Nisan Ayı Zamlı Emekli Maaşı Yattı Mı? SGK Emekli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli tarafından merakla beklenen Nisan ayı zamlı emekli maaşları araştırılmaya devam ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını kapsamında uygulamaya geçirdiği ekonomik tedbirlere göre emekliler bu ay maaşlarını bayram ikramiyesi ile birlikte alacaklar. Ayrıca en düşük SSK emekli maaşı da 1500 TL’ye çıkarıldığı için vatandaşlar nisan ayında zamlı maaşlarının hesaplara yatırılıp yatırılmadığını internet üzerinden öğrenmek istiyor. Bu yüzden SGK emekli tahsis numarası sorgulama ekranı araştırılıyor. E-Devlet Kapsısı sistemi sayesinde emekli vatandaşlara SGK tarafından verilen tahsis numarasını öğrenmek mümkündür. “SGK emekli tahsis numarası nedir, emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır?” sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden koronavirüs, ülkemizde de etkisini artırıcınca sağlık önlemlerinin artırılmasına sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan kamuoyu açıklamasında emekliler için de ekonomik tedbirler alındığı ve normal şartlarda mayıs ayında hesaplara yatırılması beklenen Ramazan Bayramı ikramiyesinin erken yatırılacağı duyurulmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamasında 12 milyon emeklinin bayram ikramiyelerinin tahsis numaralarına göre 7 ila 11 Nisan tarihleri arasında ödeneceğini hatırlattı. Vatandaşlar bu açıklamanın ardından SGK tahsis numaraları hakkında detaylı bilgiler öğrenmek amacıyla araştırmalar yapmaya başladı.

SGK Tahsis Numarası Nedir, Nereden Öğrenilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli maaşı almaya hak kazanan ve maaşı bağlanan sigortalıları tek bir numara aracılığıyla takip edebilmek amacıyla belirlenmiş bir numara olan Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarası, her vatandaşın kendisine özeldir. Emekli tahsis numarası sayesinde emekli vatandaşlar, numaranın son rakamına bakarak emekli maaşının hangi gün hesabına yatırılacağı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

SGK tahsis numarasını öğrenmek için pek çok kamu kurumunun elektronik hizmetlerinin bulunduğu e-Devlet Kapısı sistemine başvurmak yeterlidir. E-Devlet aracılığı ile tahsis numarasını öğrenebilmek için sisteme T.C. kimlik numarası ve şifreyle giriş yaptıktan sonra SGK’nın e-Hizmetleri arasında “Evrak takibi sorgulaması” ile SGK tahsis numrasına ulaşmak mümkündür. E-Devlet kapısı sistemi üzerinde emeklilik işlemleri seçeneğine tıklayarak evrak takibi ya da evrak sorgulatması yapabilir, kendi adınıza hazırlanmış olan SGK tahsis numarasını öğrenebilirsiniz.

SGK tarafından verilen tahsis numarası emekli maaşı bağlanan kişileri kolay bir şekilde takip edebilmek aracıyla verilen bir numaradır. Emekli tahsis numaranızı öğrendikten sonra nisan ayı zamlı maaşları da dahil olmak üzere her zaman maaşlarınızın ne zaman banka hesabınıza yatırılacağını öğrenmeniz mümkündür. Kendi adınıza düzenlenmiş olan SGK tahsis numarasının son rakamına bakarak emekli maaşınızın hangi gün içinde hesaba yatırılacağını öğrenerek paranızı maaşınız yatar yatmaz bankadan çekebilirisiniz. Kamu kurumlarında gerçekleştirilen hemen hemen bütün işlemin online olarak vatandaşlara sunulmasını sağlayan e-Devlet Kapısı sisteminden yararlanarak SGK tahsis numarasını öğrenmek çok kolaydır.

SSK Emeklileri Maaşlarını Hangi Tarihlerde Alıyor?

Koronavirüs salgınına karşı tedbirler kapsamında en düşük SSK (4A) emeklisi maaşına zam yapılarak maaş tutarı 1500 TL’ye çıkarıldı. SSK emeklilerine ödenecek aylıkların tarihi tahsis numarasının son rakamına göre belirlendiği için şu sıralama mevcuttur: Tahsis numarasının son rakamı;

  • 9olanlara her ayın 17’sinde,
  • 7 olanlara her ayın 18’inde,
  • 5 olanlara her ayın 19’unda,
  • 3 olanlara her ayın 20’sinde,
  • 1 olanlara her ayın 21’inde,
  • 8 olanlara her ayın 22’sinde,
  • 6 olanlara her ayın 23’ünde,
  • 4 olanlara her ayın 24’ünde,
  • 2 olanları her ayın 25’inde,
  • 0 olanlara her ayın 26’sında maaş ödemesi yapılmaktadır.

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu