SGK, SSK’lılar İçin Yarı Zamanlı Çalışma Şartları Nelerdir?

SSK veya SGK’dan sigortalıların yarı zamanlı çalışma koşulları, bazı sağlık durumlarına bağlanmıştır. Bahsedilen yarı zamanlı çalışmanın hangi kısmında maaş kesintisi yaşanmayacağı, ne kadarlık bir zamanın sigorta ödemelerini etkilemeyeceği gibi konular, kanunen beyan edilmiştir. Yarı zamanlı çalışma, annelik izni sonrasında kullanılabilecek bir haktır.

4/A Kapsamında Çalışanların Yarı Zamanlı Çalışma Hakkından  Yararlanma Şartları Nelerdir?

4/A sigortalılarının yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Annelik izni sonunda, izin bitimi gününden sonra en geç 1 ay içerisinde kuruma yazılı başvuru yapılmalıdır. İznin kullanılmak istendiği kuruma daha önceden tebliğ edilmelidir.
 • Doğumun gerçekleştiği günden önce 3 yıl içinde en az 600 günlük prim yatmış olmalıdır. Sigorta primlerinin aralıklı yatması önem arz etmez.
 • Yarı zamanlı çalışmaya ilişkin ödenek başvurusu İŞKUR merciine yapılır.
 • Analık izninin sonunda yarı zamanlı çalışma talebini kurumuna 1 ay içinde iletmeyen anneler, kullanmadıkları bu sürelerin ücretlerini alamazlar.
 • Yasal olarak doğumun kayıtlara geçmesi, kişilerin doğuma ilişkin tüm resmi belgelere ulaşabilir olması gerekir.

Yarı Zamanlı Çalışmada Ödenek Tutarı Ne Kadardır?

Yarı zamanlı çalışmada ödenecek maaş, haftalık olarak hesaplanmaktadır. Haftalık çalışma süresinin yarısı şeklinde yapılan hesaplamada, haftalık çalışma süresi 45 saat, yarı zamanlı çalışma süresi 22,5 saat şeklinde hesaplanmaktadır. Ödenek tutarı, günlük olarak belirlenen asgari ücretin brüt tutarı kadardır.

4/A Kapsamında Çalışanların Doğum Sonrası İzinleri Yarı Zamanlı Çalışma Hakkını Etkiler Mi?

4/A sigortalılarının doğum izinlerinin yarı zamanlı çalışmaya etkisi bulunmamaktadır. Anne, doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 olmak üzere toplam 16 haftalık doğum iznine ayrılabilir. Kadın  sigortalının, çalışabilir imzalı doktor raporu getirmesi ile gebeliğinin 37. Haftasına kadar çalışabilmesi mümkündür.

Bu durumda doğum öncesinde kullanılması öngörülen 8 haftalık izin 3 haftaya düşer. Kalan 5 hafta, kişinin doğum sonrası iznine eklenir.

Erken doğumlarda da aynı durum meydana gelir. Annenin kullanamadığı doğum öncesi izin süresi, doğum sonrasına eklenir. Bu izinlerin bitişinin ardından, anne 6 aylık ücretsiz izne ayrılabilir. Annenin başvurusu, üstleri tarafından olumlu değerlendirmek zorundadır.

Çalışanın ücretsiz izin talep etmesi, sözleşme feshinde geçerli neden oluşturmaz.

Anne, eğer isterse, işinin başına hemen dönebilir. Bu durumda 6 ay süre ile günlük 1,5 saat süt izni alabilir. Ancak kişi, yarı zamanlı çalışma talep  etmişse,  bu durumda bahsedilen süt iznini kullanamaz. Bunun yanında 6 ay ücretsiz izin yaptıktan sonra işinin başına dönmüş kadın çalışan da süt iznini kullanabilir.

4/B Kapsamında Çalışanların Yarı Zamanlı Çalışma Hakları Var Mıdır?

4/B kapsamında çalışanlar için yarı zamanlı çalışma izni söz konusu değildir. Ancak bu çalışanlar için günlük 3 saat süt izni verilmektedir. Doğum sonrası ücretli izin süresinden hemen sonra işine dönem personel, ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay 1,5 saat süt izni alacaktır.

SSK’lı Kadın Çalışanların Doğum Nedenli Yarı Zamanlı Çalışma Hakkından Yararlanma Şartları Nelerdir?

SSK’lı çalışanların yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanma koşulları şu şekildedir:

 • Başvurular İŞKUR’ yapılmalıdır.
 • Kişinin, haftalık çalışma süresinin yarısında fiilen iş yerinde bulunacağını ve çalışacağını taahhüt etmesi gerekmektedir.
 • Doğum belgesi ile başvuru yapılmalıdır.
 • Başvuruda kişiden alınacak tek ücret damga vergisidir. Bunun dışında herhangi bir başvuru ücreti talep edilmez.

SSK’lı Kadınların Doğum İzni Sonrası Yararlanacağı Yarı Zamanlı Çalışma Ne Kadar Sürelidir?

Çalışanların yarı zamanlı çalışma imkanından yararlanma süresi, kaçıncı doğum olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre yarı zamanlı çalışma hakları şu şekilde sıralanabilir:

 • Birinci doğumda 60 gün,
 • İkinci doğumda 120 gün,
 • Üçüncü doğumda 180 gün

Şeklinde yarı zamanlı çalışma süresi hakkı bulunmaktadır.

SSK’lılar İçin Yarı Zamanlı Çalışma Hakkının Kullanılması İşten Çıkarılma Nedeni Midir?

Yarı zamanlı çalışma talebinin işten çıkarılmaya etkisi bulunamaz. İşverenin bu nedenle işçiyi işten çıkarması, geçerli bir sözleşme fesih nedeni olmadığından tazminat davası için gerekçe gösterilebilir. Ancak çalışanın, başvurusunu işverene yazılı olarak yapması şartı aranmaktadır.

Sadece sözlü başvurularda, işveren tarafından kendisine bilgi verilmediği gibi nedenlerle kişilerin işten çıkarılması söz konusu olabilir ve bu durum, sözleşme feshinde haklı sebepleri oluşturur. Kişilerin yazılı başvurularını, doğumdan en az 30 gün önce işverene iletmesi gerekmektedir.

Yarı Zamanlı Çalışma İle Kısmi Süreli Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

Yarı zamanlı çalışma ile kısmi zamanlı çalışma arasındaki ayrılıklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kısmi zamanlı çalışma, belirli bir zaman diliminde gerçekleşen çalışma türüdür. Dolayısıyla işe başlangıçta işin ne zaman biteceği bellidir. Ancak bu durum, yarı zamanlı çalışmada söz konusu olmaz. Yarı zamanlı çalışmada süreklilik söz konusudur.
 • Kısmi zamanlı çalışmada kişiler günün veya haftanın belli bir zamanında çalışır. Çalışma zamanları tam yarım gün olmayabileceği gibi, düzenli de değildir. Ancak yarı zamanlı çalışmada düzenli bir iş söz konusudur.
 • Kısmi zamanlı çalışmada, bu kısmi zaman durumu sözleşmeye de yansır. Ancak yarı zamanlı çalışmada sözleşme söz konusu değildir.
 • Kısmi zamanlı çalışmada çalışan personel, bu çalışma şekli ile işe alınmıştır. Sonradan değişiklik gözlenmez. Ancak yarı zamanlı çalışmada kişiler istedikleri zaman tam zamana dönebilir.

Yarı Zamanlı Çalışma Durumunda İşçinin Maaşını Kim Verir?

Yarı zamanlı çalışmada ücret veren merci işveren ile İŞKUR’dur. İşçinin çalıştığı saatleri hesaplayan işveren, işçinin çalışma saati ücretini verir. İŞKUR ise eksik kalan kısmı tamamlar.

Kısmi zamanlı çalışma ile yarı zamanlı çalışmanın bir farkı da budur. Kısmi zamanlı çalışmada personelin tek geliri işverendir. İŞKUR desteği bulunmamaktadır.

Evlat Edinme Durumunda Yarı Zamanlı Çalışma Hakkından Yararlanılır Mı?

Evlat edinmede yarı zamanlı çalışma durumu gözlenebilir. Burada dikkate alınan durum, evlat edinilen resmi günden en az 30 gün önce başvurunun yapılmış olması ve işverenin bilgilendirilmesidir. Doğumda olduğu gibi belirli sürelerde yarı zamanlı çalışma durumu meydana gelebilir. Aynı zamanda tıpkı doğumda olduğu gibi 16 haftalık izinden yararlanma durumu için de talepte bulunulabilir. Bu tür sigorta kaynaklı yasal haklarda, kişiler doğum ile evlat edinme arasında fark ile karşılaşmazlar.

Çoğul Doğumlarda Yarı Zamanlı Çalışma Durumu Nasıl Belirlenir?

Çoğul doğumlarda yarı zamanlı çalışma, ek 30 gün şeklindedir. Ayrıca bu konuda kaçıncı doğum olduğunun da etkisi vardır. Kaçıncı doğum ise yarı zamanlı çalışma günü buna göre belirlenir ve çoğul doğum olması nedeniyle yapılan belirlemeye 30 gün eklenir. Ancak bu annelerde doğum öncesi ve sonrasında verilecek 16 haftalık izin arttırılmaz.

Engelli Çocuğa Sahip Olunması Durumunda Yarı Zamanlı Çalışma Durumu Nasıl Etkilenir?

Engelli çocuğun doğumunda yarı zamanlı çalışma durumu, kişilerin normal yarı zamanlı çalışma sürelerinin değil, 360 günlük sürenin dikkate alınması şeklindedir. Kişi eğer ilk çocuğunu dünyaya getirmişse, yasal olarak yarı zamanlı çalışma süresi 60 gündür. Ancak çocuk engelli ise ve doğumda tespit edilmiş ise, (down sendromu gibi), bu durumda anne 360 gün yarı zamanlı çalışabilir.

4/A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

Ödenmiş SGK Priminin İadesi Nasıl Alınır?

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Merhaba 16 ocakta doğum iznim bitiyor peşinden 6 ay ücretsiz izin peşinden iki aylık tam ücretli yarım gün çalışma peşindense yarım maaşlı yarı zamanlı çalışma hakki kullanabilir miyim acaba 60. Aya kadar teşekkürler

 2. merhabalar,
  Benim Ocak ayında 2. çocuğum olacak. Analık izni bittikten sonra ilkokul çağına gelesiye kadar yarı zamanlı çalışmak istiyorum. Ancak eşim sgk kapsamında değil özel bir bankada munzam sandığına tabii olarak çalışıyor. Acaba bu hakka sahip olabilir miyim? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 3. merhaba oğlum 4,5 yaşında doğduğunda analık iznim bitince 6 ay ücretsiz izin kullandım . 2014 te böyle bir yasa yoktu.mecburen ücretsiz izin aldım.Şimdi talep etsem okula başlayana kadar yararlanabilirmiyim .

 4. eşimin süt izni ocak ayı sonunda bitiyor,çocuk 7 aylık olacak o tarihte ,eşim, çocuk okul çağına gelene kadar veya daha az bir süre yarım gün çalışmak istiyor bunun için ne yapması gerekiyor yada yapabilir mi?(eşim ssk lı)cevaplarsanız sevinirim

 5. Merhaba,

  2012 yılından beri aynı iş yerinde SGK’lı çalışmaktayım. Tahmini 2018 yılından şubat aynında doğum yapmam planlanmaktadır. Yarı zamanlı çalışma için doğum yaptıktan hemen sonra mı yoksa önce mi insan kaynaklarıma bilgi aktarmam gerekli? Birde bu hakkımı iş yerim kabul etmeme gibi bir şeyi var mıdır? kabul etmez ise tarafıma doğan haklar nelerdir?

 6. Merhaba,

  07.11.2017 tarihinde doğum izim bitti. Yarı zamanlı çalışmaya başvurmak istiyorum. Çocuk ilkolkul çağına gelene kadar denmiş örneğin 30.11.2017-31-12.2019 arası istememde bir sakınca varmı. Bu dönemde ne kadar süre yarım ücretim İŞKUR tarafından ödenir.

 7. peki iş yeri yarım gün çalışmayı kabul etmeyebilir mi
  yada aylık maas aynımı olur eksik mi olur

 8. ıyı gunler. dogum sonrası hemen çalışmayı düsünüyorum. bu 8 hafta koşulu geçerli olur mu yoksa ben 4 haftadan itibaren çalışmaya başlayabiliyor muyum . özel sektör de değişiyor mu bu durum

 9. Merhaba. Yarım gün çalışma ve tam maaş için, eşimin sigortalı olması şart mı? Eşim esnaf. Kendine ait dükkanı var fakat şu an sigortasını yatıramıyor. Bu haktan yararlanabilir miyim ?

 10. Merhaba 18 mayısta doğum yaptım üçretli iznim bitti ve hemen arkadından ücretsiz izin aldım Şubat ayına kadar ücretsiz izindeyim işe döndüğümde yarı zamanlı çalışmak istiyorum ne kadar süre yarı zamanlı çalışabilirim ve yarı zamanlı çalışmak için işe başlamadan ne kadar önce bildirmem gerekiyor

  1. Merhaba. Doğum sonrası analık izni bittikten sonraki 1 ay içerisinde işverene yarı zamanlı çalışma talebinizi iletebilirsiniz. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta priminiz varsa yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlabilirsiniz.

 11. merhabalar bi kurumda sözleşmeli çalışıyorum kızım birbucuk yaşında dogumdan sonra analık izin bitiminden itibaren ucretsiz izne ayrıldım altı ay kadar.. şuan çalışıyorum acaba şuan kısmi izne ayrılabılırmıyım. kızımın hastalık sebebiyle kısmı olarak ayrılmak istiyorum bu konu hakkında bılgı verırrsenız cok sevinirim teşekkür ederim …

 12. Merhabalar,

  Analık izni bitiminden sonra ücretsiz izin kullanıp, sonrasında yarı zamanlı izin kullanmam mümkün müdür? Eğer bu mümkün değilse 2. çocuğum olduğu için 4 ay olan yarı zamanlı çalışma hakkımı 2 ay tam zamanlı olarak kullanıp sonrasında ücretsiz izin alabilir miyim?

  1. Merhaba;dilerse analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren 6 ay süreyle ücretsiz izne ayrılabilirsiniz,ücretsiz izinden sonra öyle bir hakkınız bulunmamaktadır.

 13. Merhaba benim 10 aylık bebegim var özel şirkette vardiyali calisyorum günde kaç saat calişma hakim var

  1. Merhaba;haftalık çalışma saati toplamda 45 saat olup;1 yaşına kadar çocuğu olan annelerin günde 1,5 saat süt izni bulunmaktadır.

 14. Merhaba yarım gün için devletin yapacağı ödemeyi nereden ne zaman alabiliyoruz?
  aydınlatırmısınız, teşekkürler

  1. Merhaba;Yarı zamanlı Çalışma Ödeneği başvurusu İŞKUR’a yapılmaktadır.Ödenek tutarı haftalık çalışma süresinin yarısı kadar yani 22,5 saat için ödenmektedir.Ödenek tutarı günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır.Analık izin tarihinden itibaren yarı zamanlı çalışma talebini 1 ay içerisinde Kurumu yazılı olarak bildirmeyen sigortalıların kullanmadığı süreler için ödenek alma hakları bulunmamaktadır.

 15. merhabalar devlet kurumunda taşeron olarak çalışıyorum ikinci çocuğuma hamileyim.Yarı zamanlı çalışma hakkını kullandıktan sonra ücretsiz izin kullanabiliyormuyuz. yoksa yarı zamanlı olursa ücretsiz olmaz yada ücretsiz olursa yarı zamanlı olmaz diye birşey varmı öğrenebilir miyim???

 16. Ben özel sektörde çalışıyorum 3cü çocugum oldu izinlerim bitti yarı zamanlı çalışmak istiyorum ama eşimin sigortası yok bu haktan yararlanabilirmiyim

 17. Merhaba yarım gün iş tam maaş durumunda 823 tl ödemeyi kim yapacak?
  İşverene mi yapılacsk yoksa şahıs olarak bizlere mi verilecek
  İşyerim bu senin siğortan ödemesi için kuruma gelecektir dedi kafam karıştı l0tfen aydınlatırmısınız

 18. Merhaba, ozel sektorde calisiyorum. 16 haftalik analik izninden sonra, ucretsiz izne ayrilamayacagim icin, 1 aylik hastalik raporu aldim. Rapor bitiminde 2 aylik yarim gun calisma hakkindan yararlanabilir miyim ?

 19. Merhaba 1 agustosta dogum iznine ayrildim 21 kasimda ucretli dogum iznim bitti 1 ay yani 21 araliga kadar kendi iznimi kullandm simdide ucretsiz izne ayrildim… Yarim gun calisma hakkim var mi 20 subatta ise baslayacagim yoksa sadece 5.5 yasina gelen kadar yarim gun calisip yarim maas mi alabilirim birde sigorta primi yarim gun mu odeniyor boyle calisildiginda..

  1. Merhaba.Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanma hakkınız yok. Eğer eşiniz çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Sigorta primi bu durumda yarım gün üzerinden yatar.

 20. mecburi okul çağına kadar yarı zamanlı çalışma da iş veren sigortayı nasıl yapacak ?
  çalıştığı gün süre ile mi bildirecek ?
  Eksik günler için ne yapmak gerekiyor.

  1. Merhaba. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar (22,5 saat) üzerinden sigorta bildirimi yapılacak. 15 gün SGK hizmeti bildirmeniz 15 gün de eksik bildirmenz gerekir. Eğer işyerinde 10 kişiden az çalışan varsa ayrıca eksik gün bildirimi de yapmanız gerekiyor.

 21. Merhaba,
  2 sorum var;

  1) 2 ay yarı zamanlı çalışıp tam maaş almak veya devlet desteği ile birlikte çocugun 6 yaşa kadar bakımı sırasında yarı maaş almak.. bunlar bir tercih mi yoksa sırsıyla yapılaiblir mi?
  2) Özel sektörde izni kullandırmama hakkına sahip mi? Kullandırmazsa kişiler ne yapabilir?Devlet bu konuda ne gibi destek veriyor? Şirket işten çıkartabilir mi?

  1. Merhaba.
   1-Bunlar sizin tercihinize kalmış. Ama gerekli şartları sağlıyorsanız her ikisinden de faydalanabilirsiniz.
   2-Kanun ve yönetmelik gereği hakkınız olan izin hakkınızı kullandırmak zorunda. İşten çıkartılırsa bu sebepten geçersiz fesih sayılır. işveren tazminat ödemek zorundadır. Dava açmanız halinde kazanma şansınız çok fazladır.

   1. Tesekkur ederim..maalesef ozel sektor bu konuyu görmezden gelmeye yatkin, pek sahiplenecege benzemiyorlar. ciddi bilgi kirliliği ‘ve eksikliği var, umarim yaygin bir uygulama haline gelir..

 22. Yari zamanli calismak icin son 3yil icinde 600gunun olmasi gerekiormus birde dogum raporu almadan 4ay once 120gun sigortali olmak gerekiormus, benim 625 gunum varda son 4ay icerisinde hamilelikten dolayi rapor aldim 25gun 18gun 20 gun 13 gun filan yatti sigortam rapor aldigimdan dolayi ben yari zamanlidan yararlanamicakmiyim acaba .?

 23. Son olarak ssk primi yarim mi yatiriliyo ve iskur odemeleri gec oluyormus herhalde bilgilenmek istedim

 24. Kolay gelsin yari zamanli calisma suresi analik suresi biter bitmez ayni gun basliyormu ve yari zamanli calisma suresi bitince cocuk 1 yasina gelene kadar sut izni kullanabiliyormuyuz yari zamanli calisan kisi sut izni kullanamaz denilmiste kadmfam karisti

  1. Merhaba . Yarı zamanlı çalışma analık izni biter bitmez başlayabilir. Yarı zamanı çalışma bittikten sonra çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1.5 saat süt izin hakkınız var.

 25. Merhaba analik iznim bittikten sonra hastalik olarak rapor aldim hastalik olarak aldigim raporlar yarim gun calismamdan duser mi

  1. Merhaba. Yarım gün çalışma hakkı analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Raporlu süreler yarı zamanlı çalışma hakkından düşer bu yüzden.

  1. Merhaba tekrar. Eşiniz de sigortalı çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma talebinde bulunabilirsiniz. Çalışmıyorsa yarı zamanlı çalışma hakkınız yok. Ayrıca yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanamazsınız.

 26. Iyi günler 2011 den beri yari zamanli iste calisiyorum yurtdisinda yeni yasa ne zaman cikacak ?emekli olduktan sonra calisabilirmiyim

 27. Mrb benim raporum biteli 40 gun oldu bilmiyodum boyle biseyi ama benim 600 gunluk sogortam yok 1 senedir sigortaliyim babalar basvuru yapip alabilirmiyiz bu hakki

 28. Merhaba
  6 ay yarı zamanli çalışma hakkımı 3 ay tam izin yapıp 3 ay tam çalışmak istiyorum mümkün mü acaba?

 29. Doğumdan sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım.başka bir sitede ücretsiz izin kullananların yarım çalışma ödeneği almaya hakları olduğunu yazmışlar. Doğrumudur?

  1. Yarı zamanlı çalışma hakkı doğum sonrası analık izni bitiminden sonra kullanılabilir. Ücretsiz izin kullanıldıysa yarı zamanlı çalışamazsınız.

 30. Merhaba,
  Peki yari zamanli calisma durumunda yillik izin durumu nasil oluyor? Mesela 5 gun yillik izin hakkim kaldiysa bu 5 yarim gun olarak mi yoksa 10 yarim gun (toplam 5 tam gun) olarak mi kullanilacak?

  1. Yarı zamanlı çalışma hakkı doğum sonrası analık izin bitimi tarihinden itibaren hesaplanıyor. Dolayısıyla analık izninden sonra yıllık izin kullanmanız halinde bu yarı zamanlı çalışma hakkınızdan düşer

   1. Mrb.engelli bir kızım var yarı zamanlı çalışma hakkım ile ilgili bilgi alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu