SİGORTALI İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİNİN VERİLME SÜRELERİ

SİGORTALI İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ NEDİR? NE ZAMAN, NASIL VERİLİR? ZAMANINDA VERİLMEZSE NE OLUR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre yeni işe alınan her bir işçi için sigortalı işe giriş bildirgesi düzenlenmesi ve bu bildirgelerin SGK’ya e-Sigorta kanalıyla elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir. Sigortalı işe giriş bildirgelerinin SGK’ya ne zaman ve nasıl gönderileceği ile süresi içinde verilmemesi halinde uygulanacak idari para cezaları aşağıda açıklanmıştır.

İşe Giriş Bildirgeleri Ne Zaman Verilir?

5510 sayılı yasaya göre, sigortalı işe giriş bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna en geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihin bir gün öncesinde verilmesi gerekmektedir. Örneğin; 12.02.2015 Perşembe günü işe başlayacak olan sigortalının işe girş bildirgesi en geç 11.02.2015 tarihinde SGK’ya e-sigorta yoluyla verilecektir.

5510 sayılı Kanunun 8. maddesinde işe giriş bildirgesi ile ilgili bazı istinalara yer verilmiştir.

a)İlk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işyerlerinde, bir ay içinde işe alınan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin, ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde

b) İnşaat, balıkçılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren işyerlerinde işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin, sigortalının çalışmaya başladığı tarihte

c)Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlara ait işe giriş bildirgelerinin sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde

d) Kamu idarelerince istihdam edilen 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre işsizlik sigortasına tabi olmayan sözleşmeli personel ile kamu idarelerince yurt dışı görevde çalışmak üzere işe alınan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin, sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde verilmesi halinde bu bildirgeler de süresi içinde verilmiş kabul edilmektedir.

İşe Giriş Bildirgesinin Verilmesi Gereken Sürenin Son Günü  Resmi Tatile Rastlarsa Ne Olur?

İşe giriş bildirgelerinin verilmesi gereken sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde bu bildirgeler resmi tatili izleyen ilk iş günü içinde verildiği takdirde yine süresi içinde verilmiş kabul edilmektedir.

Bu nedenle, inşaat, balıkçılık ve tarım işyerlerinde Cumartesi ve Pazar günü işe alınan sigortalılara ilişkin işe giriş bildirgeleri Pazartesi günü; inşaat, balıkçılık ve tarım işyerleri dışındaki işyerlerinde Pazar ve Pazartesi günü işe alınan sigortalılara ilişkin işe giriş bildirgeleri Pazartesi günü SGK’ya verildiği takdirde süresi içinde verilmiş sayılmaktadır.

Ayrıca, yasa da yer almamasına rağmen Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile sigortalıların naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka bir ilde tescil edilmiş bir işyerinde işe başlatılmaları halinde, işe giriş bildirgeleri hangi tarihte Kuruma verilirse verilsin bu bildirgeler süresi içinde verilmiş kabul edilmektedir.

İşe Giriş Bildirgelerinin Nasıl Verilir?

şverenler, sigortalı işe giriş bildirgelerini SGK’ya e-Sigorta kanalıyla elektronik ortamda göndermekle zorunlu tutulmuşlardır. Bu nedenle işe giriş bildirgeleri SGK’ya yasal süresi içinde elden verildiği veya posta kanalıyla gönderildiği durumlarda dahi, süresi dışında verilmiş gibi idari para cezası uygulanmaktadır.

TC uyruklu işçilere ait işe giriş bildirgeleri TC kimlik numarası girilerek gönderilmektedir. Yabancı uyruklu sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünce verilen ve 99 ile başlayan kimlik numarası ile elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir. Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünce işe giriş bildirgesinin verilme süresi içinde henüz kimlik numarası verilmemiş ise, bu sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin e-Sigorta kanalıyla gönderilmesi mümkün olmadığından, bu bildirgeler kağıt ortamında düzenlenerek SGK’ya verilecektir.

İşe Giriş Bildirgelerinin E-Sigorta Kanalıyla Gönderilmesi Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Sigortalı işe giriş bildirgeleri, SGK’ya ait web sitesinden Diğer Uygulamalar linkinin içinde yer alan Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesinin karşısındaki, Hizmet Akdi İle Çalışanlar seçeneğinin altındaki bölüm seçilerek gönderilmektedir.

Bildirgenin elektronik ortamda gönderilmesi sırasında;

* Sigortalının 4857 sayılı Kanunun 13.ve 14. maddesine göre part-tıme çalışan bir sigortalı olması halinde, “Kısmi süreli çalışan” seçeneği Evet olarak seçilerek “Zorunlu çalışılan gün sayısı” alanının doldurulması gerekmektedir.

Zorunlu çalışan gün sayısı bölümüne kaydedilecek sayı ise, kısmi süreli iş sözleşmesine göre sigortalının 30 günlük süre içinde çalışması gereken toplam saat hesaplandıktan sonra bu süre 7,5’ a bölünecek ve bulunan sayı küsuratlı ise küsurat kısmı tam sayıya çevrilerek yazılacaktır.

Örnek vermek gerekirse, günde 2,5 saat çalışmak üzere imzalanmış bir iş sözleşmesine göre sigortalının 30 günlük süre içinde çalışacağı toplam saat 30 * 2,5 = 75 saat olacağından zorunlu çalışılan gün sayısı 75 / 7,5 = 10 olarak doldurulacaktır.

* Sigorta Kolu bölümüne, “0-Tüm sigortalı kolları (zorunlu)”, sigortalının yaşlılık ve emeklilik aylığı alan bir kişi olması ve sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmak istemesi halinde “sosyal güvenlik destek primi”, sigortalının yabancı uyruklu olmakla birlikte uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülke vatandaşı olması halinde “U.Söz.Olmayan Yab.Uyrk.Sigortalı seçeneği seçilecektir.

Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka bir ilde tescil edilmiş bir işyerinde işe başlatılan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin e-Sigorta kanalıyla gönderilmesi sırasında, idari para cezasına maruz kalınmaması için istisnai durum bildiriyorum seçeneğinin altında yer alan, sigortalının naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverene ait başka bir işyerinde çalıştırılacağına dair kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir.

İşe Giriş Bildirgelerinin Yasal Süresi İçinde Verilmemesi Halinde Uygulanacak İdari Para Cezaları

5510 sayılı yasanın 102. maddesine göre;

a) Sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi geçirildikten sonra verilmesi halinde bir aylık asgari ücret tutarında
b) Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğinin, mahkeme kararından veya Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılan tespitlerden ya da diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarının kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelerden veya bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden anlaşılması halinde iki aylık asgari ücret tutarında

c) Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğine ilişkin; mahkemenin karar tarihinden, Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarının tespit tarihinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının rapor tarihinden, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi veya belgelerin Kuruma intikal tarihinden itibaren bir yıl içinde bu bendin (2) numaralı alt bendinde sayılan durumlardan biriyle tekrar bildirge verilmediğinin anlaşılması halinde, beş aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.

Sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal verilme süresinin sona erdiği tarihten itibaren otuz gün içinde işveren tarafından kendiliğinden verilmesi halinde uygulanan idari para cezasının Kuruma itiraz edilmeden veya yargı yoluna başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde peşin ödenmesi halinde dörtte birinin dörtte üçü ödenecektir.

—————-

İNTERNETTEN İŞYERİ BİLDİRGESİ NASIL  GÖNDERİLİR? TIKLAYINIZ…

—————

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu