Vazife Malülü Nedir, Vazife Malüllüğü Şartları Nelerdir?

16.08.2019
2.486
A+
A-
Vazife Malülü Nedir, Vazife Malüllüğü Şartları Nelerdir?

Vazife malüllüğü şartları memurun olası iş kazası ya da iş sebebiyle yaşadıkları sağlık sorunları sebebiyle uygulanmaktadır. Vazife malullüğü her memur için geçerli bir uygulama değildir. Bunun yanı sıra vazife malulü olan vatandaşlara birçok ayrıcalık ve hak da tanınmaktadır. Vazife malulü; herhangi bir kurum ya da şirkette çalışmayan vatandaşlar için geçerli bir uygulamalıdır. Buna göre özel sektörden ayrı olarak şartları ve maaşları da değişmektedir. Devlet memurlarının görevde başlarına gelebilecek tüm kazalar neticesinde, görevlerini yerine getiremeyeceği duruma gelmesi neticesinde verilmektedir. Vazife malulü olan kişilerin, devlet memuru olmaları ve görevlerine devam edemeyecek bir hasar görmeleri gerekmektedir.

Vazife Malullüğü Nasıl Meydana Gelir?

Vazife malullüğü devlet memurları için uygulanan bir sistemdir. Devlet memuru görevde iken yaşayabileceği sağlık problemleri sebebiyle işini yapamayacak vaziyete gelebilir. Bu durumda vazife malullüğü hakkı tanınmaktadır. Vazife malullüğü halinde; devlet memurunun iş sırasında kaza geçirmesi gerekmektedir. Devlet memurunun iş göremez duruma gelmesi halinde, devlet tarafından maaş bağlanmakta ve mağduriyetin devam ettiği süre boyunca ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler devlet tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Vazife malullüğü halinde Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan devlet memurlarının Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması gerekmektedir. Hastane masrafları dışında ise vazife malullüğü maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Vazife Malullüğü için Bildirim Nasıl Yapılır?

Vazife malullüğü bildirimi olayın gerçekleşmesi anında yapılmalıdır. Daha sonra bu bildirim bizzat Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmelidir. Vazife malullüğü halinde, yetkili kurumlara en hızlı şekilde bilgi vermek gerekmektedir. Kazadan sonra 15 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapılması gerekmektedir. Bildirimler kazayı geçiren memur tarafından ya da işveren tarafından da yapılabilmektedir. Yetkili kurumların en hızlı şekilde haberdar edilmesi bu noktada önceliklidir. Aksi durumlarda kurumun sorumlulukları da askıya alınmaktadır. Zamanında yapılmayan bildirimlerde vazife malullüğü durumlarından yararlanmak söz konusu değildir.

Vazife Malullüğü için Bildirim Süresi Ne Kadar?

Vazife malullüğünün bildirimi olayın gerçekleşmesinden sonraki en kısa sürede yapılmalıdır. Vazife malullüğünün bildirimi için belirlenmiş yasal süre 15 gün olarak belirlenmiştir. Öte yandan vazife malullüğünün yaşanması durumunda, direkt olarak bağlı olunan kuruma bildirim yapılması gerekmektedir. İşlemlerin aynı gün içinde yapılması oldukça önem teşkil eder.

Vazife Malullüğü Maaşı Nasıl Alınır?

Vazife malullüğü maaşı alabilmek için kazanın gerçekleşmesinden sonraki en kısa sürede bildirimin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bildirimi aldıktan sonra vazife malullüğü maaşını, devlet hastanesinden alınacak sağlık raporu ile beraber başlatmaktadır. Vazife malullüğü maaşı da her sene değişmekle beraber kişinin malullük durumu dikkate alınarak verilmektedir. Vazife malullüğü için ödenen en yüksek maaş oranı ise 4 Bin 342 TL olmaktadır. En düşük vazife malullüğü aylığı ise 2 Bin 388 TL olmaktadır. Bunun yanı sıra vazife malullüğü oranına bağlı olmakla beraber maksimum vazife malullüğü aylığı 1 dereceli malullük durumunda verilmektedir. Buna göre:

 • Maluliyet derecesi 1 olan memurlara ödenen vazife malullüğü maaşı 4 bin 342 Türk Lirası
 • Maluliyet derecesi 2 olan memurlara ödenen vazife malullüğü maaşı 3 bin 907 Türk Lirası
 • Maluliyet derecesi 3 olan memurlara ödenen vazife malullüğü maaşı 3 bin 365 Türk Lirası
 • Maluliyet derecesi 4 olan memurlara ödenen vazife malullüğü maaşı 3 bin 39 Türk Lirası
 • Maluliyet derecesi 5 olan memurlara ödenen vazife malullüğü maaşı 2 bin 713 Türk Lirası
 • Maluliyet derecesi 6 olan memurlara ödenen vazife malullüğü maaşı 2 bin 388 Türk Lirası bağlanmaktadır.

