Toplu Borçlanma Yaparak Emekli Olabilir miyim?

Genel olarak okuyan ve araştıran bir toplum olmadığımız için kulaktan dolma bilgilerle hareket eden ve işlemlerimizi buna göre yürüten bir toplumuz. İnsanlarımızın Sosyal Güvenlik ile ilgili bir konuyu tartışırken en önemli mevzularından biri emekliliktir. Çoğu kişi hiç çalışmadan toplu borçlanarak emekli olabileceğini düşünmektedir. Zira her gün binlerce vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmekte ve ben toplu borçlanma yaparak emekli olmak istiyorum şeklinde başvuruda bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik tarihimize baktığımızda bu durumun zamanında mümkün olduğu görülmektedir. Örneğin Süleyman DEMİREL zamanında süper emeklilik diye bir uygulama çıkartılmış ve hiç çalışması olmayan kişiler bile toplu borçlanma yaparak emeklilik hakkına sahip olmuşlardır.

Ancak yürürlükteki 5510 Sayılı Kanun’da kişilerin borçlanabileceği süreler tanımlanmış ve bunların haricindeki süreler için borçlanma yaparak emekli olabilme imkanı bulunmamaktadır. Yani ben falan tarihte çalıştım ve boşta geçen geçmiş dönemleri de toplu ödeyerek emekli olmak gibi bir uygulama söz konusu değildir. Şimdi kısaca kanuna göre borçlanma yapılabilen süreleri açıklamaya çalışalım.

5510 Sayılı Kanuna göre borçlanılabilen süreler

Doğum Borçlanması (Sigorta başlangıcından sonra doğan üç çocuk için.)

-Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

-Memurların aylıksız izin süreleri,

-Doktora Süreleri,

-Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

-Grev Süreleri,

-Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

-Seçimler için istifa edenler,

Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

-1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri.

Bağ’kur’da tevkifata (tarımsal kesintiye) istinaden borçlanma

Bilindiği üzere tarımsal ürün satan kişilerden 01.01.1994 tarihinden itibaren tevkifat kesintisi( tarımsal kesinti) adı altında sattığı ürünlerden tarımsal kesinti yapılmaya başlanmıştır.

Bu geçmiş dönemdeki tarımsal kesintilere istinaden Bağ-Kur kapsamında olanların geçmişe dönük borçlanma yaparak ödeme imkanı bulunmaktadır

Yukarıda sayılanların haricinde kanunda borçlanılabilecek süreler bulunmamaktadır. Boşta geçen, herhangi bir çalışma olmayan süreler için toplu borçlanma yapılarak emekli olunmaz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu