SGK PRİMİNİ ERKEN ÖDEYEN İNDİRİM ALABİLİR Mİ

Bu uygulama SGK’nın belli sigortalılar için uyguladığı bir ödeme imkanı. Burada maksat, primlerini vadesi gelmeden bir defada ödemek isteyenlere getirilen kolaylık ve kurum kasasına daha fazla aktarmak. Buna uygulamada ‘erken ödeme’ indirimi deniliyor.

SGK primleri için Erken Ödeme indiriminden Kimler yararlanabilir?

Erken ödeme indiriminde bireysel sigortalı ve ödeme yükümlüler yararlanabilir. Buna göre;

– 4/b (Bağ-kur) sigortalılar ( şirket ortakları, vergi mükellefleri, tarım Bağ-Kur’lular, muhtarlar vd.)

– 4/b (Bağ-Kur) sosyal güvenlik destekleme primi ödeyenler,

– İsteğe bağlı sigortalı olanlar,

– Genel Sağlık Sigortası’na prim ödeyen yabancılar,

– Gelir tespitine göre genel sağlık sigortalısı olanlar,

Erken ödeme indiriminden yararlanabilir.

SGK primleri içinErken ödeme İndirimi nasıl uygulanır?

BAĞKUR SSK GSS ERKEN ÖDEME

Erken ödeme indiriminde süre sınırı bulunuyor. Bu sebeple; erken ödeme indirimi sadece ‘360 günlük’ ödeme süresi için geçerli. Yani erken ödeme indiriminden yararlanacak sigortalı sadece bu süre için erken ödeme indiriminden yararlanacak daha uzun süreli erken ödeme indirimi uygulaması olmayacak. Bu durumda örneğin; isteğe bağlı sigortalı olan biri 360 günlük süreyi peşin ödeyebilecek. Bu şekilde peşin olarak erken ödemesi halinde erken ödenen prime her ay için yüzde 4 indirim uygulanacak.

Bu oranın belirlenmesi arttırılmasından Bakanlar Kurulu yetkili. İndirim hesaplanırken, aylık yüzde 4 oranına göre, günlük indirim hesaplaması da yapılabilecek. Günlük indirim hesaplamasında 5510 sayılı Kanun gereği bir ay 30 gün olarak kabul edildiğinden yüzde 4’ün 1 günlük indirim bedeli 30 gün üzerinden hesaplanacak. Bu durumda aylık bazda erken ödeyenin primi yüzde 4 daha az hesaplanacak. Ancak hemen belirtmek gerekirse; erken ödeme yapıldı diye erken ödenen günler sigortalının hesabına (4/b sigortalısı veya isteğe bağlı sigortalı) hizmet günü olarak yazılmayacak. Örneğin; 1 Ekim 2013 itibarıyla takip eden 6 ayın parasının erken ödenmesi sadece indiriminde yararlanılmasını sağlayacak erken ödenen 6 ayın hizmeti süresi geldikçe hizmet dökümüne işlenecek.

Tahminlerin üzerinde

SGK’nın son birkaç yıldır uygulamaya koyduğu düzenlemeler ile topladığı prim gelirleri beklenenin üzerinde oluşmuştu. 2013 yılının ilk 6 ayında bütçe tahminlerine göre yüzde 5.03 üzerinde gerçekleşen SGK prim gelirleri, 55 milyar 684 milyon lira oldu.

Erken ödeme indiriminde de amaç prim tahsilatının daha da fazlalaştırılması olduğundan erken ödeme indiriminin oran olarak daha cazip hale getirilmesi sağlanabilir. Bunun haricinde erken ödeme indirimi işçileri adına sigorta primi ödeyen işverenler içinde uygulanabilir.

SOSYAL GÜVENLİK VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİNN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kaynak:www.vatan.com.tr

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu