Aerobot Bu Gün İtibarı İle İş Başı Yaptı

Aerobot Bu Gün İtibarı İle İş Başı Yaptı, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslar arası Havalimanında yolcular için danışmanlık hizmeti için tasarlanan Aerobot 1 Kasım 2019 tarihi itibarı ile göreve başlamış bulunmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanında yolculara yardım etmesi için tasarlanan ve henüz test aşamasında olan Aerobot göreve başladı. Sabiha Gökçe Havalimanının gidiş terminal kısmına konulan robot birinci aşamada yolcular için Türkçe ve İngilizce hizmet vermesi planlanmaktadır. Danışma hizmeti vermesi beklenen robotun, yolcuların sorularını yanıtlayan robot, yolcuların bilet bilgilerini okuduktan sonra yolcunun uçuş bilgilerinin canlı olarak kendi ekranına yansıtmaktadır.

Sabiha Gökçen Havalimanının 10. Yılında gidiş terminaline konulan robotun, yolcular kendi uçuş bilgileri hakkında sorular sorarak kendisinden bilgiler almaya çalıştılar. Hatta bazı yolcuların robot ile selfi çekerek yapılan uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sabiha Gökçen Havalimanının 10. Yıl şerefine konser veren bando ekibi ile de gün itibarı ile göreve başlayan robot dans ederek yolculara keyifli dakikalar yaşattı.

Aerobot’un Görevi Nedir?

Aerobot’un Görevi Nedir? Robotun görevi ve çalışma amacı hakkında açıklamalar veren Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisi olan, İSG’nin Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson, Aerobot aramıza yolcularımıza yardımcı olmak için aramıza katılmış bulunmaktadır. Konuşmalarına şu şekilde devam eden İsmihan Baysal Anderson, robota öğretirken bizde öğreniyoruz. Birlikte çalışmayı öğreniyoruz.

Yolcularımıza yardımcı olacağı konular ise gelen yolcunun uçuş kartını okuması durumunda yolcunun uçuş bilgilerini ve ne zaman gerçekleşeceğini, herhangi bir gecikme olup olmayacağını aynı zamanda da tüm uçuş bilgilerini listeleyebilmektedir. Kendisinde tasarlanan özellik ile farklı dillerde hizmet verebilmektedir.

Türkçe konuşabildiği gibi farklı dillerde de konuşabilmektedir. Yolcuların soruları doğrultusunda varmak istedikleri noktayı tarif ederek yön gösterebilmektedir. Aerobot’un şuan için verebildiği hizmet bu kadar olmaktadır. İlerleyen zaman içerisinde geliştirilmeye ve farklı alanlarda yolcularımıza yardımcı olmak için çalışmalarımız devam edecektir.

İSG’nin Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson açıklamalarına devam ederken robot hakkında verdiği son bilgiler bu şekilde devam etmektedir. Aerobot 16 saat olarak hizmet vermektedir. 5 adet farklı dilde konuşabilmektedir. Yolcuların vereceği tepkiler doğrultusunda ve yapılacak olan yeni gelişmeler doğrultusunda robotların sayısını duruma göre arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu