PTT Kargo barkod numarası sorgulama işlemi hem online olarak hem de PTT şubelerine giderek yapılabilmektedir. PTT Kargo barkod numarası sorgulama işlemi için 13 haneli, harf ve rakamlardan oluşan barkod numarasının bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu numara bilinmiyor ise; telefon ile veya PTT şubelerinden kargo takibi yapılabilmektedir. Hem yurt içi hem de yurt dışı gönderilerinin barkod numarası ile takibinin yapılabilmesi mümkündür. Sorgulama sonucunda gönderilerin güncel durumu ile ilgili bilgi alınmaktadır. Alıcılar için de göndericiler için de barkod sistemi kullanılmaktadır ve kısa süre içerisinde gönderi ile ilgili detaylı bilgiler edinilebilmektedir.

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulaması Yapılabilecek Gönderiler Nelerdir?

PTT’den barkod sorgulaması yapılabilecek gönderiler aşağıda sıralanmıştır:
 • Standart kargoların takibi yapılabilmektedir.
 • APS kurye takibi barkod numarası ile yapılabilmektedir.
 • Taahhütlü gönderiler PTT kargo gönderi sorgulama ekranından sorgulanabilmektedir.
 • Tebligatlar barkod numarası ile sorgulanabilmektedir.
 • Telgrafların barkod numaraları ile sorgulanabilmeleri mümkündür.
 • Yurt içi ve yurt dışı kayıtlı mektup postası gönderileri PTT kargo barkod numarası ile sorgulanabilmektedir.
 • Koli, APG ve TURPEX gönderilerinin takibi yapılabilmektedir.

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

PTT kargo takip yolları şunlardır:
 • PTT’nin resmi web sitesi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
 • Telefon ile kargonun barkod numarası sorgulanabilmektedir.
 • E-devlet sistemi aracılığı ile PTT’nin teslim edeceği kargolar takip edilebilmektedir.
 • PTT şubelerine giderek kargonun son durumu hakkında bilgi alınabilmektedir.

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama Online Olarak Nasıl Yapılır?

Online PTT Kargo gönderi sorgulaması yapılması için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:
 • PTT’nin sitesine giriş yaptıktan sonra Gönderi Takibi butonuna tıklanmalıdır. Ayrıca direkt olarak https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine de giriş yapılabilmektedir.
 • Açılan sayfada ilgili alana barkod numarası yazılmalıdır. Aynı anda birden fazla barkod numarası sorgulaması yapılabilmektedir. Maksimum 5 barkod numarası sorgulanmasına izin verilmektedir. Bunun için her satıra bir barkod numarası gelecek şekilde numaralar yazılmalıdır. Barkod numaraları 13 haneli olmaktadır. Büyük ve küçük harflere dikkat edilerek numara girilmelidir.
 • Sorgula butonuna tıklanmalıdır. Ardından açılan sayfada gönderinin son durumu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

PTT Kargo Numarası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Yurt dışı kargoları için kargo takibi yapılacağı zaman PTT’nin sitesinden PTT Yurt Dışı Kargo Hizmetleri menüsüne girilmesi gerekmektedir. Barcode number yazan kısma barkod numarasının ve security code yazan yere de güvenlik kodunun yazılması gerekmektedir. Ardından track butonuna tıklandığında sorgulama yapılmış olmaktadır.

Telefon İle PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon ile PTT kargo takibi yapmak için 444 1 788 numaralı telefon aranmalıdır. İşitme ve konuşma engelli bireyler için ise uyumlu cep telefonlarından görüntülü konuşma yapabilecekleri numara 0850 222 1 788 olmaktadır. Yurt içi arama dakika paketi olanların aramaları paketteki dakika üzerinden ücretlendirilirken dakika paketi olmayanlar ise standartlaştırılan tarife ücreti üzerinden görüşme yapabilmektedirler. Bunun dışında herhangi bir ek ücretlendirme olmamaktadır. Telefon ile kargo sorgulaması yapılırken izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:
 • PTT Kargo çağrı merkezi arandıktan sonra santral yönlendirmeleri ile müşteri temsilcisine bağlanılması gerekmektedir.
 • Müşteri temsilcisine aktarım gerçekleştikten sonra ’’PTT kargom nerede?’’ ifadesi ile kargo takip talebi müşteri temsilcisine aktarılmalıdır.
 • Kargo ve kişisel bilgilerin teyit edilebilmesi amacı ile müşteri temsilcisi birkaç soru sormaktadır. Bu sorulara doğru cevap verilmesi halinde kargonun nerede olduğuna dair gerekli bilgiler kargo sahibine aktarılabilmektedir.

E-Devlet Sisteminden PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden PTT kargo sorgulaması yapmak için takip edilmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
 • PTT Kargo barkod numarası sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr linki üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadaki giriş yap butonu üzerinden kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapmadan önce PTT şubelerinden şifre alınabilmektedir.
 • E-hizmetler listesinden PTT Genel Müdürlüğü bulunmalıdır.
 • PTT aracılığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden PTT Kayıtlı Gönderi Takibi butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfaya barkod numarası ve güvenlik resmindeki karakterler girildikten sonra sorgula butonuna tıklanmalıdır. Ardından açılan sayfadan kayıtlı hem yurt içi hem de yurt içi gönderilerinin takibi yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden PTT Kargo Takibi İçin TIKLAYINIZ

PTT Kargo Şubesinden Barkod Numarası İle Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT şubelerinden kargo takibi yapmak için en yakın PTT şubesine gidilebilmektedir. PTT şubelerinden kargo takibi yapmak için barkod numarasına ihtiyaç olmamaktadır. Barkod numarası olanlar barkod numarası ile ve barkod numarası olmayanlar isimlerine kargo olup olmadığını sorarak kargo takibi yapabilmektedirler. Aynı zamanda kargolarının barkod numarasını öğrenerek internet üzerinden de kargoyu takip etmeye devam edebilmeleri mümkün olmaktadır.

PTT Kargo Barkodum Yok, Ne Yapmalıyım?

PTT Kargo barkodunuz yoksa gönderi sorgulama işlemlerini telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Telefonda müşteri hizmetlerine bağlanarak barkod kodunuz olmadığını izah etmenizin ardından sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda kargo barkodunu gönderici firmadan ya da kişiden de isteyebilirsiniz. Göndericilere PTT tarafından kargoya dair bir belge verilir. Bu belgede barkod numarası yazılıdır. Bu nedenle sizde barkod numarası olmasa dahi göndericiden bu barkod numarasına ulaşmanız mümkündür. PTT tarafından size kargonuz ile alakalı mesaj gönderilir. Bu mesajda gönderi numaranız bulunur. Mesajda bulunan gönderi numarasıyla da sorgulama yapabilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Takibi İle Ulaşılabilecek Bilgiler Nelerdir?

PTT gönderi sorgulaması ile öğrenilebilecek bilgiler aşağıda belirtilmiştir:
 • Gönderi kabul bilgilerine ulaşılabilmektedir. Gönderi barkod numarası, göndericinin adı, soyadı ve adres bilgileri, kabul tarihi, adres bilgileri, kargonun ağırlığı, ücreti, ödeme tipi ve ek hizmetler gibi bilgiler gönderi kabul bilgilerine dahil olmaktadır.
 • Gönderinin son durumu hakkında bilgi edinilebilmektedir. Teslimat açıklaması, teslimatı alan kişinin ismi, teslim tarihi, mazbata teslim açıklaması ve tarihi, mazbata dosya numarası, sözleşme teslim açıklaması ve tarihi, haber kağıdını teslim alan kişinin son işlem açıklaması gibi bilgiler gönderinin son durumu bilgilerine dahildir.
 • Gönderinin teslim durumu ile ilgili bilgi alınabilmektedir. Teslim alınıp alınmadığı ve teslim alan kişinin ismi gibi bilgilere yer verilmektedir.
 • Gönderi hareketlerine ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Gönderilerin PTT şubelerine geliş zamanı, PTT’den çıkış zamanı, varacağı şubeye ne zaman ulaştığı, varacağı şubede bekleme süresi, ne zaman dağıtıma çıktığı, teslim edilme zamanı ve PTT iletişim bilgileri gibi kargo hareketliliği ile ilgili bütün bilgilere detaylı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

PTT Kargo Çalışma ve Dağıtım Saatleri Nelerdir?

PTT Kargo çalışma saatleri hafta içi 08:30-12:30 ve 13:30-17:00 saatleri arasındadır. Hafta sonları ise PTT Kargo açık olmamaktadır. PTT Kargo ile adrese teslim edilecek olan kargolar ise hafta içi 17:00’a kadar dağıtımda olmaktadır.

PTT Kargo İle Teslim Edilecek Gönderilerde Adres Değişikliği Yapılabilir Mi?

PTT ile gelecek kargolarda adres değişikliği yapmak mümkündür. Sadece göndericinin adres değişikliği talebini iletebilmesine izin verilmektedir. Gönderici kargosunu teslim ettiği PTT Kargo şubesine giderek henüz çıkışı yapılmamış olan kargosunun teslim edileceği adresin değiştirilmesi için talepte bulunabilmektedir. Göndericinin teslimat adresini değiştirmek istediği kargosu eğer yola çıkmış ise; müşteri hizmetleri numarasını arayarak kargosunun başka bir adrese gönderilmesi için talebini iletebilmektedir. Yurt dışına gönderilecek olan kargolar için adres değişikliği talebi kargo sadece yurt içindeyken olabilmektedir. Kargo yurt dışına çıktıktan sonra teslimat adresinin değiştirilebilmesi mümkün olmamaktadır.

PTT Kargo İle Gönderilen Kargolar Adrese Ulaşmazsa Ne Olur?

PTT Kargo gönderilerinin adrese teslim edilememesi durumunda, alıcının kapısına kargosunun teslim edilemediğine dair bir not bırakılmaktadır. Alıcının kargoyu şubeden teslim alması gerekmektedir. Şubeden teslim alabilmek için ise bir haftalık bir süresi bulunmaktadır. PTT Kargo barkod numarası sorgulama hizmeti ile kargonun ne zaman dağıtıma çıktığı ve teslim edilemediği görülebilmektedir. Ayrıca bir haftalık süre içerisinde eğer kargo şubeden teslim alınmaz ise; kargo iade sürecine girmektedir ve göndericiye kargolanmaktadır.
Editör: TE Bilisim