Zorunlu (Otomatik) Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) İle İlgili Her Şey?

Zorunlu emeklilik sigortası ne zaman başlayacak? Zorunlu emeklilik sigortası için maaşımdan ne kadar kesilecek? Zorunlu BES’e kimler alınacak? Zorunlu BES’ten ayrılırsam kesintilerin ne kadarını geri alabilirim? Memurlar da zorunlu BES’li olacak mı?

Bireysel Emeklilik Sistemi çalışanlara emekli olduklarında ek bir gelir sağlayacak ve emekli maaşının yanında çalışanlara artı sağlayacak bir gelir sistemi oluşturmak amacı ile kurulmuştur. Bilindiği üzere Bireysel Emeklilik Sistemi isteğe bağlı katılımlı bir sistem ve özel sigorta şirketleri tarafından oluşturulan bir sistem olup devlet tarafından da belirli oranda katkı sağlanmaktadır. Şimdi ise BES sistemi çalışanlar için zorunlu hale gelecek. Gelelim bu sistemin ayrıntılarına;

Zorunlu BES Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

Zorunlu BES sistemi 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Çalışanlardan Zorunlu BES İçin Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Çalışanlardan brüt prime esas kazanç üzerinden %3 oranında Bireysel emeklilik primi kesintisi yapılacak.

Zorunlu BES’te Devlet Katkısı Ne Kadar Olacak?

İlk hesap açılışında tüm çalışanlara bir defaya mahsus 1000,00 TL tutarında devlet katkısı verilecek. Sonrasında ise yatan primlerin %25’i oranında her ay devlet desteği verilecek.

Kimler Zorunlu BES Sistemine Dahil Edilecek?

 • Türk vatandaşı olan ve ya mavi kartlı olan,
 • 45 yaş altında olan,
 • 4/a – SSK kapsamında çalışan,
 • 4/c- Emekli Sandığı kapsamında çalışan memurlar,

01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu BES’e alınacak.

Çalışanlar Zorunlu BES’ten Ayrılma Hakkına Sahip mi?

Çalışanlar zorunlu BES kapsamında kendilerine emeklilik sözleşmesinin tebliğ tarihinden itibaren en geç 2 ay içinde dilekçe ile başvuru yaparak sistemden ayrılabilir.

Zorunlu BES Sisteminden Ayrılanlara Kesilen Primleri nasıl iade edilir? Devlet Katkısı Ödenir mi?

2 ay içinde cayma hakkını kullanarak BES sisteminden ayrılan çalışana şirket sigortalı adına ödenen primleri herhangi bir kesinti yapmadan ödemek zorundadır.Cayma hakkını kullanan çalışana yapılan primlerin en geç 10 işgünü içinde iade edilmesi gerekmektedir.  Ancak 2 ay içinde işten ayrılan çalışana devlet katkısı ödenmeyecektir. Sistemde en az 3 yıl kalanlar devlet katkısından faydalanabilecek. buna göre;

 • BES Sisteminde 0-3 Yıl arası kalanlar devlet katkısı alamıyor.
 • 3-6 yıl arası kalanlar devlet katkısının % 15’ini,
 • 6-10 yıl arası kalanlar devlet katkısının % 35’ini,
 • 10 yılı tamamlayıp emeklilik öncesi ayrılanlar Devlet katkısının %60’ını,
 • Emekli olanlara ise devlet katkısının tamamı ödenir.

Bireysel Emeklilik kapsamında emekliliği hak eden ve en az 10 yıllık maaş ödenmesi periyodunu seçen çalışanlara ayrıca Ek olarak %5 oranında devlet katkısı ödenecek.

İşyeri Değişikliği Halinde Zorunlu BES

İşyeri değişikliği halinde yeni işyerinde bir emeklilik sözleşme anlaşması varsa sigortalının primleri bu şirkete aktarılır. Eğer yoksa eski sözleşme üzerinden primler ödenmeye devam edilir.

Mevcutta Bireysel Emeklilik Hesabı Olanlar da Zorunlu BES’e Dahil Edilecek mi?

Mevcutta bir bireysel emeklilik sisteminde sözleşmesi bulunan çalışanlar da zorunlu BES sistemine dahil edilecek. Sigortalılar dilerse diğer hesaplarını bu hesabın üzerine aktarabilirler.

Zorunlu BES’te Prim Yükseltilebilir mi?

Talep halinde primler istenilen kadar ödenebilecek. Tabi asgariden az olmamak koşuluyla.

MAAŞINIZDAN NE KADAR BES KESİNTİSİ YAPILACAĞINI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. 4 aydır maaşımdan BES için para kesiliyor peki ben bunun kontrolunu online yapabilir miyim? yani tamam para kesiliyor da nereye gidiyor ? belki iş veren bunu cebe indiriyor?

 2. Ssk oncesi 3 cocugum var 57 yasindayim 750 ssk pirimim var ilk cocugum 1978 dogumlu yasa cikarsa kac lira oderim Ne zaman emekli olurum

  1. Merhaba;yasa çıkarsa 41 bin TL ödersiniz 3600 günü tamamlarsanız ancak emekli olabilirsiniz;borçlanmadan 2160 gün kazanabilirsiniz.

 3. Cevale yarici. Benim 1978 doğumlu 1983 doğumlu. 1989 doğumlu 3 çocuğum ssk dan önce 2016 ssk girişim var 750 gün pirimim var ssk öncesi doğum borclanma yasası çıkarsa emekli olabilirmiyim ne kadar öderim 03 01 1960 doğum tarihim

  1. Merhaba;en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.Yasa çıkarsa şayet emeklilik yaşınız değişmez sadece borçlanma yaparak gün kazanabilirsiniz.

 4. mevcut bes i zorunlu bes’e aktarma konusunda eminmisiniz. bununla ilgili maddeyi yayınlaya bilrmisiniz

  1. Merhaba. Bireysel Emeklilik Kanunu’na göre hesaplar birbiri arasında aktarılabiliyor. Bunu hesap açıldıktan sonra talepte bulunmanız gerekiyor. Eminim yani.

 5. Gecen ay bes e uye oldum. 01.01.2017 de zorunlu bes geldiginde devletin verecegi 1000 tl den ve 10 yil sonraki devlet katkisindan (zorunlu bes e saglanan avantajlardan) yararlanabilecekmiyim ?

  1. Sizin kendi adınıza açtırdığınız hesap için %25 oranında devlet katkısı verilir.
   Ancak otomatik (zorunlu) katılımlı bes 01.1.2017 de başlayacak. Eğer siz de sigortalı iseniz ve 45 yaş altında iseniz kendi açtırdığınız hesap haricinde bir hesap daha açılacak. Bu hesap ilk açılışında 1000 TL tutarında devlet katkısı sağlanacak.

 6. Kamu işçisiyim 2175 tl elime net geçiyor ne kara aylık beş ödeyeceğim benden ne kesil ce k

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu