Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşın gözü kulağı, 2020 Temmuz ayında yapılacak emekli maaş zammına çevrilmiş durumda. Vatandaşlar temmuz ayı itibarıyla maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle yapılan ekstra zamların altında beli bükülen emekli vatandaşlara, ekonomik açıdan bir nebze rahatlatacak zam haberi göründü. Memur emeklilerine de zam farkı yolda. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılın ilk 5 ayında yüzde 4.57 olarak gerçekleşince Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emeklinin merakla beklediği zam oranı da netleşmeye başladı. TÜİK’in açıkladığı güncel enflasyon rakamları ile 2020 Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam oranıyla ilgili tüm bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor. Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ardından emekli maaşlarına temmuz ayında zam yolu göründü. TÜFE yılın ilk 5 ayında yüzde 4.57 olarak açıklandı. Böylelikle memur ve memur emeklilerinin şimdiden 0.57 puan enflasyon farkı alacağı da kesinleşmiş oldu. Hükümet geçtiğimiz yıl ağustos ayında memur sendikalarının yoğun itirazlarına rağmen 2020 yılı için Ocak ve Temmuz aylarında verilmek üzere yüzde 4 artı 4 toplu sözleşme zammı açıklamıştı. Memur ve memur emeklilerine yılın ilk 6 ayı için verilen yüzde 4'lük zam ilk 5 ayda enflasyonun 0.57 puan altında kaldı. 2020 yılının ilk 6 aylık zam oranının netleşmesi için 3 Temmuz tarihinde açıklanacak Haziran ayı TÜFE rakamlarının açıklanması bekleniyor.

Emekli Maaşlarına Yüzde 5-6 Oranında Zam

Haziran ayı enflasyon rakamları 2018 yılında gerçekleşen yüzde 2.61 rekor artış dışında son 15 yıl içinde en fazla yüzde 0.76 seviyesine kadar çıktı. Son 7 yılda TÜİK haziran ayı enflasyonlarını eksi enflasyon olarak açıkladı. Geçmiş verilere bakıldığında 15 yıllık haziran serisinde yüzde sıfırlara yakın bir enflasyon rakamı istatistiği ortaya çıksa da özellikle koronavirüs salgını sebebiyle hemen hemen bütün kalemlerde yaşanan fiyat artışının devam ediyor olması, 2020 yılının Haziran ayı enflasyon rakamlarının geçmiş yılların çok daha üzerinde olacağına işaret ediyor. Bu kapsamda haziran ayında enflasyonun en az yüzde 0.5 oranında gerçekleşmesi durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 5.09'a çıkacak ve temmuzda memur ve memur emeklileri yüzde 4'lük yeni zammın yanı sıra yüzde 1.09 enflasyon farkı alacak. Öte yandan milyonlarca işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise yılın ikinci 6 aylık dönemi için gerçekleşen enflasyon kadar, yani yüzde 5.09 oranında zam verilecek.

Enflasyon Tahminlerine Göre Emeklinin Maaş Zam Oranı

  • Haziran ayı enflasyonu yüzde 0.3 olursa memur ve memur emeklisine yüzde 4+0.9 – diğer emeklilere yüzde 4.88 zam
  • Haziran ayı enflasyonu yüzde 0.5 olursa memur ve memur emeklisine yüzde 4+1.9 – diğer emeklilere yüzde 5.09 zam
  • Haziran ayı enflasyonu yüzde 1 olursa memur ve memur emeklisine yüzde 4+1.62 – diğer emeklilere yüzde 5.62 zam
  • Haziran ayı enflasyonu yüzde 1.3 olursa memur ve memur emeklisine yüzde 4+1.93 – diğer emeklilere yüzde 5.93 zam
Temmuz ayında yapılması planlanan yeni zamlar tüm emekli ve memurları kapsamakla birlikte geçen nisan ayında bin 500 liranın altındaki emekli aylıkları bin 500 liraya yükseltilen en düşük seviyedeki SSK (4A) emeklilerin yeni maaşına temmuzda hiçbir zam yapılmayacak. Tüm emeklilerin aksine nisan ayından önce emekli maaşı bin 430 TL ve altında olup da maaşları bin 500 TL’ye yükseltilen hiçbir emekli vatandaşın maaşına zam gelmeyecek.

Bakanlıktan Emekliye ve Çalışana Ucuz Tatil Kredisi Müjdesi!

1999 Yılı Öncesi Sigorta Girişi Olanlara Müjde! Daha Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

SGK’dan Erkek Sigortalılara Erken Emeklilik İçin Bir Kapı Daha Açıldı

Editör: TE Bilisim