Babası vefat eden kız çocuklarına yetim aylığı bağlanmaktadır. Yetim aylığı bağlanan kadınlar arasında dul olanlar için ölen babadan dul kızına maaş bağlanma şartlarının neler olduğu merak edilmektedir. Ölen babanın dul kızına verilen yetim aylığı konusu son zamanlarda çok fazla merak edilmekte ve bu konu hakkında çok fazla kafa karışıklığı bulunmaktadır.

Pek çok babası vefat eden kadınlar, boşanma işlemi gerçekleştirdikten sonra haklarının neler olduğunu ve mağdur olmamak için nerelere başvuru yapacağını araştırmaktadır. Boşanma işlemi gerçekleştirmiş olan kadınların babalarının çalışırken ya da emeklilikte vefat etmesi halinde, dul kadınlara yetim maaşı bağlanmaktadır.

Ölen babadan dul kızına ne kadar maaş bağlanır 2022 yılı kapsamında en çok araştırılan konulardan biridir. Evlenmemiş, evlenip boşanmış ya da kocası ölmüş yetim kadınlar için maaş bağlanması kapsamında bulunan şartların ve söz konusu maaşı alabilmek için gerekli belgelerin neler olduğu incelenecektir.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Babaları ölmüş olan kız çocukları için yetim aylığı bağlanmaktadır. Dul kadınlar için yetim aylığı başvurusu ise ölen babanın sosyal güvence kollarına göre verilecek maaşta değişikliklere sebep olmaktadır. Ölen babanın Bağkur gibi SGK sigorta kollarından birine bağlı olması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine giderek müracaatta bulunması gerekmektedir.

Ölen babanın devlet memuru olması halinde yetim aylığı başvurusu için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Ankara Sıhhiye semti şubesine dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Babası ölen ve dul olan kadınların durumlarını açıkladıkları ve gerekli evrakları hazırlamaları halinde başvuru işlemleri başlatılacaktır.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Evrakları Nelerdir?

Babası vefat eden kadınlara yetim aylığı bağlanmakta olup, kadınların evlilik yapması halinde kocasının vefat etmesi ya da boşanması ile mağdur durumda olmaması için kadınlara yetim aylığı bağlanmaktadır. Dul kadınların yetim aylığı başvurusu yapabilmesi için bazı belgeler talep edilmektedir. Dul kadınlar yetim aylığı başvurusu için bu evrakları eksiksiz olarak hazırlayarak başvuru yapabileceklerdir.

Dul kadınlar için yetim aylığı başvurusu için istenen belgeler ise şunlardır:

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Son bir yıl içerisinde çektirmiş olduğunuz iki adet vesikalık fotoğraf,
 • Mahkeme tarafından verilen boşanma kararı belgesi,
 • Veraset ilanı,
 • Dul maaşı dilekçesi,
 • Boşanan kadınlar için eşleri ile beraber yaşamadığına dair taahhütname verilmesi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir aylığı belgesi ve ödenek talep formu bulunması gerekmektedir.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Şartları Neler?

Vefat etmiş olan babadan dul olan kızına yetim maaşı bağlanması için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Dul kadınların babalarından yetim maaşı alabilmesi için öncelikle vefat eden babanın sosyal güvencesinin bulunması gerekmektedir. Vefat eden babanın düzenli olarak bir kurum ya da kuruluşta sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir.

Bu hususların dışında detaylı olarak vefat eden babadan dul kızına maaş bağlanması şartları şöyledir,

 • Maaş bağlanacak kadının SGK, Bağkur gibi sigorta kolları kapsamında sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Kadınların devlete ait kurum ve kuruluşlarında çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Maaş bağlanacak kadınların düzenli ve yüksek miktarda gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Kadınların boşanmaları halinde tekrar bir evlilik yapmamış olması gerekmektedir.
 • Kadınların ölen babalarından maaş alabilmesi için, vefatı gerçekleşmiş babanın vefat tarihinden önce SGK 4/1-a hizmeti kapsamında en az 5 yıllık sigorta sürelerini doldurmuş olmaları ve en az 900 gün prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Söz konusu sürenin tamamlanamaması halinde ise, ölen babanın eksik sigorta süresini tamamlamak için hizmet borçlanması işlemi yapılması gerekmektedir. Hizmet borçlanması en az 1800 gün olarak hesaplanmıştır. 1800 gün prim süresini borçlanarak tamamlanması gerekmektedir.
 • Vefat eden baba kamu görevlisi memur idiyse emekli sandığı kapsamında en az 3600 gün prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden baba eğer Bağkur 4/1-b sigorta kolundan hizmet vermiş ise babanın vefatından önce en az 1800 gün prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Eğer babanın vefatı halinde prim gün sayısı 1800 günün altında ise, hizmet borçlanması yaparak eksik prim günlerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Vefat eden babanın emekli olarak vefat etmesi halinde maaş bağlanacaktır. Emekli olamadan vefat eden baba için eksik prim günlerinin borçlanılması ile tamamlanması halinde yetim kadına maaş bağlanacaktır.
 • Vefat eden babanın başka çocukları olması halinde, yetim maaşı kardeşler arasında paylaşılarak ödeme yapılacaktır. Babanın vefat etmesi halinde geride kalan anne ve var ise kardeşler arasında belirli şartların sağlanması halinde maaş bireyler arası paylaştırılarak verilecektir.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar?

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre vefat eden babanın ölümünden sonra geride kalan eş ve çocuklar için bağlanacak olan maaş belirli oranlarda paylaştırılarak verilmektedir.

2022 yılı kapsamında babası ölen dul kadınlar için yetim aylığı oranları şöyledir,

 • Ölen kişinin eşinin herhangi bir yerde çalışmaması ve geçimini sağlamak için başka bir güvencesi olmaması halinde verilmekte olan maaş çocuk durumuna göre değişmektedir. Kadının çocuğunun olmaması halinde ölen eşinin %75 oranda maaşını alır. Kadının çocuğunun bulunması halinde maaşının %50 oranını alır.
 • Ölen kişinin geride kalan tek ve evlenmemiş, evlenmiş ya da evlenince boşanmış dul durumda olan kızına bağlanacak olan maaş ise, %30 oranındadır. Dul kadının annesine ise %60 oranında maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • Ölen babanın geride kalan eşi ve iki çocuğunun bulunması halinde bağlanacak olan maaş, maaşın %50 oranı ölen kişinin eşine, geride kalan %50 oran da %25 ve %25 oranında iki eşit oranda paylaştırılarak çocuklara verilmektedir.

Söz konusu oranlar sigortalı babanın almış olduğu maaş miktarına göre hesaplanması gerekmektedir. Ölen babadan dul kızına ne kadar maaş bağlanır 2022 kapsamında bu oranlar ve son maaş ödemesine göre hesaplanmalıdır.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Zaman Yatar?

Babası vefat etmiş, kocasından ayrılmış ya da kocası vefat etmiş dul durumda olan kadınlar tekrar yetim aylığı maaş bağlanma zamanını merak etmektedir. Babalarından yetim aylığı alacak olan dul kadınlar öncelikle eşlerinin vefat etmiş ise ölüm belgelerini, boşanmış iseler mahkeme onaylı boşanma belgesini hazırlayarak ilgili kuruma dilekçe yazarak bildirmeleri gerekmektedir.

Yetim aylığı başvurusunda bulunan kadınlar için ödemeler, vefat eden babanın ölüm tarihinin ilk aybaşında ödenmeye başlar. Dul olan kadınların tekrar babalarından yetim maaşı alabilmeleri için başvuru işlemlerinin başlamasının ardından ilgili kurumun uygun gördüğü en kısa sürede dul kadınlar için yetim maaşı bağlanacaktır.

Ölen Babanın Maaşını Çalışan Kızı Alabilir Mi?

Ölen babanın maaşından çalışan kız çocukları da bazı şartlarla yararlanabilmektedir. Örneğin 25 yaşını tamamlamamış ve üniversite öğrenimi gören çocuklar sigortalı olarak çalışsalar dahi emekli alacakları maaş kesilmeyecektir. Ayrıca emekli sandığı kapsamında ölen babadan maaş alan kız çocukları için öğrenim şartı aranmamaktadır. Çocuklar evlenmedikleri ya da emekli sandığı kapsamında çalışmadıkları sürece aylıklarında kesinti durumu oluşmaz.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Zaman Kesilir?

Babası vefat eden ve dul olan kadınlar için verilmekte olan yetim maaşı için kesilme durumu olup olmadığı merak edilmektedir.

Dul kadınların yetim aylığının kesilme durumları ise şunlardır,

 • Dul kadının, yetim maaşı alıyorken tekrar evlenmesi halinde yetim maaşı kesilecektir.
 • Dul kadının sigorta kollarından biri üzerinden maaş alıyor olması halinde maaş kesilecektir.
 • Bunların dışında yetim maaşı kız çocukları için kadına kesilmeden verilmektedir.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Nereye Yatar?

Babası vefat eden dul kadınlar için yetim maaş ödemesi, kişilerin uygun bulacağı herhangi bir banka üzerinden gerçekleşebilmektedir. Maaş ödemesi almak istediğiniz bankayı ilgili kuruma bildirmeniz halinde maaşlar belirtmiş olduğunuz banka üzerinden yatırılacaktır.

Bu yazı kapsamında ölen babadan dul kızına ne kadar maaş bağlanır 2022 yılı kapsamında incelenmiştir.

Editör: TE Bilisim