Vazife Malullüğü Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Vazife malullüğü aylığı kazanın gerçekleşmesinden sonra bildirim yapılması ile başlamaktadır. Kişinin vazife malullüğünün tespit edilmesinin ardından maaş oranı belirlenir ve maaş başlanmaktadır. Vazife malullüğü aylığının bağlanmasından sonra kişiler maaşını sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilirler. Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişiler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir. Bildirimlerin yapılmasından sonra 15 ve 30 gün arasında vazife malullüğü aylığı bağlanmaktadır.

Vazife Malullüğü Aylığı Neye Göre Hesaplanır?

Vazife malullüğü maaşı hesaplamak için ilk olarak kişinin kaç senedir çalıştığına dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin yüksek vazife malullüğü maaşı alabilmesi için 30 sene boyunca çalışmış olması gerekmektedir. 30 seneden daha kısa süre çalışmış olan kişiler daha düşük tutarlarda vazife malullüğü maaşı almaktadır. Bunun yanı sıra kişinin erken emekliliği ve malullük ikramiyesi alması ile beraber malullük oranlarına göre de maaş hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra malullük derecesi ve zam oranları da değişmektedir. Malullük derecesine göre zam oranları ise:

 • Malullük derecesi 1 olan kişiler için zam oranı yüzde 60
 • Malullük derecesi 2 olan kişiler için zam oranı yüzde 50
 • Malullük derecesi 3 olan kişiler için zam oranı yüzde 40
 • Malullük derecesi 4 olan kişiler için zam oranı yüzde 30
 • Malullük derecesi 5 olan kişiler için zam oranı yüzde 20
 • Malullük derecesi 6 olan kişiler için zam oranı yüzde 15 olmaktadır.

Kimler Vazife Malulü Uygulamasından Yararlanamaz?

Vazife malulü sistemi yalnızca yasalar tarafından belirlenmiş kişilere uygulanmaktadır. Bundan dolayı da vazife malulü kapsamında sayılmayacak kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Devlet memuru olmasına karşın kaza sırasında keyif verici madde kullanan kişiler maaş alamaz.
 • Kaza sırasında alkol aldığı tespit edilen kişiler,
 • Uygunsuz davranışları olan kişiler,
 • Kanun kapsamında yasaklanmış ya da engellenmiş davranışları sergileyen kişiler,
 • Kanun kapsamında yasaklanmış olayların içinde bulunan ya da buna sebep olan kişiler,
 • Kaza sırasında ya da öncesinde kendini öldürmeye çalışmış kişiler,
 • Kişinin menfaat amacının olması halinde,
 • Kendisine ya da çevresindeki kişilere zarar vermeyi hedefleyen kişiler, vazife malulü olarak kabul edilmemektedir.

Vazife malullüğü maaşı alabilecek kişiler 5510 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra 5434 sayılı olan Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olan kişilerin vazife malulü kapsamında değerlendirilmesi için mutlaka aktif olarak çalışan sigortalılar bağlı oldukları kurumlara, işinden ayrılan kişiler ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuru yapmalıdır.

Vazife Malullüğü için Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Vazife malullüğü başvurusu direkt olarak kuruma yapılmalıdır. Kuruma yapılacak başvurular için gerekli belgeler ise:

 • Kütük defteri fotokopisi,
 • Olay yeri tutanağı,
 • Kaza bilgileri,
 • İdari tahkikat raporları,
 • Kişinin çalıştığını ispatlayan belgeler,
 • Olay yerinin haritası ya da krokisi,
 • Kişiye yapılan ilk müdahale,
 • Hava değişim raporları,
 • Terhis belgesi,
 • Ölüm belgesi (vefat söz konusuysa),
 • Sakatlanma durumlarında kesin işlemli rapor aslı,

Başvurunun yapılmasından sonra vazife malullüğünün tespiti için farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Başvurunun yapılmasından sonraki en kısa sürede kişiye vazife malullüğü aylığı bağlanmaktadır. Bu süre genel olarak 15 ve 30 gün arasında değişmektedir.

Zorunlu BES Kesinti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Kıdem Tazminatı Alır Mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Sgk daki evraklarim tamamlandi. Vazife malulu polis memuruyum. Egm ye gonderildi. Bana ne zaman bilgi verilir ? Sgk da telefonla görüştüğümüzde emeklilik islemlerinin oldugunu soylediler.

  1. Merhaba. Beklemeniz gerekir. Yapılacak bir şey yok.

  2. danyal dedi ki:

   1 ekim 2007 de vatani gorevim icin 126 nci j.e.k. karabuk safranboluya gittim mersinden yemin toreni gunune kadar hic biseyim yoktu hastane kayitlarim bile yok yemin toreni oncesi sabah egitim e gittik donuste basimin dondugu tuhaf bi mide bulantisi basit birsey sandim aniden agzimdan kan fiskirdi hipertansiyon yukselmesiyle gis kanamasi ve buna bagli dalagim ve karacigerimde yirrttilmalar olustu bayildim hemen revire durum ciddilesince karabuk d.hast.ordada 3 gun sonra daha agirlasinca gataya sevk edildim 2 ay bir h.degism .bidaha 2 ay bidaha bir sonunda agir engelli olarak 9 ayda tamamen elverissiz oldum daha terhis belgem gelmeden 9 ayda eve gelince maliyeye basvurdum oda toros devlet hast.sevk etti heyete girdim kurul yuzde yetmisbes agir engelli buldu .sgk ya basvurdum vazife malulugu icin kamu gorevlileri emeklilik hizmetleri daire baskanligi na 28.08 2019 da bu haklarimdan habersizdim bu rahatsizligim askerde oldu kalici hasarlarim var suan 6 ayda bir patolojiye ornek gonderip endoskopi yapiyorum colisamiyorum

  3. Serkan dedi ki:

   Kaçıncı derece görev malülü sayıldınız ne kadar tazminat aldınız❓

 2. Rafet dedi ki:

  21 sene memuriyetim var öncesi de 3 yıl ödenmiş ssk primi var hizmetlerim birleştirildi 4 yıl önce geçirdiğm bi trafik kazasında özür oluştu %90 rapor verdiler normal şartlarda emekli olmam için ne kadar daha çalışmam gerekir.elektrik mühendisiyim ilk sigorta başlangıcı 1985 dogum tarihi 20/01/1969 malülen emekli olmamı tavsiye edermisiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışamayacak durumdaysanız eğer tabiki tavsiye ederiz malulen emekli olanların maaşları biraz daha yüksek olur.

 3. özgür dedi ki:

  mrb ben 6 yıl once kaza gecirdim görev basında ve bütün bunları bilmiyodum bir cok saglık problemi yasadım yasamaktayım şimdi 6 yıl gecmesıne ragmen bir seyler yapabilirmiyimama bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;görevinizi yapamayacak kadar maluliyetiniz var ise malulen emekli olabilirsiniz.Vazife malullüğü için süresi içinde bildirim yapılmamış.

   1. MEHMET dedi ki:

    MERHABALAR AHMET BEY İÇ İŞLERİ BAKANLIĞINDA ÇALIŞMAKTAYIM.GÖREVLİ İKEN TRAFİK KAZASI GEÇİRDİM VE SAĞ KOLUMDA ULNAR SİNİR KOPUKLUĞU, HUMERUS KONDİL KEMİĞİ KOPMASI,DOKU ve DERİ KAYBIM VAR. SOL BACAĞIMDAN ALINAN DOKU, DERİ ve 22 cm SİNİR İLE TEDAVİM SONLANDI. KRONİKLEŞEN HASTALIĞIM VAR.
    VAZİFE MALÜLÜ SAYILIR MIYIYM.. KATİ RAPORUMDA 6. DERECEDEN AĞIR HASAR ve BİR DUYU veya ORGANIN SÜREKLİ YİTİRİLMESİ YAZIYOR.. AKIBETİ NE OLUR ACABA

 4. ercan dedi ki:

  Mrb ben 2010 yılında er olarak askerliğimi yapmakta iken eğitimde sakatlandım. sgk ilk emeklilik başvurumu redetti. sonrasında askeri yüksek idare mahkemesi de redetti. anayasa mahkemesi askeri yüksek idare mahkmesinin kararını bozdu ve sivil idare mahkemesi anayasa mahkemesinin kararına istinaden vazife malulü sayılmama işleminin iptaline karar verdi. yani emeklilik davamı 8yıl sonra kazanmış oldum. benim hem askeriyeden GATA dan hemde eğitim ve araştırma devlet hastesinden sürekli engelli raporum var dosyamda hiçbir eksik yok. bundan sonraki süreç nasıl ilerler acaba sgk nın maaş bağlaması uzun sürer mi yoksa dedikleri gibi 1 ay içerisinde maaşım bağlanmış olurmu.

 5. MEHMET dedi ki:

  ahmet bey irtibat numaranızı almam mümkün mü acaba

 6. Sedat Artul dedi ki:

  Merhaba sağlık bakanlığı sakarya eğitim araştırma Hastanesinde Valilik oluru ile şoför lük yapmaktaydım 16 Kasım 2018 tarihinde görev başında kuruma ait olan kullandığım araç ile görev dönüşü ağır bir trafik kazası geçirdim. Vücudum un bir çok yerinde ağır kırıklar mevcut 8 ameliyat geçirdim hala gireceğim ameliyatlarım var ortopedik tedavim hala devam ettiği için henüz kesinleşmiş bir sağlık kurulu raporu çıkmadı. Kaza anından beri tüm raporlarım iş kazası olarak geçiyor 1996 dan beri ssk 2001 sonrası devlet memuruyum primlerim doldu muhtemelen yüksek oranlı bir rapor çıkar normalde hizmetli memurum ama Valilik oluru ile şoför lük yapıyordum bende bu maaşa bağlanabilir miyim saygılar sunarım.

 7. Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben askeri görevdeyken nöbet değişimi sırasında sol omzum çıktı yüzde 8lik oranda sakatlığım mevcut askerden önce sigortalı bir işte çalışmışlığım yok. Avukatım emekli olduğumu söyledi ama maaş almaya başlamadım. En az vazife malül emekli maaşı 2.388 liraymış. Sizce benim alacağım aylık kaç lira olur?