Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kamu personeli alımı ilanları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan iş ilanları da dikkat çekti. SGK, kendi bünyesinde daimi olarak çalıştırılmak üzere 20 yeni uzman yardımcısı alımı yapacağını duyurdu. Yüksek maaşla istihdam edileceği açıklanan uzman yardımcısı alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan genel ve özel başvuru şartları da Resmi Gazete aracılığıyla ilan edildi. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı bulunan adaylar arasından yapılacak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uzman yardımcısı alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Resmi Gazete’de yayımlanan personel alımı ilanında, “Kurumumuz merkez teşkilatı kadrolarında çalıştırılmak üzere Genel İdare Hizmetleri sınıfında giriş sınavı ile 20 adet Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı alımı yapılacaktır. Giriş sınavı, yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamalı uygulanacaktır. Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı alımı için; 2018 ve 2019 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri, öğrenim grubu, yazılı ve sözlü sınava çağrılacak aday sayıları ile KPSS taban puanı tablo-1’de belirtilmiştir.” ifadeleri kullandı. SGK bünyesinde daimi olarak çalışmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları da ilan detaylarında yer aldı.

SGK Uzman Yardımcısı Alımı Başvuru Şartları

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak
 • En az dört yıllık lisans eğitimi veren aktüerya, istatistik, matematik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olmak
 • Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak
 • İlan edilen KPSS puan türünde belirlenen taban puan ve üzeri puan almış olmak
 • Geçerliliği devam eden YDS’den en az (D) düzeyinde puan almak veya buna denk kabul edilen ve geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak
 • İlana belirtilen süre içinde başvuru yapmış olmak
Bu başvuru şartlarını taşıyan adayların E-Devlet Kapısı sistemi üzerinde yer alan (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-kurum-disi-sinav) adresinden müracaat işlemlerini yerine getirebilecekleri bildirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uzman yardımcısı personel alımı ilanına başvuruların 08 Haziran 2020 tarihinde başlayıp 19 Haziran 2020 tarihi mesai bitimine (Saat:17.30’da) kadar devam edeceği kaydedildi. Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre, adayların T.C. kimlik numarası ile başvuru ekranına giriş yapacak olup “Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Sınavı Başvuru Formu” nu eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra “tamam” ve “onayla” butonuna basarak başvurusunu tamamlamaları gerektiği açıklandı.

SGK Uzman Yardımcısı Alımı Sınav ve Sınav Konuları

SGK uzman yardımcısı alımı yazılı sınavının, Ankara ilinde 12 Temmuz 2020 tarihinde Saat: 10.00’da test usulüne göre yapılacağı bildirildi. Yazılı sınava girmeye hak kazanan adayların sınav yerleri Kurum internet (www.sgk.gov.tr) adresinden ilan edileceği ve adayların, sınavda, kimliğini açıkça ispat edebileceği nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport gibi belgelerin birini yanında bulundurmasının zorunlu olduğu kaydedildi. Yazılı sınavda başarılı sayılabilmek için sınav konularının her birinden altmış puandan az olmamak üzere ortalama en az yetmiş puan almak gerektiği ve başarılı olanlardan en yüksek puan alan adaydan başlanarak, belirtilen sayıda adayın sözlü sınava çağrılacağı açıklandı. Sözlü sınavda adayların ayrı ayrı değerlendirileceği kriterler şu şekilde açıklandı:
 • Mezun olunan bölümlere göre sınav duyurusunda alt başlıkları belirtilen sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi
 • Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü
 • Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu
 • Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı
 • Genel yetenek ve genel kültürü
Editör: TE Bilisim