Asgari Ücretliler Hayal Kırıklığı Yaşayacak, Maaş 2500 TL Mi Olacak? Merakla beklenen asgari ücret ile detaylar belirgin hale geldikçe asgari ücretlerinin hayal kırıklığı yaşama oranları da artıyor. Konuyla ilgili olarak en son yapılan tahminlere göre asgari ücrete en fazla 197 TL zam gelmesi bekleniyor. Bu durum ise artan hayat pahalılığı karşısında beklentileri karşılamıyor.

Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar?

2020 yılının sonuna gelinirken, her yıl olduğu gibi asgari ücret ile çalışanlar zam oranlarını merak ediyorlar. Özellikle son dönemlerde artan hayat pahalılığı ve dövizin yükselmesi gibi nedenlerden ötürü asgari ücret ile çalışanlar sene sonunda hepten geçinmek için zorlanmaya başladılar. Bugün bir asgari ücret ile tek başına bir geçim sağlamak son derece zor görünüyor. Asgari ücretin yarısından fazlası kira, elektrik, su, doğalgaz faturalarına giderken aynı zamanda temel besin maddelerinden hepsini dahi almaya yetmiyor. Koronavirüs salgını yüzünden de son zamanlarda iş bulma imkânlarının kısıtlanması ve hizmet ve gıda sektöründe de ürünler üzerinde zamların yapılması alım gücünü hepten düşürmüş durumda. Altın ve döviz oranlarının yükselmesi ise ithal edilen ürünlerin fiyatını arttırırken, Ocak 2020 yılında kararlaştırılan asgari ücret yıl sonuna doğru tamamen erimiş durumda. Bu yüzden asgari ücretliler 2021 yılında maaşlarının ne kadar olacağını, ne kadar zam alacaklarını merak ediyorlar.

Enflasyon Oranı Temel Alınacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomi paketi kapsamında enflasyon verilerini de değerlendirdi. Albayrak’a göre gelecek enflasyon rakamları 10,5 oranında açıklandı. Ancak uzmanlar bu oranın yıl sonuna doğru düşeceğini ve yüzde 8,5 oranına çekileceğini ifade ediyorlar. Özellikle altın ve dövizin de artması ile birlikte oran 8,5’in dahi altına düşeceği belirtiliyor. Buna göre hem bakanın hem de uzmanların verileri temel alındığında asgari ücret ile çalışanlar hayal kırıklığı yaşayacaklar. Albayrak’ın söylediği veriler temel alındığında asgari ücrete 244 TL zam yapılacak. Uzmanların verileri temel alındığında ise asgari ücrete 197 TL zam yapılacak. Bu durumda ise asgari ücret 2021 yılında 2500 TL bandında olacak. Bu zam artışı ise hiçbir asgari ücretlinin rahat geçinmesine yeterli gelmeyecek.

Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Alabilir ?

SGK’dan Çalışan Annelere Her Ay 1506 TL Destek Ödemesi Nasıl Alınır ?

SGK’dan GSS Prim Kolaylığı! Bu Şartlarda Çalışanlar GSS Primi Ödemeyecekler!

Editör: TE Bilisim