Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un geçtiğimiz günlerde yaptığı koronavirüs salgını kapsamında alınan ekonomik tedbirlere yönelik açıklamalarının ardından vatandaşlar ücretsiz izin maaş desteği başvurularının nasıl ve nereden yapılacağını merak etmeye başladı. İşveren tarafından başvurulması gereken kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan, 15 Mart tarihinden sonra sözleşmesi feshedilen veya ücretsiz izne çıkan vatandaşlar için maaş desteği verilecek. Bu durumda olan vatandaşlara tam 3 ay boyunca devlet tarafından bin 177 TL destek sağlanacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un duyurduğu yeni düzenleme ile ilgili, “Nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalı çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak ve sigorta primleri de İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.” ifadelerini kullandı. Ücretsiz izin maaş desteği başvurusunun nasıl yapılacağı ve sistem hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de sosyal ve ekonomik yaşamı durma noktasına getiren yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında devlet tarafından ekonomik destek paketleri peş peşe açıklanmaya devam ediyor. Ücretsiz izne çıkan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma imkanı bulunmayan ve 15 Mart tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedildiği için işinden ayrılan işçilere ücretsiz izinde bulundukları ya da işsiz kaldıkları süre boyunca aylık bin 177 TL destek sağlanacağı belirtildi. Bu açıklamayla birlikte vatandaşlar ücret desteği başvurularının nereden ve nasıl yapılacağını öğrenmek için araştırma yapmaya başladı.

Şartlara Uygun Olan Vatandaşlara Aylık 1.177 TL Destek Sağlanacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında belirli şartları taşıyan vatandaşlara ücretsiz izinde bulundukları ya da işsiz kaldıkları süre kadar aylık bin 177 TL nakdi destek sağlanacağı belirtildi. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle 15 Mart tarihinden sonra iş sözleşmesinin feshedilmiş olması, işverenler tarafından başvurulan kısa çalışma ödeneğinden faydalanamaması ya da işvereninin kararıyla ücretsiz izne ayrılması gibi koşulların mevcut olmasına dikkat edilecek. Sağlık hizmetlerinin nasıl olacağına dair detaylı bilgiler de Bakan Selçuk tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Aile Bireyleri Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak

Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren yeni düzenleme ile ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı (GSS) sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, koronavirüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren kanun teklifinde sigortalı işçilerin çalışma hayatını yakından ilgilendiren önemli konuların yer aldığı belirtildi. Düzenleme ile ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneği kapsamına dahil edilmeyen çalışanların yanı sıra 15 Mart tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen işçilere ücretsiz izinde kaldıkları ya da işsiz bulundukları süre boyunca aylık bin 177 TL gelir desteği sağlanacağı ifade edildi. Bakan Selçuk açıklamasında, “Buna ek olarak emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, GSS'li sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.” dedi.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakan Selçuk’un açıklamalarının ardından başvurunun nasıl yapılacağına dair henüz bir bilgi paylaşılmadı. Ancak kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan ve ücretsiz izne çıkarılan işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Başvuru yeri ve şeklinin önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Çalışma Belgesi Nedir? Çalışma Belgesi Nasıl Alınır ve Doldurulur?

Çalışanlar Dikkat! 14 Günlük Karantina Raporu Nasıl Alınır?

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları