Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren personel alımı ilanı yayınlandı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden de duyurulan personel alımı ilanında, OGM bünyesinde sözleşmeli olarak istihdam edilmek üzere birbirinden farklı kadrolarda toplam 122 personel alımı yapılacağı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nde mühendis, avukat ve destek personeli (şoför) kadrolarında istihdam edilmek isteyen adaylarda aranan genel ve özel başvuru şartları da ilan detaylarında yer aldı. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartına göre istihdam edileceği bildirilen personel adaylarının en geç 12 Haziran 2020 tarihine kadar müracaatlarını tamamlamaları gerektiği açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 122 sözleşmeli personel alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alımı İlanı

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) personel alımı için yayınlanan resmi açıklamada, “Genel Müdürlüğümüz taşra birimlerinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. Maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilmek üzere 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli 28.06.2007 tarihli ve 26566 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar’da yer alan ek 2’inci maddenin (b) fıkrası gereğince “Yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmaksızın, KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle” Ek-1’de yer alan pozisyonlara Ek-2’de belirtilen mezuniyetlerden toplam 122 adet sözleşmeli personel alınacaktır.” ifadeleri kullanıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) personel alımı ilanında sözleşmeli olarak müdürlüğün merkez ve taşra teşkilatında görevlendirileceği açıklanan personelin kadro ve kontenjan bilgileri de yer aldı. Buna göre OGM bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalıştırılacak personel ve sayıları şu şekilde sıralandı:
 • Bilgisayar mühendisi 4 personel
 • Makine mühendisi 3 personel
 • İnşaat mühendisi 6 personel
 • Yazılım mühendisi 2 personel
 • Tam zamanlı avukat 27 personel
 • Destek personeli (şoför) 80 personel
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) destek personeli (şoför) alımı için başvuruda bulunacak adayların 2018 – 2019 yıllarında ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) talep edilen P94 puan türünde, diğer kadrolar için KPSS P3 puan türünde en az 60 taban puan şartı arandığı bildirildi.

Orman Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alımı Başvuru Şartları

 • 657 Sayılı Kanun’un 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak
 • 2018 yılı KPSS (B) grubu olmak üzere KPSSP3 VE KPSSP94 puan türünden en az 60 puan almış olmak
 • Son müracaat tarihi itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak
 • Ortaöğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olanlardan Destek Personeli (Şoför) pozisyonuna başvuranlar için; C sınıfı ehliyete sahip olmak ve cinsiyeti erkek olmak
 • Avukat pozisyonuna başvuranlar için Avukatlık ruhsatnamesine sahip olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmişse muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak
Bu başvuru şartlarını taşıyan adayların 1 Haziran 2020 ile 12 Haziran 2020 tarihleri arasında http://isealim.ogm.gov.tr adresindeki sistemden e-devlet şifreleri ile başvuruda bulunacakları açıklandı. Başvuru işlemlerinin 12/06/2020 gecesi saat 23:59’da sona ereceği ve bu sürenin kesinlikle uzatılmayacağı bildirildi. Orman Genel Müdürlüğü sözleşmeli personel alımı ilanında ayrıca şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceği duyuruldu.