Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni kıdem tazminatı sistemi nasıl olacak? Kendi isteğiyle işten ayrılan yeni sistemde kıdem tazminatı alacak mı? Kıdem tazminatı fonu ne zaman kurulacak? Kıdem tazminatı sigortalıların hesabına mı yatırılacak?

Bilindiği üzere mevcut kıdem tazminatı sisteminde kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılan kişilerin tazminat hakları bulunuyor. Kendi isteği ve kusuru ile işten ayrılan sigortalılara kıdem tazminatı ödenmiyor. Yeni kıdem tazminatı sistemi beraberinde bir çok yenilik getiriyor. İşte yeni sistemin detayları:

Mevcut Sistemde Kıdem Tazminatı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mevcut sistemde işten ayrılan sigortalıya kıdem tazminatı ödenebilmesi için:

 • Sigortalının işten ayrılış tarihinden önceki son 1 yıl kesintisiz olarak çalışmış olması,son bir yıl içinde 360 gün olması,
 • Kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılmış olması,
 • Askerlik sebebiyle işten ayrılmış olması,
 • Evlenen kadınların evlenme tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde işten ayrılmış olması,
 • Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılmış olması,
 • Zorlayıcı sebepler yüzünden işten ayrılmış olması,
 • İşverenin ahlak kurallarına aykırılığı nedeniyle işten ayrılmış olması v.s. v.s.

Gerekmektedir.

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Nasıl Olacak?

Üzerinde çalışılan yeni sisteme göre;

 • Kıdem tazminatı için fon oluşturulacak.
 • Sigortalıların tazminat hakları her ay işveren tarafından banka hesaplarına yatırılacak.
 • Kendi isteği ile işten ayrılan sigortalılar da kıdem tazminatı alabilecek.
 • Yeni kıdem tazminatı sistemine göre her ne sebeple olurla olsun işten ayrılan tüm sigortalılar kıdem tazminatı alabilecek. (Tabi bu ne kadar sağlıklı olur, işveren getireceği yük ağır mı olur yoksa hafif mi tartışılır. Ancak yeni sistem işverene yük getirecek gibi. Yeni sistem sigortalı lehine daha çok avantaj sağlıyor.
 • Ayrıca yeni kıdem tazminatı sisteminde işten ayrılış tarihinden önceki son 1 yıl çalışmış olma zorunluluğu da olmayacak.
 • Yeni sisteme göre kıdem tazminatı fonu için sigortalının brüt kazancı üzerinden %8,3 oranında kesinti yapılması ve bunun fona aktarılması gibi bir düzenleme de söz konusu olabilir.

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Sistemle ilgili çalışmaların en geç 01.01.2017 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

33 Yorum

 1. Son 6 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım 2003 sigorta baclangicim kendi isteğim ile işten ayrıldığım takdirde kıdem tazminatı alabilirmiyim teşekkürler

 2. Merhabalar
  Ben işe 18.10.2014 de işe girdim. Halen aynı yerde calışmaktayım yeni kıdem tazminatı ile işten çıkmayı düşünüyorum.Bu durumda bende yararlanablir miyim?

 3. emeklilğim dolmuş tazminatımın bir kısmını alıp işime devam edebilirmiyim tşkl

 4. mrb efendim 5 yıldan beri şuan çalıştığım yerde çalışıyorum yeni kıdem tazminatı yürülüğe girdiğinde istifa edip 5 yıllık tazminatımı alabilecekmiyim yoksa bu 2 yıllık tazminat açılacak fonamı aktarılacak açıklarsanız çok sevinirim. teşekkürler şimdiden.

  1. Yeni sistemde kendi isteği ile işten ayrılanlar da tazminat alabilecek ancak sistemin ayrıntıları net değil .bekleyip göreceğiz

 5. Merhabalar , 1993 mart ayı itibarı ile sigortalıyım. 1997 yılından itibaren ise Kamu Kurumunda ssk lıyım. Yeni sistemde kıdem tazminatımı ev almak için veya herhangi bir sebeple işten ayrılmadan çekebilecekmiyim ? Teşekkürler.

   1. Ancak açıklamalarda 3600 işgünü ve 15 yıl çalışmış olanlar için işten ayrılmadan alabilecekler diye bir söylem içeriyor. İncelediniz mi acaba bu söylemi. Teşekkürler.

 6. Merhabalar, ben emekliligimi hak ettim henüz emekli olmadım. Kıdem tazminatı fonu geleceğinden beni nasıl etkiler 2016 yılında mı emekli olsam 2017 yılında emeklilik ikramiyenin tamamını alabilir miyim

  1. Şu an emekliliği hak ediyorsanız şu an da size tamamını ödemek zorundalar zaten. Gelecek olan sistemde bu konuda değişiklik olmayacak.

 7. merhabalar ben 2015 yılında 5 yıllık çalıştığım şirketten istifa edip başka bir şirkete başladım.Bana hiçbir hak talep etmiyorum diye bir yazı imzalattılar.Buna rağmen kıdem tazminatı şansım var mı?Teşekkürler

  1. Eğer kıdem tazminatı için gerekli şartları sağlıyorsanız ibraname imzalamış olmanız alacaklarınızı alamayacağınız anlamına gelmez. Dava yoluyla alabilirsiniz.

 8. Mrb efendim suan calistigim kurumda 5 yıldan beri kesintisiz calisiyorum. Yeni kanun yürürlüge girdiginde, gecmise donuk5 yıllık kıdem tazminatımı alma hakkım varmıdır yanıtlarsanız cok sevinirim.

 9. Merhaba Değerli Uzmanım ;
  İnanılmaz şekilde insanlara faydalı oluyorsunuz. Teşekkürler.
  Ben 4 yıldır SGDP ile çalışan bir emekliyim. Mevcut sistemde emekli maaşını kapatarak Normal İşçi olursam ve kendi isteğimle ayrılsam bile kıdem tazminatı alabiliyorum. Benim gibi insanların durumu yeni kıdem tazminatı sisteminde nasıl olacak?

  Saygılarımla

  1. Bu konuda henüz net bir gelişme yok. Yani aslında tasarıda sizinle ilgili bir düzenleme de görmedim. Ama bu konuda bence bir gündem oluşturmanız faydalı olacaktır. Eğer gündem oluşturabilirseniz tasarıya ekletme şansınız olabilir.

 10. İyi günler 1 eylül 1992 ssk girişliğim ssk ya girdiğim aydan beri 24 yıldır aralıksız tavandan ssk ödemem yapılıyor.Fakat bu yıl tavandan 1000 ytl aşağıda yattı ve önümüzdeki 2 yılda muhtemelen bu şekilde tavandan 1000–1500 ytl aşağı yatacak Yaklaşık 2 yıl sonra askerliğimi ödeyip emeli olamayı düşünüyorum.Bu son 3 yılda ssk pirimimi tavandan yatırmadığım için emekli aylığımda fazla bir düşüş olur mu.Çalışma durumumu buna göre şekillendirmek istiyorum.eğer önemli bir miktarda emekli aylığımdan düşüş olmayacaksa çalışmaya devam edeceyim.
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

  1. Tabi ki ortalama kazancı düşüreceğinden kısmen emekli aylığınızın düşük olmasına sebep olacaktır. Ama çok büyük miktarda bir etkisi olmaz.

 11. Merhaba 18 ekim 2008 . Yeni kidem tazminati icin ogrenmek istiyorum .2017 de yururluge girerse bende o yasadan yararlanabiliyor muyum . Diger turlu kendi istedigimle tazminat alamadigimi biliyorum bu yasa belki bi umut olur diye ogrenmek istiyorum , tesekkurler …

   1. Merhaba yeni kidem tzminati sartlari yururluge girmis sanirim, kendi isteğimizle
    İsten cikarsakta alinabliyor mu 3600 gun primi dolmadan . Yada nasil bir isleyis olacak , tesekkurler

 12. Merhaba
  ben 8 yıldır özel sektorde calısmaktayım . Bebeğim olacagı ıcın işten ayrılmam gerekiyor bakacak kımse olmadıgı ıcın . 2017 de eger hersey tamamlanırsa ,kendı isteğimle işten cıkarsam kıdem tazmınatı almaya hak kazanıyor muyum ya da tazmınat talep etmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevınırm . teşekkrüler

  1. Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde tazminat alamazsınız. Sigorta ilk başlangıç tarihiniz tam olarak ne zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu