Bilindiği üzere önümüzdeki günlerde Kanunda yapılacak düzenleme ile birlikte kamuda çalışan binlerce taşeron işçi Kamuda özel sözleşmeli personel olarak kadroya geçecekler.  Taşeron işçilerin alacakları maaşlar, verilecek zam oranları ve diğer özlük hakları ile ilgili bilgiler de netleşmeye başlıyor.  Taşeron işçilerin zamları neye göre belirlenecek, memurlar gibi mi zam alacaklar yoksa asgari ücrete gelen zam kadar mı zam almış olacaklar? İşte detaylar:

Taşeron İşçiler Kadroya Alınırsa Taşeron Şirketlerin Elindeki Araç ve Gereçlerin Durumu Ne Olacak?

Taşeron işçilerin kadroya alınması ile birlikte taşeron şirketlerin zararlarının minimuma indirgenebilmesi için şirketlerin elindeki malzeme, araç ve gereçler devlet tarafından satın alınacak. Taşeron İşçi (Özel Sözleşmeli Personel) Neye Göre Zam Alacak? Taşeron işçiler kamuda kadroya özel sözleşmeli personel olarak alınacaklar. Yapılacak düzenleme ile özel sözleşmeli personel devlet memurlarına verilecek zam kadar 6 ayda bir zam alacaklar. Bilindiği üzere devlet memurları iki yılda bir yenilenen toplu sözleşmede belirlenen oranlar kadar her yılın Ocak ve Temmuz aylarında zam almakta ve belirlenen zam oranının üstünde enflasyon gelmesi halinde de enflasyon farkı almaktadırlar. Taşeron işçiler kadroya alındıktan sonra memurlara verilecek zam oranlarından faydalanacaklar. İlk etapta özel sözleşmeli personelin aylıkları belki devlet memurlarına göre düşük olacak ama asıl işi yapanlar ile ilgili zamanla iyileştirme yapılacak ve aynı kadroda çalışan memur kadar aylık almaları sağlanacak .

Taşeron İşçiler Sınavla mı Kadroya Alınacak?

Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada sınav yapılma konusunda kararlı olduklarını ve kesinlikle kadroya alınacak taşeron işçilere sınav uygulamasının yapılacağını belirtti.

Sınavın nasıl yapılacağı konusunda henüz bir netlik yok . Kurumlar kendi mi yapacak yoksa bir merkezde toplumu yapılacak bu durum ilerleyen günlerde netleşmiş olacak.

Naci AĞBAL ayrıca yeni sistemle birlikte taşerona ihtiyaç olmayacağı personel ihtiyacı duyulduğunda Devlet Personel Başkanlığı aracılığı ile alım yapılacağını belirtti.

Sınavın nasıl olacağı, hangi konuları kapsayacağı konusunda da henüz bir netlik yok.

Editör: TE Bilisim