakmak dedi ki:

    18 ay askerlik yaptım

    1. SGKuzmani dedi ki:

     18 ay askerlik borçlanmanız halinde giriş tarihiniz 04.04.1999 tarihine çekilir. Böylece bağkurda 5400 gün 58 yaşı tamamlamanız ya da 9000 gün 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

     1. adem çakmak dedi ki:

      geçenlerde asagıdayolladıgım haber yayınlandı. eger kabul olursa 58 yas – 5 = 53 gibi dusunebılırmıyız. yoksa sadece prım odeme gununumu etkıler.

      FARK KALDIRILACAK

      Çalışmalar devam ediyor. Alman kararlar son şekli verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008’de gerçekleşen sosyal güvenlik reformu ile işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat Bağkurlu’lar için bu süre 9000 gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağkurlu’lar daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı.

      PRİMDE ADALET SAĞLANACAK

      Komisyonda SSK’lı çalışan ile Bağkurlu çalışan arasındaki 1800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalması, bir başka ifadeyle emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü. Bu durum dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve özellikle 2008’den sonra Bağkurlu olanların yasa çıktıktan sonra 5 yıl daha erken olması anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetişmesi beklenen yasanın en geç 2017’de çıkacağı ifade ediliyor.

 9. adem çakmak dedi ki:

  geçenlerde asagıdayolladıgım haber yayınlandı. eger kabul olursa 58 yas – 5 = 53 gibi dusunebılırmıyız. yoksa sadece prım odeme gununumu etkıler.

  FARK KALDIRILACAK

  Çalışmalar devam ediyor. Alman kararlar son şekli verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008’de gerçekleşen sosyal güvenlik reformu ile işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat Bağkurlu’lar için bu süre 9000 gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağkurlu’lar daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı.

  PRİMDE ADALET SAĞLANACAK

  Komisyonda SSK’lı çalışan ile Bağkurlu çalışan arasındaki 1800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalması, bir başka ifadeyle emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü. Bu durum dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve özellikle 2008’den sonra Bağkurlu olanların yasa çıktıktan sonra 5 yıl daha erken olması anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetişmesi beklenen yasanın en geç 2017’de çıkacağı ifade ediliyor.

 10. rafet keski dedi ki:

  13.07.1961 doğumluyum.15.07.1995 ten tütünden girişim var bütün yıllarımı toplattım ihya borçlanmasında silindi tarımda kısmi emeklilik olma şansım varmı yaşıma ne kadar var acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkur kapsamında kısmi emekli olabilmeniz için en az 5400 gün ve 58 yaşı tamamlamalısınız.

 11. yılmaz güven dedi ki:

  13.07.1961 doğumluyum.tarımdan 5600 günüm var kısmı emeklilikten hangi yılda başvuru yapmalıyım ki emekli olabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkur başlangıç tarihiniz ne zaman?

 12. Yılmaz guven dedi ki:

  Bagkur başlangıcım 01.08.1995 bagkur başlangıcım tarımdan 5600 günüm doğum tarihim 13.07.1961 hangi yılda başvuru yapmalıyım kısmı emeklilik olmak için acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkurdan kısmi emeklilik için 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Yani en erken 13.07.2019 tarihinde bağkurdan kısmi emekli olma hakkı elde edebilirsiniz.

 13. pembe dedi ki:

  Sayin Hocam,
  Soranlara verdiginiz cevaplar dahi okul gibi.Daha cok aydinlaniyoruz..
  1-Yalniz ( kismi emeklilik) kafami karistiriyor.Yari emekliligi cagristiriyor adi…ve az maas olacak diye dusunuyorum.Bunu anlatir misiniz lutfen.
  2-Bagkurda daha onceden 0/80 baglanan emekli ayliklari ….2008 yilinda cikarilan kanunla 0/40 baglanmaya basladi.Ayliklar bu yuzden dustu diyorsunuz..Bence bu dehset bir durum…Eminim ki bundan hukumetimizin net bilgisi olmadan alinmis karardir diye dusunuyorum….Bundan hukumetimiz haberdar olmalidir ki; diger pirim ve yas durumu gibi ,bununda duzeltilmeye ihtiyaci var..Cunkü,ulkemiz tarim ulkesi..Bizde kucuk bahcemiz var diye Tarim Bagkur’lu olmustuk..Ama simdi o bahce neredeyse yok oldu..Devletimizin en onem verecegi durum Tarim Bagkur olmalidir..Benim bu konuda umidim var…Ama bu guzel haberleri gazetelerden sonra devlet yetkililerimiz de dile getirirlerse..umidimiz artar.Saygilarimla,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   1-Tabi ki kısmi emeklilik tam emekliliğe göre aylığın yaklaşık %25 oranında eksik olması demektir.
   2-Tabi ki Hükümetin haberi var. Umarım düzenleme yapılır. Yoksa emekli maaşları çok düşecek.

 14. Ramazan Karaca dedi ki:

  Hocam 01122004 tarım bağkur tescili var sadece bağkur numaram vardı hiç bir yerde kayıtlı değil dim 2016Eylül ayı naber kadar primleri mi ödedim durumum aktif ti fakat 2008 yılında 4 ay kadar esnaf bağkur lusuydum onu kapattım tarım bağkur rum kapanmamamis bende ödemeye devam ettim fakat bana 2016 Ekim ayında terk verilmiş bana 2008 sonrası na 8 senem gitti kurum 2008 de yapacağı işi 8 sene sonra yapmış beni sistemde aktif olarak gösterdi beni yanılttı .Kuruma müracaat ettim mahkemeye ver diyor müdür ben 8 yılımı almak istiyorum ödediğim miktarı iade ediyolar mahkemeye versem ne olur emsali var mı mahkemeyi kaybedersem benden mahkeme masraf larını alirlarmi teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Eğer mesleki kaydınız silindiyse silindiği tarihten sonraki kısmını ödeyemezsiniz. Dava açsanız da sonuç alabileceğinizi sanmıyorum. Bunun için yapılacak bir şey yok maalesef.

 15. Zuhal canıtez dedi ki:

  Merhaba ben şubat ayı 2007 yilında vergi mükellefi olarak bagkurumu odemeye basladim ,daha sonra 2013 yılı haziran ayında sgk ya geçiş yaptım o tarihten buyana sgk pirimlerimi duzenli olarak partonum yatıriyor bu hesaba göre sgk danmı yoksa bagkurdanmı daha çabuk emekli olabilirim dogum tarihim 01 07 1969

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ssk kapsamında 7000 gün 58 yaşı bağkur kapsamında 9000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 16. sureyya dedi ki:

  26 temmuz 1968 dogumluyum..ocak 1992 de sigortali olarak ise basladim.skk li olarak 1583 gunum var.sonra isyeri actim.2000 gunum var isyerini kapatinca istege bagli prim oduyorum.1700 gun de ordan var ne zaman emekli olabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Son 3,5 yılı ssk kapsamında ödeme koşulu ile 3,5 yıl sonra emekli olabilirsiniz.

   1. neriman dedi ki:

    01.08.2010 tarım bağkuru girişim var.15.09.2014 tarihinde tarım bağ kurundan ayrıldım. Tekrar kayıt yapamıyorum. Tarım sigortası olursam aynı şartlarla emekli olabilir miyim. Doğum tarihim 02.02.1960. Teşekkürler

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Merhaba. Tarım sigortasından kastınız Ek5 ssk ise 7000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 17. adem dedi ki:

  merhabalar hocam babam 01/01/1955 doğumlu 01/01/2004 tarihinden tarım bağkuru girişi var ve halen ödemekteyiz.
  600 gün askerlik ödedik (1975-1977)toplamda 5280 günü oldu hesaplamamıza göre 5400 iş günü 2017 nisan ayında doluyor yaşıda 62 oluyor bu tarihte kısmi emekli olabilir mi ? 170 arıyorum 25 yıl 9000 iş günü diyor bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler…

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. 62 yaş ve 5400 günü tamamlaması halinde babanız emekli olabilmekte. Normal aylık için 9000 gün ama kısmi emeklilik için 5400 gün yeterli. 2017 Nisan ayından itibaren emekli olabilir.

 18. adem dedi ki:

  hocam bir sorum daha var kısmi emeklilikte emekli maaşı çok düşük diyorlar hesaplaya bilirmisiniz
  beyan gösterge 1422,00
  5510 aylık oranı:%34,50
  son basamak 5
  pirim 5400

  1. Merhaba. Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef

 19. Elif dedi ki:

  Babam 02.04.1963 dogumlu 4b tarim bagkuruna baslangici 01.07.1999 ne zaman emekli olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanız 60 yaş 25 yıl ve 9000 gün şartına tabidir.

 20. Ahmet uzun dedi ki:

  Merhaba
  1959 dogumluyum.Turkiyede 1978 bagkur girisim var.1996yakadarkesintili olarak bagkurumu odedim,5400gun.Ayni zamanda1981yilindayurtdisinda calismaya basladim.Emeklilikmuracaatim 1700gunun cakismasi nedeniyle rededildi.Yurdisiborclanma yapmadan turkiyeden nasil emekli olurum.Cok tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigortalı olarak 5400 güne gününüzü tamamlayabilir;kısmî emekli olabilirsiniz.

 21. Elif dedi ki:

  Merhaba, annem isteğe bağlı Bağkur primi ödemekte. Ödemeye 2000 yılında başladı. 5400 günü doldurdu. 60 yaşı doldurmaya 3 yılı var. Bilmediğimizden Hala prim ödemeye devam ediyoruz. Prim ödemeyi bırakırsak emekli olduğunda daha az mı para alır Devam etmeli miyiz?
  Bugün öğrendiğime göre prim ödemeye devam edersek maaşı düşermiş.
  Fazla ödediğimiz primleri nasıl geri alabiliriz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim gün sayınız dolduysa prim ödemenize gerek yok; ancak ödediğiniz primleri geri almanız mümkün değildir.

 22. ÖZCAN dedi ki:

  Merhaba; Annemin doğum tarihi 01.07.1965 . Sigorta girişi 25.11.1999, 2004-2008 yılları arası : 1611 gun çalıştı, daha sonra çalışamadığı için 2009 tarihinde bağ kur girişi oldu . 29.01.2009- 30.07.2013 tarihi arası bağ kur isteye bağlı 1623 günü var . toplam ssk ve bağkur gün sayısı 3234. şuan benim üzerimden bakınıyor. Annem bağ kur dan kısmi emekli olması için .5400 güne ihtiyaç var girişi tarihiden itibaren 25 sene ve yaş da 60 mı olması gerekiyor 61 mi ? Annemin bağkur dan kısmı emeklilik için girişini 25.11.1999 a göre mi baz alcağım yoksa 29.01.2009 da başlatığı bağ kur ödemesine göre mi ve 1611 ssk günleri de ilave edilecek mi? Annem bağ kur dan kısmi ne zaman emekli olabilir? teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25.11.1999 tarihindeki girişinde kaç günü var annenizin ?

   1. ÖZCAN dedi ki:

    25.11.1999 tarihinde girşi olmuş sadece. günü yok daha sonra 2004-2008 yılları arasında 1611 gün çalıştı. 29.01.2009 da da bağ kur ödemeye başladı 30.07.2013 e kadar o da 1623 gün.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;58 yaşında 7000 gün ile emekli olabilir.

 23. ÖZCAN dedi ki:

  25.11.1999 yılında girişi olmuş sadece günü yok. daha sonra ki zaman da günleri olmaya başlamış.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;giriş var ancak gün bildirilmemiş ise girişi dikkate alınmaz.bilgilerinize…

   1. ÖZCAN dedi ki:

    ben kısmı emeklilik için sormuştum ama?

 24. ÖZCAN dedi ki:

  ben kısmı emeklilik bağ kur için sormuştum ama?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında ve 5400 gün ile emekli olabilir.Kısmi emekli olanlar normal emeklilere göre 200 TL civarında az aylık alır.

 25. Güray dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey, doğum tarihi 12.06.1971, işe giriş 10.09.1990, 4-A toplam 3519 gün, 4-B toplam 3710 gün. Son 7 yılda SSK girişi yok. Ne zaman emekli olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;verdiğiniz bilgilere göre bağkurdan 53 yaş ve 9000 gün ile bağkurdan emekli olabilirsiniz.

 26. Cenan dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey, eşim 1967 doğumlu. SSK girişi eylül 1989 ve 420 günü var. 14.11.1995 tarihinden itibaren Bağkurlu. Kendi şirketi var. Halen prim ödemeye devam ediyor. Yurtdışından askerlik borçlanması yapabilir. Bu durumda nezaman emekli olabilir? Şirketini devretmesi gerekiyor mu? Ssk lı olursa daha çabuk emekli olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal şartlarda bağkurdan 55 yaşında 9000 gün ile emekli olabilir; son 3.5 yılını SSK da geçirirse 51 yaşında askerlik borçlanması yaparsa 50 yaşında SSK dan emekli olabilir.

   1. Cenan dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Şu anda 50 yaşında. Askerlik ödemesi yaparsa hemen emekli olur. Doğru mu anlamışım? Teşekkürler

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;son 3.5 yılı SSK’da geçirmesi gerekiyor.

 27. Tacettin dedi ki:

  Merhaba tacettin hanim 1 3 1970 dogumlu 1 10 2012 ssk girisi var top 130 gun 11 12 2013 cocuk dogumu var istege evde el isi yapiyor istege bagli bagkur yatirsak cocuk borclanmasi yapabilirmiyiz sigorta girisi bagkur girisini geri cekermi nasil emekli olabilit

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı çalıştığı gün kadar bağkur giriş geriye gider;doğumdan iki yıl içinde sigortası var ise o süreler için borçlanma yapamazsınız.

 28. fedai gündüz dedi ki:

  merhaba eşim 07/11/1969 doğumlu 01/06/1987 ssk başlangıçlı 1251 günü var
  01/10/2008 başlangıçlı 2150gün bağkuru var doğum borçlanmaları yapıp 1440 gün kazanabiliyor bağkur kısmi emekliliği 5400 güne göre kaç yaşında hak ediyor iyiy günler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında kısmî emekli olabilir.

 29. nefise dedi ki:

  annem 1959 doğumlu 2005 bakur girişi 3 yıl dış borclanması ödedi nezanan emekli olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışı borçlanması hangi yıllara ait ?

 30. mustafa dedi ki:

  merhaba. babam 1963 dogumlu ve 1998 yılından itibaren bagkurlu ne zman emekli olabilir.Birde askerlik yatırsak farkeden birşey olur mu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal şartlarda 57 yaş ve 9000 gün ile borçlanma yapıldığında 56 yaşında emekli olabilir.

 31. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar.Bir konu hakkinda size Danışma ihtiyacı duydum.01.04.1995 yılından bu yana bagkurluyum. Doğum tarihim 03.01.1962.Acaba emeklilik şansım nedir.Ayrica askerliğim 600 gün. İlginizi için şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2020 yılında 9000 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 32. Mustafa Tekin dedi ki:

  1974 doğumluyum askerden önce 1994 üç ay ssk.girişim var.askerden sonra.1997 tarihinden itibaren esnaf bakurluyum. Esnaflığım devam etmekte.yüzde 57 raporum var.emekli olursam ne kadar maaş alırım. Toplam 7400 iş günüm var.saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200 TL aylık alabilirsiniz.

 33. Özer Can dedi ki:

  Merhaba
  1990 yılında ilk sigorta girişi(20.06.1990) 161 gün
  1991 yılı 269 gün
  1994 yılı 69 gün
  Aralar boş
  14.05.1997den buyana aralıksız toplam 7696 gün de öğretmenlik
  8 ayda askerlik var borçlanması yapıldı
  Doğum tarihi 28.07.1964
  Ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli sandığı çalışanı mısınız ?

 34. Veli Erdogdu dedi ki:

  Selam kolay gelsin hocam. Dedem 1944 doğumlu bağkur girişi 1999 ve 4 ay yatmış ve 2001 de 4 yıl ve 2011den şimdiye kadar yattı.toplam 10 yıl 5 ay 19 gün var.ne zaman emekli olabilir daha ne kadar yatması lazım.teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;9000 günü tamamlayarak 60 yaşında ya da 5400 gün ile kısmi emekli olabilir.

 35. Fatma dedi ki:

  Merhaba 1981 liyim 1998 eylül 25.9.1998 sigorta girişim var 1818 günüm var daha sonra isteğe bağlı Bağkur odedim 1600 günüm var şimdide yeni ise girdim sigortalı olarak gün sayım kaç olucak ve kaç yadinda emekli olabilirim çocuk borçlanması yapabilirmiydin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;55 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

 36. Ahmet aslan dedi ki:

  Merhaba lar hocam eşim kasım 1982 doğumlu 2003 senesinden sigorta girişi var hesaplattigi.izda yaklasik 1200 günü çıktı sigorta bagkur toplami ve 2014 de iki doğumu var doğum borçlanma si uygun olurmu?Su andan itibaren isteğe bağlı düşünüyoruz kaç yılında emekliliğe hak kazanır? Su gün ki koşullarda ne kadar emekli maaşı hak eder?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 4500 gün ile ya da 7000 gün ile emekli olabilir.Doğum borçlanmasından 1440 gün kazanabilirsiniz.

 37. Ahmet aslan dedi ki:

  2007 ve 2014 de iki doğumu olacak

 38. Ahmet aslan dedi ki:

  Doğum borçlanma si borclanilan zaman kadar yaşı geri çeker mı cok teşekkürler

 39. Ahmet aslan dedi ki:

  eşim 1982 kasım doğumlu 2003 ‘ten sgk daha sonrada işyerinden bagkur sigortaları mevcut toplamda yaklaşık 1200 günü var
  a: isteğe bağlı ssk lı olarak emekli olabilirmiyizböyle model varmı?
  b: geçmişi prim ödenmeyen günleri borçlanma yapabilir mıyız?borçlanma çeşidi nelerdir?
  c: bir işyerinde çalışma ya başlasa ssk lı olarak 3_5 ay sonra işten ayrıldığında ssk ya biz prim odemeye devam edebilir miyiz??
  d: emekli olmak için bu şartlar altında hangi yöntemı belirlemek gerek

 40. Bilgesu dedi ki:

  Merhabalar hocam,Babaannem 1984’te Bağ-kur kaydı yaptırmış.Bir buçuk sene prim ödemiş. Sonradan 1988’de dedemin emekli sandığı sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için bağkur dosyasını kapattırmış. Geriye dönük borçlanarak emekli olma hakkı var mı ?(babaannem 1946 doğumlu,esnaf ve sanatkarlar derneğine ait kimliği var.) )Cevap verirseniz çok mutlu oluruz.Teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük boşlukları tamamlama imkanı bulunmuyor maalesef,bağkurdan emekli olabilmesi için en az 5400 günü tamamlaması gerekiyor.

 41. Özer Can dedi ki:

  Evet emekli sandığı çalışanıyım öğretmenim

 42. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey ben 1975 doğumluyum. 01.01.1994 ssk girişliyim. 4/A hizmet sürem 2200 gündür. Bağkur hizmet sürem 5600 gündür. Toplam 4/A- 4/B 7800 gün hizmet sürem oldu. Ne zaman emekli olabilirim ve bağkurla ssk arasında emekli aylığı bakımından hangisi daha avantajlı olur ? Hangisinden daha erken emekli olabilirim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son çalışmanız ssk mı bağkur mu ?

 43. veciha dedi ki:

  iyi çalışmalar. 14.09.1972 doğumlu bayanım.20 01.1994 emekli sandığı girişliyim.

  emekli sandığı 1539 gün
  ssk 1678 gün
  12.01.2011 den bu yana istege baglı 2477 gün

  TOPLAM 5694 GÜN
  Sizden ricam yaş ve prim gün sayısı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı bağkur mu ödüyorsunuz yoksa Ek-5 Tarım sigortası mı ?

 44. fikret dedi ki:

  Merhaba iyi günler .
  size birşey sorup yönlenmek istiyorum.
  3/1966 doğumluyum ,8/1992 bağkur girişliyim,2000 de 7. basamak,2008 de 13. basamak ve sonrası için ortalama ödeme 2400.00 tl (9090 gün ) 9/2017 e kadar.
  E devlet te görülen maaşım 1390.00+ek di ve her ay 15-17.00 tl artıyordu.
  45 gündür ssk lıyım toplam 3000.00 tl ödüyorum.
  Acaba emekli maaşına etkisi ne gibi olur diye nereden ve nasıl öğrenirim.
  Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla…

 45. ramazan şanlı dedi ki:

  01 01 1967 doğum 1987 de 1 ay sigorta başlangıcım var 1990. 6 ayında bağkur kayıdım var 1995 de tekrar 1.5 sene sigortalılığım var tekrar bağkur girişim hiç aralıksız pirimlerimi yatırdım ne zaman emekli olabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 46. Doğan dedi ki:

  Merhabalar. Babam 1956 doğumlu. 1982 den girişli sgk dan 250 günü var. 1998 yılından da toplam 6 yıla yakın isteğe bağlı bağkur yatırdı. Fakat sonra imkan olmadığı için yatırmadı. Askerlik borçlanması da yok. Yeni yasa da bununla ilgili konular var mı ne yapmamızı önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yeni yasada bu konu hakkında bir çalışma yok,sitemizi takip etmeye devam edin lütfen.

 47. FATİH BAYRAK dedi ki:

  27.11.1979 doğumluyum 01.12.1995 ssk girişim var 1654 gün ssk ödenmişliğim ve 03.08.2002 bağkur girişliyim 4438 gün bağkur ödenmişliğim var halen ssklı olarak çalımaktayım 2017 tarihli %45 sürekli engel raporumla %45 vergi indirimi aldım halen ssklı olarak çalışmaktayım ne zaman engelli emekli olabilirim saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yılı SSK’da tamamladığınızda vergi indiriminden emekli olabilirsiniz.

 48. Fatih YÜZÜGÜLDÜ dedi ki:

  06.10.1975 doğumluyum.
  01.09.1995 ssk girişim var(72 gün),
  21.11.1997 tarihinde askere gittim 18 ay askerlik yaptım ama borçlanmadım,
  05.01.2001 ssk lı çalıştım(96 gün),
  25.07.2003 günü tarım bağkuru girişim var(689 gün),
  04.10.2004 tarihinden itibaren de devlet memuruyum. Kaç yaşında emekli olurum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında emekli olabilirsiniz.

   1. Fatih YÜZÜGÜLDÜ dedi ki:

    teşekkür ederim

   2. Fatih YÜZÜGÜLDÜ dedi ki:

    merhaba,
    1995 yılında ssk girişim emekli olma yaşımı geriye çekmez mi, ayrıca askerliğimi borçlansam emekli olma yaşımı düşürür mü

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;maalesef çekmiyor.

 49. Murat ercaglar dedi ki:

  10-01-1971 doğumluyum.1989 sigorta girişi.daha sonra 1994 yılından bugüne bagkurluyum.ne zaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşnda 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 50. Tunc dedi ki:

  Merhaba 06.10.1970 doğumluyum ve 15.07.1994 de ssk girişim var ve 720 gün primin var.1990-1992 arası askerliğimi yaptım. Askerlik borçlanmasinida yatırdım.isteğe bağlı 7 yıldır bağkur ödüyorum ne zaman emekli olabilirim.teşekür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;57 yaşında 9000 gün ile bağkurdan ya da 55 yaşında 5750 gün ile ssk dan emekli olabilirsiniz.

 51. nazan darıcı dedi ki:

  merhaba bağkur başlangıç tarihim 1992 2 aylık ödenmiş 63 yaşındayım 4700 günüm çıkıyor ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkür ederim

 52. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim durumum şu şekilde efendim. 1965 doğumluyum. Bağkur girişim 2008 yılı görünüyor ancak hiç ödenmişim yok. 1983 SSK girişim de görünmektedir sistemde.
  İhya için başvuru da bulundum bu dönemdeki aftan yararlanmak için bu durumda bu süreyi satın aldığımda 57 yaş ve 5400 gün şartı arandığını söylediler.10 yıl 3600 gün 18 ayda askerlik olduğunu varsayarsak geri kalan gün eksiğim içinde prim ödemelerimi yaptığımda emekli olabilirmiyim?
  Tşk ederim iyi çalışmalar.

 53. fatih bey dedi ki:

  iyi çalışmalar ilk sg girişim 2005 3360 gün tarım bağkuru son1246 gün sgk günüm var emeklilik istiyorum şu anda aktif sigortam yok çiftçi bağkuru mu yapmalıyım yoksa isteğe bağlı mı ne zaman emekli olurum teşekkürler

 54. ramazan hiçdönmez dedi ki:

  merhaba hocam..1965 doğumluyum..1984 yılında yaklaşık 60 gün sigortam var..1999 yılında yedek subay olarak askerlik yaptım..yani emekli sandığı prim ödemem olması gerekli..ancak kayıtlarda gözükmüyor..1991 – 2010 yılları arası kesintisiz bağkurum var..yaklaşık 7000 gün..2010 yılında 6 aylık bir sigorta ödemem var..2017 nin 11 ayında beri yeniden bağkurluyum ve devam ediyor..
  bağkurdan kısmi emekli olmaya razıyım..ne zaman ve nasıl emekli olurum..teşekkkürler şimdiden…

 55. Mehmet Cüneyt Dinçer dedi ki:

  Merhabalar;
  01.01.1969 doğumluyum. 01.10.1986 tarihinde ssk lı oldum. 12.03.2004 tarihinde ssk dan çıktım toplam 5108 gün primim var. daha sonra 11.05.2005 tarihinde bağkurlu oldum. şu an 4420 gün yatırılmış primim var (11 yıl 8 ay 20 gün .) Bu durumda
  1- ne zaman emekli olabilirim.
  2- sayet bağ kurdan ssk ya geçersem avantajım olur mu bu durumda ne zaman emekli olabilirim.
  Teşekkürler.

 56. Esat dedi ki:

  03.05.1957 doğumluyum 22.12.1999 ssk girişim var toplam 727 gun 03.10.2008 bağkur girişim var toplam 3800 gun.1957 yılında 600 gun askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim. 08.09.1999 da çıkan kanundan önceki 3600 gun ile emeklilik hakkım var mi

 57. alişan dedi ki:

  MERHABA 03/01/1967 dogumluyum ilk işe başlama 01/05/1987 prim gün sayım 1326 4A

  Daha sonra 4B işe baslama 15/02/2011 2798 gün den var .ne zaman emekli olurum

 58. ayse şahin dedi ki:

  merhaba 28/12/1973 dogumluyum 1 dogumum var 17/09/1990 ilk işe baslama tarihim 3000 primim var .3600 emekli olabılırmıyım ve kac yasında emekli olabılırım. şimdiden tesekkürler

 59. umut cihan dedi ki:

  Merhaba 1979 doğumluyum, sigorta başlangıç tarihim 02/02/1998, ssk dan 350 gün, bağkurdan istege bağlı olarak 650 gün primim var, Bu ay itibari ile bağkur primi ödemeye başlayacağım, 550 gün de bağkurdan askerlik borçlanması yaparak 5400 günden kısmi emekli olmak istiyorum kaç yaşında emekli olurum Kolay gelsin

 60. Erdoğan Doğan dedi ki:

  Erdoğan Doğan
  iyi günler 29/06/1971 doğumluyum 01/08/1986 ssk başlangıcım var,26/09/2015 tarihine kadar toplam 8993 günüm var, 03/11/2015 tarihinde bağkur başlangıcım var 15/01/2019 tarihi itibari ile 1168 bağkur günüm var.en erken ne zaman emekli olabilirim ve emekli maaşımın yüksek olması için 4a’ya mı geçmem gerekir.bu arada 4a’da iken ödemelerim şu anki bağkur ödemelerimin iki katı idi.Bağkur’da kalmaya devam edersem emekli olunca maaşıma nasıl bir etkisi olur. Teşekkür ederim.

 61. Rasim Sonmez dedi ki:

  Merhaba,

  1/8/1958 dogumluyum. 15/07/1975 ssk
  baslangicim ve 2093 gun prim odemem var.
  Daha sonra 20/04/1982 de baslatilan bagkur sigortam ve,5310 prim odemem var. Bu durumda ememkli olabilmek icin nasil bir yol izlemeliyim, her iki sigortam da tek basina emekli olmama yetmiyor,
  Tesekkurler.

 62. dilber dedi ki:

  Merhabalar annemin 4B/15.01.1990 başlangıç tarihli girişi ve toplam 1 yıl 16 günlük hizmet süresi bulunmaktadır.Doğum tarihi 25.09.1960 tır.emekli olabilir mi?