Sigortalılarımı zorunlu BES'e nasıl kaydederim? Sigortalılar için zorunlu BES ne zaman başlıyor? Zorunlu BES kapsamında işçim için ne kadar BES primi ödemeliyim?

Bilindiği üzere 45 yaş altı tüm çalışanlar 01.01.2017 tarihinden itibaren Otomatik Katılımlı BES kapsamına alınacaklar. Bu konuda sigortalıların haklarına Zorunlu (Otomatik) Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) İle İlgili Her Şey konulu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise işverenlerin Zorunlu BES kapsamındaki yükümlülüklerine ve 01.01.2017 tarihinden itibaren sigortalılar BES hesabı açılması ile ilgili nasıl hareket edeceklerine değineceğiz. İşte detaylar;

Zorunlu BES'te İşverenlerin Yükümlülükleri

Bilindiği üzere 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak otomatik katılımlı BES sistemi çalışanların işveren aracalığı ile bir emeklilik sözleşmesine dahil edilmesi ve istekleri halinde de plandan çıkmayı sağlaması şeklinde bir uygulama olacaktır.

Çalışanların Sisteme Girişi ve genel akışı aslında şu şekilde özetleyebiliriz;

otomatik-katilimli-bes-isleyis-grafigi

Tablodan da anlaşılacağı üzere süreç şu şekilde işleyecek;
 • Öncelikle işveren sigortalıdan fon tercihini faizli mi faizsiz mi olacağı konusunda bir taahhüt alacak,
 • Emeklilik şirketi ile sözleşme imzalayacak.
 • Çalışanın bilgilerini ve fon tercihlerini emeklilik şirketine iletecek,
 • Ödenmesi gereken katkı payını iletecek ( Eğer sigortalının farklı bir tercihi yoksa brüt ücretin %3 'ü)
 • Sözleşmenin yürürlülük tarihi itibariyle çalışana bildirimini sağlayacak.
 • Sonrasında hesap açılmış olacak ve sigortalıya ilk hesap açılışında 1000 TL devlet katkısı sağlanacak.
 • Sigortalı dilerse sözleşme kendisine bildirildikten sonra 2 ay içinde cayma hakkını kullanabilecek.
Zorunlu BES'te İşverenin ve Kamu İdarelerinin İzlemesi Gereken Yol
 • Kamu ve özel işyerleri öncelikle kamu/özel ayrımı yapmaksızın herhangi bir emeklilik şirketi ile sözleşme imzalayabilir.
 • Sisteme giriş esnasında işveren çalışandan faizli/faizsiz fon tercihi alır
 • İşveren brüt kazanç üzerinden sigortalıdan yapacağı %3 lük kesintiyi emeklilik şirketine göndermek zorundadır.
 •  Maaş ödemelerini Maliye Bakanlığınca işletilen Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi kullanarak yapan Kamu Kurumları aynı sistemi kullanarak katkı payı ödemelerini gerçekleştirebilecektir.
 • İşveren operasyonel gereklilikleri dikkate alarak, şirket seçimi ve katkı payının kesilmesi hariç diğer yükümlülüklerinin icrasını emeklilik şirketine bırakabilir.
Otomatik Katılımlı BES Sistemine Uymayan İşverenlere İdari Para Cezası Uygulanır mı? Sistem işleyişine uymayan işverenlere her bir ihlal için ÇSGB tarafından 100,00 TL tutarında idari para cezası uygulanır.

İşverenler ayrıca işveren katkı payını emeklilik şirketine eksik, geç aktarması veya aktarmaması durumunda, çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumludur.

Bağkurlular Zorunlu BES'e Dahil mi?

4/a-SSK ve 4/c-Emekli sandığı kapsamında olup 01.01.2017 tarihinden itibaren 45 yaşını tamamlamamış çalışanlar bu sisteme dahil edilecek. Bağkurlular bu sisteme dahil edilmeyecek.

Kaynak: www.egm.org.tr

Editör: TE Bilisim