2020 Asgari Ücret Pazarlığının 1. Toplantısı Sona Erdi

2020 Asgari Ücret 1. Toplantısı, Milyonlarca asgari ücretli çalışanların merakla beklediği 2020 asgari ücret 1. görüşmenin ardından alınan kararlar şu şekilde olmaktadır. Başlayan 2020 asgari ücret pazarlığında belirlenen son durum, 2. Toplantının 10 Aralık 2019 Salı günü gerçekleşeceği, 3. Toplantının da 17 Aralık 2019 Salı günü gerçekleşeceği belirlenmiş oldu. Buna göre 2020 asgari ücrete yapılacak olan zam oranının belirlenmesi amacı ile toplanan işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret tespit Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirmiş oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığı’nda İşçi tarafını temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, İşveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil etmiş bulunmaktadır. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk toplantının açılış konuşmasında toplantının amacının “Asgari ücretin tespiti konusunda ilgili tüm tarafların teklif ve görüşlerini komisyonda her zaman için açıkça sunduğunu belirterek, işçi ve işverenler ile tüm çaba ve ortak hedeflerinin sürdürülebilir bir kalkınmayı tesis edecek şekilde asgari ücreti ideal bir noktaya getirebilmek olduğunu” belirtti.

Bakan Selçuk 2020 asgari ücret belirleme toplantısında konuşmalarına devam ederken şunları dile getirdi. Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınma ve verimliliğe de katkı verecek şekilde düzenlenmesinin son derece önemli olduğunu dile getirdi. Asgari ücretine yapılacak zam kadar, işin kendisini yani istihdamın korunmasının da mühim olduğunu belirtti. Bakan Selçuk 17 yıldır tüm tarafların şartlarını gözeterek, her zaman çözüm odaklı yaklaşımda bulunduklarını hatırlattı.

Asgari Ücreti Nominal Olarak 10 Kat Arttırdık

Asgari Ücreti Nominal Olarak 10 Kat Arttırdık, Bakan Selçuk konuşmalarına emeğe ve alın terine her zaman sahip çıktıklarını belirterek devam etti. Asgari ücreti 2019 yılı olarak bekar ve çocuksuz bir işçi olarak günlük net 67,36TL, aylık da 2 bin 20TL 90 Kuruş olarak tespit ettiklerini belirtti. % 26 oranında zam sağlayarak işçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğimiz sözünü de yerine getirmiş olduklarını belirtti.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bu asgari ücretin oy birliği ile kabulünün de uzlaşı zeminin gücünü göstermektedir, dedi. Bakan Selçuk, 2002 yılında 184,3TL olan asgari ücretin, 2019 yılı itibarı ile 2 bin 20TL 90KR tutarına çıkarak nominal olarak 10 kat artırdığımıza dikkat çekmek isterim sözünü de eklemiş bulundu. Bakan Selçuk, asgari ücretli vatandaşların vergi diliminin değişmesi nedeni ile maaşta yaşanan düşüşü, 7103 Sayılı Kanun çerçevesinde önlediklerini de hatırlatmış bulundu.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hadi hayırlısı çokta umutlu değilim asgari ücret bu ülkede genel ücret demek zaten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu