18 – 20 Yaş Arası Gençlere Ek Genelge Yayınlandı!

18 – 20 Yaş Arası Gençlere Ek Genelge Yayınlandı! İçişleri bakanlığı tarafından duyurulan son dakika haberine göre 18 – 20 yaş arası gençler için ek genelge yayınlandı. İçişleri Bakanlığı, 18 – 20 yaş arasındaki gençler için korona virüsüne karşı düzenlenen sokağa çıkma yasağında belirtilen yaş grubu için ek genelge düzenlenerek il valiliklerini gönderilmiş bulunmaktadır. Gönderilen genelgeye göre de 18 – 20 yaş arasında olan ve kamu sektöründe çalışanlar, özel sektörde çalışan ve bu durumu belgeleyebilenler ve ayrıca mevsimlik tarım işçileri belirtilen sokağa çıkma yasağından muaf sayılacaktır. Yayınlanan ve İl valiliklerine gönderilen genelgenin içeriğinde ek olarak, korona virüsüne karşı olarak bu güne kadar valilikler ve bakanlıklar tarafından pek çok tedbir alındığı da belirtilmektedir.

Ülke genelinde en son Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu Kararı kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda 3 Nisan 2020 Cuma günü valiliklere gönderilen genelgeye göre belirlenen 31 büyükşehir için giriş – çıkışlar tedbir amaçlı yasaklanmış olmaktaydı. Diğer taraftan ayrıca giriş – çıkış yasaklarının yanı sıra dışarı çıkmalarda da yaş sınırlaması getirilerek belirtilen genelge kapsamında tüm il valiliklerine gönderilmişti. Gönderilen genelgede 01.01.2000 ve sonrasında doğanları da kapsayan sokağa çıkma yasağında bazı tereddütler olduğu düşüncesiyle düzenlemeler yapılarak ek genelge düzenlenmiş ve ilgili valiliklere gönderilmiş olmaktadır.

İstisna Getirilen Genelge İçeriğinde Nelere Yer Verilmektedir?

İstisna Getirilen Genelge İçeriğinde Nelere Yer Verilmektedir? Korona virüsü kapsamında ülke genelinde alınan tedbirler her geçen gün değiştirilerek ve bir yenisi daha eklenerek vatandaşlara valilikler ve haberler yolu ile iletilmeye devam etmektedir. En son olarak 31 ilimizde alınan şehirlere giriş ve çıkışlara yönelik düzenlenen genelge kapsamında düzeltmeye gidilerek ek istisna içeren yeni bir genelge yayımlanmış bulunmaktadır. Buna göre 18 – 20 yaş arasında bulunan gençler için oluşturulan genelgede düzenlemeye gidilmiş ve aşağıdaki şekilde tekrar düzenlenmiştir.

Düzenlenen ek genelgeye göre de doğum tarihi 01.01.2000 ve 01.01.2002 tarihleri arasında olan, yaşları 18 – 20 arasında olanlara yönelik olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel ya da işçi olarak çalışmakta olanlar da genelge içerisinde yer almaktadır. Ayrıca özel sektörde düzenli bir işte çalışan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu ispatlayanlar ve tarımsal üretimde önemli bir fonksiyona sahip olarak çalışmakta olanlar belirtilen genelgeden muaf olmaktadır. Belirtilen durumda olanlar için ek genelge düzenlenmiş ve tarımsal sektörde iller arasındaki planlama ve seyahat konaklama koşulları kapsamında 3 Nisan 2020 tarih 6202 sayılı genelge ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 3 Nisan 2020 tarh ve 6235 sayılı Bakanlık genelgesi ile sokağa çıkma yasağından muaf tutulacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu