Tamamlayıcı emeklilik sistemi üzerinde çalışmalar yapıldığını açıklayan Türkiye Sigorta Birliği, yapılan kurgu ve çalışmaların cumhurbaşkanlığına sunulduğu ve en kısa sürede sonuç almayı beklediklerini açıkladı. Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli’nin yaptığı açıklamalara göre tamamlayıcı sigorta konusundaki değişiklikler kabul edildiğinde en büyük özelliklerden birisi 18 yaş altı kimselerin de sigorta kapsamına dahil edilmesi ve daha sonra çok daha erken emekli olabilecekleri konusunda yaşanıyor.

18 Yaş Altına Sigorta Yolu Açılabilir

TSB başkanı Atilla Benli tarafından yapılan açıklamada, cumhurbaşkanlığına sunulan tasarıda tamamlayıcı emeklilik sisteminin kurgusu ve kıdem tazminatı ile tam uyumu, aynı zamanda bireysel emeklilik sisteminde yer alan fonların artırılması ve 18 yaş altı için bireysel emeklilik sisteminin uygulanması gibi konularda reform taleplerinin olduğu söylendi. Konuyla ilgili Benli şu sözleri ifade etti: “BES, kamunun güçlü desteğiyle birlikte belli noktaya geldi. Yaklaşık 20 yıllık bir deneyim oldu. Kamu açısından tasarrufların artırılması ve sermaye birikimi gibi temel makro hedefler için BES’in temel araçlar arasında gösterilmesi sektörümüz açısından sevindirici. Tamamlayıcı emeklilik sistemi ve kıdem tazminat reformu son dönemde oldukça konuşuluyor. Bu konuda çalışma grubu kurduk, model önerilerimizi hazırladık. Alternatifli hazırlanan bu model önerilerimizi Cumhurbaşkanlığının ilgili birimlerine sunduk.” Emeklilik yaşında kişilerin daha iyi şartlarda kalmalarını sağlayacak olan tamamlayıcı emeklilik sistemleri hakkında sözlerine şöyle devam eden Benli; “Birikimli hayat ürünleri, uzun süreli bakım sigortası gibi ürünler bu yelpazenin genişletilmesi açısından oldukça önemli. Görev süremiz boyunca BES odaklı ürünler arasında en önemlisi dövizli BES düzenlemesi oldu,” dedi.

Sigorta Yaptıranlarda Son Aylarda Düşüş Olduğu Gözlemlendi

Virüs salgını yüzünden bireysel emeklilik sistemine giriş yapanlarda son birkaç aydır düşüş olduğunu kaydeden Benli, bu durumun salgın nedeniyle iş koşullarında yaşanan gerileme ya da değişime bağladı. Önemli sınavlardan geçildiği belirten Benli bu konuyla ilgili sözlerine şu şekilde devam etti; “ötü günde ülkemizin yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna başarıyla gösterdik. Sigortacılık ve özel emeklilikteki fon birikiminin potansiyel seviyeye yükselmesi, ülkemizin tasarruf ve yatırım dengesinin iyileştirilmesine, yatırımların daha uzun vadeli fonlar ile kalkınmanın finansmanına çok önemli faydalar sağlayacağı bugün ülke gündeminde her zamankinden daha güçlü olarak yer alıyor.” 2011 – 2019 yılları arasında emeklilik ve sigorta sektörünün yüzde 19 oranında bir ivmelenme yakaladığını belirten Benli, bu durumun sigorta sektöründe Türkiye’yi dünyada otuz dokuzuncu sıraya getirdiğini söyledi. Ancak gelişmiş ülkelerdeki oranı yakalamak için hâlâ çalışmak ve insanları sigorta ve tamamlayıcı sigorta ve emeklilik gibi sistemlere yöneltmek gerektiğini de ifade eden Benli, henüz daha fazla büyümenin Türkiye ekonomik şartlarında pek mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Yakın zamanda uygulanmaya başlayan ve BES olarak da bilinen bireysel emeklilik sistemi, kişilere emeklilik zamanlarında ek bir gelir sağlayan tasarruf sigortası olarak bilinmektedir. Yatırılan aylık primlerin kişilerin kendi tasarruflarına bırakılan BES, bu bakımdan emeklilik döneminde alınacak tutarları da kişilerin kendilerinin belirlemesine imkân tanımaktadır. SGK ile yapılan emekliliğin yanında da yapılabilen ve böylece ek gelir olarak görülen BES için SGK güvencesi olmadığında da daha yüksek primler ödenerek emeklilik döneminde daha fazla aylık almak mümkündür. Zorunlu ve isteğe bağlı olarak temelde iki kısma ayrılan BES için en önemli nokta tasarruf fonlarının yönetilmesi olduğu için sisteme giriş yapan kimselerin kendilerinin ya da BES danışmanları tarafından fonların yönetilmesine dikkat edilmelidir. Güncel veriler üzerinden BES’teki kullanıcılara sunulan prim ödemeleri düşük bulunuyor ve unun arttırılması bir süredir gündemde tutuluyor.

Emeklililer Kredi Alabilir mi, Emekliler İçin Kredi Çekme Rehberi

Kimler Hangi Durumda Sigortalı Sayılmaz?

Emekli Maaşlarına Haciz Gelebilir, Maaşlarınızı Kontrol Edin!

Editör: TE Bilisim