Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında anne sütünün teşvik edilmesi sonucunda, Türkiye’de doğan tüm çocukların yüzde 96,5’i anne sütü ile beslenirken, ortalama emzirme süresinin de 17 aya ulaştığı açıklandı.

Anne Sütü Büyük Öneme Sahip

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilerde yetersiz ve dengesiz beslenme fiziksel, sosyal ve zihinsel kısımlar başta olmak üzere toplumun ekonomik ve kültürel açıdan da gelişimini son derece olumsuz açıdan etkiliyor. Bu durumun yani yetersiz ve dengesiz beslenmenin en çok olumsuz yaratması ise özellikle bebeklerde ve çocuklarda sık görülüyor. Özellikle yeni doğanlar ve 2 yaşına kadar olan bebeklerin anne sütü almasında büyük bir yarar bulunuyor. Son otuz yıldır anne sütü üzerinde yürütülen çalışmalar anne sütünün bebeklerin sağlıklı bir gelişim göstermeleri için eşsiz nitelikte bir besin olduğunu ve bebek beslenmesinde diğer gıdaların yerini dolduramadığını gösteriyor. Bu bakımdan anne sütü kullanımı da özellikle tüm dünyada son yıllarda tekrar artış gösteriyor. Emzirme hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok büyük etmen olarak öne çıkıyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar kapsamında çocukluk çağı ölümleri, emzirmelerin tek başına yüzde 13, doğru tamamlayıcı besinler ile uygulandığında ise yaklaşık yüzde 20 oranında azaltıldığı tespit edildi. Bu yüzden anne sütünün bebek üzerinde çok büyük rolü bulunuyor.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sayısız Faydası Bulunuyor

UNICEF tarafından derlenen veriler kapsamında anne sütü ile beslenmeyen çocuklar için ölüm oranları, anne sütü ile beslenen çocuklara göre en az 4 – 6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü verilerine bakıldığında ise 5 yaş altı çocuk ölümlerinin ortalama yüzde 7’si gibi bir kısmı sadece beslenme yetersizliğinden oluşuyor. Dünya Sağlık Örgütü özellikle emziren kadın oranlarının artması ile birlikte her yıl 800 bin civarında bebeğin yaşamının da kurtulacağını vurguluyor. Bu yüzden bebeklerin anne sütü ile beslenmesi büyük önem taşıyor. Bebeğin sadece ilk 6 ayda anne sütü ile beslenmesi ve 6 aydan sonra ise ek gıdalara geçiş yapılsa dahi en az 2 yaşına kadar emzirilmeleri gerekiyor. Anne sütü ile beslenmiş bebeklerde ishal, zatürre, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, ileriki yaşlarda görülen diyabet, çölyak, kanser, alerji, astım, şişmanlık, diş yapısı bozukluğu ve bazı ruhsal hastalıklar çok daha az görülüyor. Aynı zamanda bilişim sistemi üzerine de etki yaparak anne sütü ile beslenenler de okul başarıları daha yüksek oluyor.

Emzire Süresi 17 Aya Ulaştı

Türkiye’de anne sütünün bebekler üzerindeki faydalarını daha iyi şekilde göstermek için yapılan çalışmalar kapsamında anne sütü ile beslenmekte olan bebek oranlarında artış görüldü. Buna göre Türkiye’de doğan tüm çocukların yüzde 96,5’i gibi büyük çoğunluğu emziriliyor ve ortalama emzirme süresi de 17 aya yükseldi. Türkiye’de bu konuda bir farkındalık ve dikkat yaratmak için de her yıl Emzirme Haftası kutlaması yapılıyor. Bu hafta kapsamında tüm ülke genelinde konunun önemine vurgu yapılması, toplumsal olarak bilinç kazandırma gibi gerekçeler için çeşitli eylemler ve eğitimler uygulanıyor. Büyümenin ve gelişmenin çocuklarda sağlıklı bir şekilde olması için anne karnında başlayan ve özellikle sağlıklı bir birey olma yolunda en önemli aşama olarak görülen 2 yaşın sonuna kadar geçen süreçte beslenme büyük bir önem taşıyor. Türkiye’de ayrıca 1302 adet bebek dostu hastane bulunuyor. Bu hastanelerde anne ve bebek sağlığı ön planda tutuluyor ve özellikle yeni doğum yapmış annelere yönelik çeşitli sağlık destekleri sunuluyor. Aynı zamanda bebeklerin olası hastalıkları da daha özenli bir şekilde tedavi ediliyor.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim