6 Mayıs 2020 Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) evde bakım maaşı alan hak sahibi vatandaşların banka hesaplarına ödemelerin yapıldığı iller belli oldu mu? Kurumdan her ay düzenli olarak evde bakım maaşı ya da halk arasındaki tabiriyle yatalak hasta parası alan vatandaşlar, mayıs ayında evde bakım maaşı ödemelerinin yatırılıp yatırılmadığını merak ediyor. Evde bakım maaş ödemeleri hesaplara yatırılacak vatandaşlar tarafından, ödeme yapılan illerin 6 Mayıs Çarşamba tarihi itibarıyla açıklanması bekleniyor. Evlerinde bakıma ihtiyacı olan yaşlı veya engelli kişilere bakmak durumunda olanlara verilen evde bakım maaşları her ayın farklı günlerinde farklı iller için yatırılıyor. 6 Mayıs 2020 Çarşamba günü itibarıyla evde bakım maaşı yatırılacak iller ile SGK evde bakım maaşı hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz. Evde bakım maaşı yatan iller, 6 Mayıs 2020 Çarşamba günü itibarıyla gündeme oturdu. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) her ay düzenli olarak bu maaşı alan vatandaşlar, evde bakım maaşı yatan illeri sorgulamaya devam ediyor. Mayıs ayı için verilen evde bakım paralarının banka hesaplarına yatıp yatmadığı araştırılıyor. Evde bakım maaşı yatan iller 6 Mayıs Çarşamba tarihi itibarıyla henüz kesinlik kazanmadı. Alınan bilgilere göre evde bakım maaşları bugün itibariyle henüz hiçbir ilde yatırılmadı.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2020 yılında asgari ücret tutarına yapılan zammın ardından evinde hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşlara bakan 1. derecedeki yakına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen evde bakım maaşları tutarına da zam yapıldı. Engelli aylıkları yüzde 40 ila 69 arasında engeli bulunanlar için ayda 509 liradan 536 liraya, yüzde 70 ve üzeri ağır engeli bulunanların da 763 liradan 804 liraya çıkartılmış oldu. Bunların yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla verilen evde bakım maaşları da aylık bin 384 liradan bin 457 liraya yükselmiş oldu. Evde bakımı yapılan hasta, yaşlı ya da engelli birey için devletin resmi kurumlarından bakım masraflarının giderilebilmesi için her ay düzenli olarak ödeme yapılmaktadır. Evde bakım maaşı olarak bilinen ancak halk arasında daha çok yatalak hasta bakım parası olarak da adlandırılan bu maaşları alabilmek için ilgili kişinin öncelikle maddi durumunun kötü olması gerekmektedir. Muhtaç ve kimsesiz olanlara verilen bu aylıklar için başvuruların ikamet edilen illerdeki kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden yetkililere ulaştırılması önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla devletin resmi kurumlarından her ay düzenli olarak evde bakım maaşını almak için evinizde bakıma ihtiyacı olan yaşlı veya engelli bir kişi olması ve ilgili kurumlara başvurmanız gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşının hak sahibi vatandaşların banka hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın E-Devlet kapısında yer alan sayfası üzerinden görüntülenebilen evde bakım maaşı ödeme bilgileri, bunun yanı sıra kamu bankası olan Ziraat Bankası aracılığıyla da SMS (kısa mesaj) olarak sorgulanıp öğrenilebiliyor. Evde bakım maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden alanlar, büyük harflerle BAKIYE yazıp 4747'ye göndererek maaşlarının yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Evde bakım yardımı her ay hak sahibi vatandaşların banka hesaplarına yatırılan bir ödeme olmasının yanı sıra, normal dönemde her ayın 15'i ile 31'i arası hesaplara aktarılmaktadır.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama

Muhtaçlık (Fakirlik) Maaşı Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Prim Borcu Nasıl Sorgulanır, Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Editör: TE Bilisim