Her geçen gün yenilenen alt yapısıyla birçok kurum tarafından sunulan hizmetleri bünyesine ekleyen E-devlet sisteminde artık ÖSYM işlemleri de yapılabilecek. Sınavlara girecek adaylar E-devlet sistemi üzerinden işlemlerini yürütebilecek. Peki hangi ÖSYM işlemleri E-devlet sistemi ile yapılabilecek? İşte detaylar:

E-Devlet Şifresi ile Hangi ÖSYM İşlemleri Yapılır? ÖSYM'nin aday veya görevli şifresi ile giriş yapılan aşağıdaki uygulamalarına, E-Devlet Kapısı üzerinden güvenli giriş yapma özelliği eklenmiştir. " Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr) " Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi (https://bmis.osym.gov.tr) " Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi (https://smis.osym.gov.tr) " Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (https://kkis.osym.gov.tr) " Görevli İşlemleri Sistemi (https://gis.osym.gov.tr) Bu uygulama ile ÖSYM şifresinin unutulması halinde E-devlet sistemi üzerinden ÖSYM işlemlerine erişme imkanı sağlanmıştır. E-devlete Geçmiş Olması ÖSYM Şifrelerinin İptal Olması Anlamına mı Gelir? Bu özellik ile ÖSYM şifresi kullanarak yapılan tüm işlemlerin, E-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılarak da gerçekleştirilme imkanı sağlanmıştır. ÖSYM şifresinin kullanımı ve edinimi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. E-Devlet Sistemi ile Başka Hangi ÖSYM Hizmetlerine Erişilebilir?

Ayrıca E-Devlet Kapısından "Tek Tıkla Giriş" özelliği kullanılarak da yukarıda belirtilen uygulamalara güvenli giriş yapma, ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr)'ine erişilebilme ve ÖSYM sisteminde var olan sınav/yerleştirme sonuçlarını toplu olarak görme ekranına erişim özelliği eklenmiştir.

ÖSYM Sistemine E-devlet Şifresi ile Nasıl Giriş Yapılır?

-www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ile giriş yapın. (E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz),

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki sıralamayı takip edin:

-E-Hizmetler,

-Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)

Burada ulaşılabilen ekranları görebilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim