Toplu iş sözleşmesine yönelik taşeron işçiler tarafından merakla beklenen açıklama yakın zamanda yapılmıştı. Buna göre 2017 yılı sonlarında çıkarılan 696 sayılı kanun kapsamında taşerondan kadroya geçiş yapan işçiler için toplu sözleşme ve sendika sürecinde kademeli geçiş öngörülmüştü. Şimdi ise taşeron işçilerin toplu iş sözleşmeleri merak ediliyor.

Toplu İş Sözleşmesi Ne Zaman Yapılacak?

Toplu iş sözleşmesi hakkındaki gelişmeler taşeron işçiler tarafından merakla bekleniyor. Yakın zamanda konuyla ilgili önemli bir karar alınmıştı. Buna göre belediyelerde Temmuz ayından itibaren başlamış olan sendika değişimlerinin kamu kurumlarında ne zaman olacağı merak ediliyor. Belediyelerde bu tarihte başlayan sendika değişimlerinin kamu kurumlarında 1 Kasım’da yapılması planlanıyor. Buna göre taşeron işçiler de artık ücret artışlarını belirleyecek toplu sözleşme süreçlerine dahil olma hakkı elde edecekler. Merkezi idarelerde kamuya geçiş yapmış işçilerin kendi işyerlerinde aktif olan toplu iş sözleşmesi hükümleri 31 Ekim 2020 tarihinden sonra uygulanması kararına varıldı. Böylece tek işyerinde tek sendika uygulaması kapsamında halihazırda sendika üyesi olan işçiler de başka sendikalara geçmiş olacaklar.

Toplu Sözleşmeye Dahil Edilecekler

Taşeron olarak çalışan ve kadroya geçirilen işçiler ile ilgili düzenleme 2017 yılının sonunda çıkarılan kanun ile başlamıştı. Kararname kapsamında kamu idarelerinin yanında belediye ve belediyeye bağlı kuruluşlarda alt işveren işçisi olarak çalışanlar kadroya alınmıştı. Fakat işçilerin toplu sözleşme ve sendika süreçlerinde de kademeli bir geçiş ön görülmüştü. Merkezi idarelerde yer alan işçiler, böylece kendi toplu iş sözleşmelerini 31 Ekim 2020 tarihinden sonra uygulayabilecekler. Yerel idarelerde geçiş Temmuz’da başlamış, geçiş döneminde taşeron dan kadroya geçiş yapan çalışanların ücretlerinde yıllık bazda yüzde 4 artı 4 şeklinde bir artış sağlayacak toplu sözleşme uygulanmıştı. Bu durumdan bazı sendika örgütleri ise halihazırda kendilerine dahil olan işçilerin, tek sendika uygulaması nedeniyle başka sendikalara geçiş yapacaklarını ve bazı sendikaların üye sayısının düşeceğinden bahsediyorlar. Sendikalara göre bu durum çeşitli sorunlar da yaratabilecek ve aynı zamanda işletmeler açısından da çeşitli sıkıntılar doğurabilecek. Ancak 1 Kasım’dan itibaren taşeron işçiler toplu sözleşmeye dahil edilmeye başlayacaklar.
Editör: TE Bilisim