Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) resmi internet sitesi üzerinde açıklanan duyuruya göre bakanlık bünyesinde çok sayıda sözleşmeli er alımı yapılacağı belirtildi. Sözleşmeli er olarak görev yapmak isteyenleri yakından ilgilendiren ilanda ayrıca MSB sözleşmeli er ilanına başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları da yer aldı. MSB'nin resmi internet sitesi üzerinden ilan edilen sözleşmeli er personel alımı ilanında adaylarda aranan ilk kriterin en az ilkokul mezunu olması gerektiği belirtildi. Başvuruların e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden yapılacağı belirtilen Milli Savunma Bakanlığı sözleşmeli er alımı ilanı hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. MSB bünyesinde sözleşmeli er olarak görev yapmak isteyenleri yakından ilgilendiren ilan yayınlandı. En az ilkokul mezunu sözleşmeli er alımı yapacağını resmi internet sitesi üzerinden duyuran Milli Savunma Bakanlığı ayrıca başvuru kılavuzunu yayınladı. İlan detaylarında adayların başvuru şartlarını taşımadıklarının anlaşılması halinde veya evraklarının eksik ya da yanlış olmasının tespit edilmesi durumunda sınavın ya da temin sürecinin hangi aşamasında olursa olsun işlemlerinin iptal edileceği açıklandı. Bunun yanı sıra MSB bünyesinde sözleşmeli er olarak görev yapmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartları da yayınlandı.

MSB Sözleşmeli Er Alımı Başvuru Şartları

  • T.C. vatandaşı ve erkek olmak
  • En az ilköğretim veya yurt dışında MEB tarafından denk gösterilen eğitim kurumundan mezun olmak
  • Sözleşmeli er alımı kapsamında askerlik hizmetini er ve erbaş olarak tamamlamış olanlardan, müracaatın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibarıyla nüfus kaydına göre 25 yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak 1995 ve sonrasında doğanlar)
  • Askerlik hizmetine başlamamış olanlardan 1 Ocak 2020 tarihini itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 25 yaşının bitirmemiş olmak (Ocak 1995 tarihi ile Aralık 2000 tarihleri arasında doğanlar)
  • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce istihdam edilmemiş olmak
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
Milli Savunma Bakanlığı'nın kurumsal internet sitesi üzerinden yayınlanan resmi ilana göre bakanlık bünyesinde sözleşmeli er alımı ilanında adaylarda aranan başvuru şartları bu şekilde sıralandı. Adayların başvuru şartlarına uygun olması gerektiği belirtilirken, başvuru işlemlerinin herhangi bir aşamasında bu şartlara uygun olmadığı tespit edilen adayların başvurularının iptal edileceği açıklandı.

MSB Sözleşmeli Er Başvuruları Ne Zaman ve Nereden Yapılacak?

Milli Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı sözleşmeli er personel alımı kılavuzunda ayrıca alımların ne zaman ve nereden yapılacağına dair detaylara da yer verildi. Adayların başvurularını personeltemin.msb.gov.tr internet adresi üzerinden e-Devlet Kapısı üyelikleri ile giriş yaparak yapabilecekleri belirtildi. Başvuru Programı Kullanma Talimatı'nda yer alan esaslara göre çevrimiçi platformdan yapılması gereken başvuruların daha sonra dilekçeye başvuru sayfasının çıktısını ekleyerek kıta özlük dosyalarının muhafaza edildiği ilk amirine müracaat etmeleri gerektiği açıklandı. İnternet üzerinden adayların başvuru formunu doldurmalarının ardından başvuru merkezinde ilgili bilgilerin kayda gireceği ve başvurunun tamamlanmasına müteakip bütün işlemlerde T.C. kimlik numarasının kullanılacağı duyuruldu. Çevrimiçi başvuru yapılan internet sayfası üzerinden e-Devlet şifresi ile girilmek suretiyle son müracaat tarihine kadar bilgilerin güncellenebileceği belirtildi. Adayların telefonla bildirileceği için, adayların kendilerinin ya da yakınlarının cep telefonlarını başvuru esnasında doğru beyan etmekle sorumlu olduğu vurgulandı. Ayrıca internet ortamı dışında yapılan tür başvuruların kabul edilmeyeceği ve bu tür dilekçelere cevap verilmeyip işlem yapılmayacağı açıklandı.