2017 Ramazan Bayramında Çalışanlar Fazla Mesai Alacak mı?

Mübarek Ramazan ayının artık sonuna geldik. 24 Haziran 2017 tarihi Arefe Günü, 24-25 ve 26 Haziran 2017 tarihleri de Ramazan Bayramı tatili olarak uygulanacak. Ramazan bayramında çalışmak zorunda olanların merak ettikleri konuların başında bayramda çalışma halinde maaşın fazla ödenip ödenemeyeceği ya da fazla mesai alınıp alınamayacağı. Bayramda çalışma ücreti hesaplama konusunda bu yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bayramda çalışmak zorunlu mu?

4a SSK kapsamında çalışanların bayram tatillerinde çalışıp çalışmayacağı konusu 4857 Sayılı İş Kanunu ile düzenlenmiştir. İş Kanunun 44. Maddesinde konu ile ilgili şu hüküm yer almaktadır;

Madde 44 – Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.”

Yukarıdaki hükümden anlaşılacağı üzere ulusal bayram tatillerinde işçinin işyerinde çalışıp çalışamayacağı konuunun sözleşme ile belirlenmesi gerekmektedir. Eğer işçi ve işveren arasında bayramda çalışma konusunda bir sözleşme yoksa bayramda çalışacak işçiden çalışma ile ilgili onayın alınması gerekmektedir. Onay alınmaması halinde ve sözleşmede de hüküm yoksa işçi bayram tatilinde zorla çalıştırılamaz.

Bayramda çalışanlara ne kadar maaş ödenir?

Bayramda çalışma konusunda ödenecek ücret tutarı yine 4857 Sayılı İş Kanunu ile düzenlenmiştir. 4857 Sayılı İş Kanunun 49’uncu maddesinde konu ile ilgili şu hüküm yer almaktadır;

Madde 49 – İşçinin tatil günü ücreti çalıştığı günlere göre bir güne düşen ücretidir.

             Parça başına, akort, götürü veya yüzde usulü ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti, ödeme döneminde kazandığı ücretin aynı süre içinde çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.

             Saat ücreti ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti saat ücretinin yedibuçuk katıdır.

             Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48 inci maddenin birinci fıkrası  hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde  çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti  ödenir.”

Yukarıdaki hükümden anlaşılacağı üzere bayramda çalışmanız halinde çalıştığınız her gün için tarafınıza iki yövmiye tutarında maaş ödenmesi gerekir. 

Asgari ücretli çalışansanız ve 2017 ‘de bayramda çalışmanız halinde 1 günlük maaş tutarınız 46 TL yerine 92 TL olarak ödenecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Merhabalar,

    Ben bir AVM çalışanıyım. Ve Maalesef ki ülkemiz de AVM çalışanları bayram mesailerine kalabiliyor. Ben bir oyun merkezi şirketinde asgari ücretli çalışanım. Kurban bayramı mesasince yani 4 gün boyunca aralıksız ve izinsiz çalışmış bulunmaktayım. Fakat işverenim maaşıma ek olarak sadece 109.33 TL gibi komik bir rakam yatırmış. Muhasebeci ile görüştüm gelir vergisinin %15 ‘ten %20 ‘ye çıkmasından dolayı bu ücret yatırıldı gibi bişeyler söylediler, tam anlayamadım. Size danışmak istedim. Yatırılan bu miktar doğrumudur? Yoksa sadece geçiştirme için kullanılan söz dizisinden ibaretmidir? Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden iyi çalışmalar size…

    1. Merhaba;asgari ücretlinin vergi diliminin yükselmeyeceği söylendi.Ancak buna fazla mesailer dahil değil.Vergi dilimine kesilmiş olabilir fazla mesainiz.

  2. merhaba ben kurumsal bi şirkette çalışıyorum bizim bayram mesailerimiz 3 4 yıldır cift olarak yatıyordu bu bayram yarı yarı düştü 23 saat bayram mesai saatim var yatan 180 lira asgari ücret calsıyorum diger bayramlarda 16 saat mesaim var 250 lira arada daglar kadar fark var yeni bi kanun fln mı cıktı bizim haberimiz yok

    1. Merhaba;fazla çalışma ücretleriyle ilgili olarak bir değişiklik mevzuat anlamında yok.İşyerinizle görüşün lütfen.

  3. Ben otelde calisiyorum bayramda 1gun izin veriyorlar haftalik iznine sayiyorlar giris saati 8 cikis 16.30 diye imza atiyoruz amacikisimiz 18 19 buluyor mesai tam verilmiypr

    1. Merhaba;bayramda çalışmalar ve haftalık 45 saati geçen çalışmalar fazla mesaiden çalışır.İşveren size fazla mesai ödemek zorundadır.

  4. bayram da ögleden sonra acılacak iş yeri. avm de calsııyorum. 12/36 vardiya sistemi ile. saat 13:00 de acılacak avm aksam 22:00 kapanış.
    mesai olarak 12 saat tam vardiyamı yazılacak yoksa 9 saatlik çalıştıgmız kadarmı ? tesekkürler şimdiden

  5. Peki bayramda gece çalışanlar mesai aliyor mu almıyorum alamiyorlarsa bunun sebebi nedir kanunlar bunun için n diyor

  6. İş arkadaşım 20 gün izne çıktığından dolayı ben onun yerine 3 gün işe gittim 33 saat mesai aldım bu günler arasında 30 saat ramazan bayramında çalıştım ama bayram mesaisi verilemeyeceğini söylediler aynı anda iki mesai vergilemezmiş dogrumudur.

    1. Merhaba;kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü
      olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak
      çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

  7. ben özel bir hastanede hemşire olarak çalışmaktayım.Bu ay bayram izinlerinde mesai alacagımızı sanıyorduk fakat aylık çalışma saatini tam doldurdugumuz için mesai alamayacagımız söylendi bu konuda bilgi alamak istiyorum.

  8. Merhaba Arefe günü fazla mesai ücreti nasıl oluyor Arefe günü gece 00:30/08:30 vardiyası çalıştım eskiden Arefe günü çalıştığım zaman hangi vardiyada olursam olayım yarım gün (yani 4 saat)fazla mesai olarak yazılıyordu ama artık Arefe günü gece vardiyasına yazılmıyor gündüz vardiyasına (08:30/16:30)4 saat fazla mesai akşam vardiyasına (16:30/00:30)7 buçuk saat fazla mesai yazılıyor bu bayramda resmi tatil 4 gün yani Cumartesi günü de resmi tatil değil mi? Sizce nasıl hesaplanıyor iş kanununa göre

    1. Merhaba. İş kanununda bununla ilgili tam bir hüküm yok. Ancak bayram tatili arefe günü öğleden sonra başlıyor. Siz arefe günü öğleden sonraki gece çalıştıysanız çalışmanın fazla mesaili olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu