Stajyer ve Stajyer Adayları İçin Önemli

Stajyer ve Stajyer Adayları İçin Önemli! Staj yapan ya da yapacak olan gençler için önemli gelişmeler bulunmaktadır. Türkiye genç nüfus açısından yoğun bir ülke olmaktadır. Genç nüfus bakımından yoğun olmakla birlikte, genç nüfusun eğitimi ile ilgili olarak staj imkanları için önemli gelişmeler yapılmaktadır. Öğrenciler için staj olayı kayıtlı çalışma haline getirilerek gençler için, staj eğitimi aldıkları süre için maaş ödemesi zorunlu hale getirildi. Staj yapan öğrencilerin sigortasının yapılıp maaşının düzenli halde ödenmesi zorunludur. İşveren firmalarda 10 ve üzeri çalışanı olanlar stajyer öğrenci çalıştırılması, çalışan sayısının % 5’i oranında da stajyer bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır.

Stajyer’e Maaş Ödeme Zorunlu

Stajyer’e Maaş Ödeme Zorunlu, Meslek Eğitimi için haftanın belirli günlerinde staj eğitimi ve çalışmasında bulunan Stajyer öğrencilere maaş olarak belirlenen bir ücret ödenmek zorundadır. Stajyerlere ödenecek olan maaş tutarı firmanın çalışan sayısına ve o yılın asgari ücret tutarına göre belirlenmektedir. Staj yapan öğrencilere asgari geçim indirimi haricinde net asgari ücretin % 30’u oranında maaş ödenmek zorundadır. Bu tutarın altında ödeme yapılamaz. Dilerseniz belirlenen tutarın üzerinde ödeme yapabilirsiniz. 2019 yılı için stajyer ücreti 548,70TL olarak belirlenmiş durumdadır. Stajyer ücretlerinde vergi kesintisi yapılamamaktadır.

Staj eğitimi alan öğrencilerin maaşlarının bir kısmını devlet karşılamaktadır. Mesleki eğitim kapsamında ya da stajyer öğrenciler için ödenecek ücretin en az ücretin çalışanı 20’den az olan firmalar için 3/2’si, çalışan sayısı 20 ve üzeri olan firmalarında 3/1’i devlet tarafından karşılanmaktadır. Staj ve mesleki eğitim gören öğrenciler maaşının her ayın en geç 10’na kadar banka aracılığı ile ödenmesi gerekmektedir.

2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılından sonra devlet katkısı 3 yıl daha uzatmaya gitti. Böylece üç yıl daha devlet desteği devam edecek. Devlet stajyer bulundurmayan 10 ve üzeri çalışanı bulunan işveren için asgari ücretinin net tutarını 1/3’ü oranında, 20 ve üzeri çalışanı olan işveren için ise 2/3 oranında cezai işlem uygulamaktadır. Üstelik ceza ödemesi stajyer bulundurmadığı her ay için aynı oranda geçerliliğini korumaktadır.

Stajyer Maaş Hesaplama İşlemi

Stajyer Maaş Hesaplama İşlemi, staj eğitimi alan öğrencilerin alacakları maaş oranı hesaplama şekli aşağıdaki gibidir.

  • Stajyere Ödenecek Net Ücret: 2020,40TL Asgari Ücret – 191,88 AGİ * % 30 = 548,70TL
  • Devlet Katkısı 20 ve Daha Fazla Personel:548,70TL * 1/3 = 182,91TL
  • Devlet Katkısı 20’den az Personel:548,70TL * 2/3 =365,82TL

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu